Wiosenne porządki. Dowiedz się, jak w sposób przyjazny środowisku pozbyć się rzeczy, których już nie potrzebujesz
Przygotowania do wiosny rozpoczynamy od domowych porządków, w trakcie których nie raz trafiamy na prawdziwe skarby. Co jednak zrobić, gdy odnajdziemy przedmioty, które się już zużyły lub nie są nam potrzebne, a nie chcemy ich wyrzucać? Możemy je odnowić, wykorzystać w innym celu lub odzyskać z nich przydatne materiały. W naszym przewodniku podpowiadamy, jak zrobić to w prosty i przede wszystkim przyjazny planecie sposób.
Zdecydowana większość pytanych Polaków – 81 proc. deklaruje, że wie, jak pozbyć się nieużywanych rzeczy w sposób, który nie obciąża środowiska – wynika z badania przeprowadzonego przez Wirtualną Polskę na zlecenie marki IKEA. Najczęstszym sposobem wśród nich jest oddanie niechcianych przedmiotów komuś, komu bardziej się przydadzą lub ich recykling.
Chętnie oddajemy stare ubrania (64 proc. pytanych) oraz zabawki po dzieciach (53 proc.), rzadziej elementy dekoracyjne – robi to co czwarty pytany, co piąty zostawia je i przechowuje. Najczęściej wyrzucamy stare przedmioty użytkowe (akcesoria kuchenne, lampy, doniczki). Z kolei meble staramy się oddawać (34 proc. badanych), nadawać im nowe funkcje lub przerabiać (19 proc.).
Nie wyrzucaj, oddaj
Zapytaj przyjaciół i znajomych, czy nie potrzebują mebli, których ty już nie używasz. Możesz je też odsprzedać, korzystając np. z ogłoszeń w internecie.
Stare? Odnawiaj
Wystarczy odrobina wysiłku, by odświeżyć niepotrzebne przedmioty i dać im drugie życie. Meble IKEA można łatwo rozmontować, co ułatwia ewentualne naprawy.
Nowe życie drewna
Odnawiając drewniane meble można pokryć je olejem, zachowując naturalne piękno drewna lub warstwą farby, dzięki czemu nabierze nowego wyrazu.
Czy też macie wrażenie, że przedmioty mają moc niekontrolowanego rozmnażania? Jak wiele ich gromadzimy, także tych nieużywanych i zapomnianych, przekonujemy się podczas przeprowadzki lub generalnych porządków, m.in. właśnie tych wiosennych. Co możemy zrobić, jeśli nie chcemy, by trafiły na śmietnik? Sposobów na ich zagospodarowanie i tworzenie tym samym lepszej codzienności dla ludzi oraz planety – jak widać chociażby po odpowiedziach pytanych – jest sporo. Przydatne wskazówki znajdziemy też na stronie IKEA: Życie w bardziej zrównoważony sposób. W naszym przewodniku przedstawiamy kilka dodatkowych inspiracji. Ta lista jest jednak otwarta, a jednym ograniczeniem przy tego typu działaniach jest wyobraźnia.
Wystarczy odrobina wysiłku, by odświeżyć stare meble i niepotrzebne przedmioty, dając im drugie życie. Przykładowo odnawiając drewniane meble, upewnij się, że drewno jest suche, oczyszczone z brudu i zmatowione. Zdarza się, że łuszczącą się farbę trzeba usunąć. Można to zrobić używając szlifierki, opalarki lub specjalnych preparatów do usuwania farby z drewna. Z kolei chropowatych miejsc i przebarwień pozbędziesz się przy pomocy papieru ściernego.
Tak przygotowane powierzchnie można pokryć olejem, aby zachować naturalne piękno drewna lub warstwą farby, dzięki czemu nasz mebel nabierze całkowicie nowego wyrazu. Zawsze należy jednak pamiętać o położeniu dwóch warstw w celu uzyskania równomiernego wykończenia. Możesz też zostawić zeszlifowaną farbę uzyskując oryginalny efekt postarzenia.
Ciekawym rozwiązaniem jest renowacja drewnianych krzeseł. Warto zadbać o to, by nie były takie same, dzięki czemu nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Co ważne, meble IKEA można łatwo rozmontować, co ułatwia ewentualne naprawy i odświeżanie.
Jeśli masz w domu coś, czego już nie używasz, nie wyrzucaj tego – możesz to komuś oddać lub odsprzedać. Najłatwiejszym sposobem jest spytanie bliskich, przyjaciół lub znajomych, czy nie potrzebują mebli i dodatków. Można też skorzystać z pomocy organizacji charytatywnych i firm, które przekazują przedmioty potrzebującym. Niezależnie od drogi, którą wybierzesz, jednego możesz być pewien – zrobisz coś dobrego dla drugiego człowieka i wydłużysz życie oddawanych rzeczy.
Stare meble możesz też odsprzedać, urządzając przed domem wyprzedaż garażową lub – co jest dużo wygodniejsze – korzystając z portali internetowych. Zawsze znajdzie się ktoś, kto za przystępną cenę pozyska używane artykuły. Sklepy IKEA w Polsce odkupują wyprodukowane przez siebie meble, dzięki uruchomionej w 2021 roku usłudze Oddaj i zyskaj. W zamian za oddanie mebla IKEA otrzymasz bon w wysokości 50 proc. lub 30 proc. pierwotnej wartości produktu, a nieużywana rzecz – drugie życie. Szczegóły można znaleźć na: IKEA Oddaj i zyskaj.
Co więcej, w 2020 roku w szwedzkim mieście Eskilstuna, marka otworzyła pierwszy sklep sprzedający odnowione meble z drugiej ręki. IKEA testuje też długoterminowy wynajem mebli. Na razie w sklepach w Holandii, Szwecji i Szwajcarii.
Przedmioty, które nie nadają się do oddania, można przekazać też do recyklingu. W najbliższym punkcie selektywnej zbiórki odpadów dowiesz się, co jest tam przyjmowane. Tu należy też wspomnieć, że aby meble służyły nam jak najdłużej warto sięgnąć po te wykonane z naturalnych i trwałych materiałów, które oferuje np. IKEA. Po latach eksploatacji można je spokojnie poddać recyklingowi lub przekazać do spalenia, odzyskując w ten sposób energię.
Stare rzeczy z łatwością można przerobić i zacząć wykorzystywać w innym celu. Ze zdemontowanych z okien rolet odzyskaj płótno i wykorzystaj je następnie do projektu artystycznego. Jak to zrobić? Chcąc przeprowadzić cały proces potrzebujesz drewnianej ramy obrazu, nożyczek i zszywacza tapicerskiego. W pierwszym kroku przygotuj niepotrzebną już roletę okienną i rozłóż ją na dużej płaskiej powierzchni. Następnie ułóż na materiale ramę i odcinaj płótno od drążka, na które było nawinięte, zostawiając spory zapas. W kolejnym etapie prac załóż płótno na ramę (zaczynając w połowie jej wysokości) i przymocuj je do narożnika zszywaczem tapicerskim. Płótno załóż w taki sam sposób jak papier podczas pakowania prezentu. Czynność powtórz przy pozostałych trzech bokach, zawsze zszywając przeciwległe narożniki i mocno naprężając płótno. Gotowe! Teraz możesz wyciągnąć farby i zabrać się do malowania.
Razem z dziećmi możecie też zagłębić się w świat roślin, zmieniając np. formę do pieczenia babeczek w miniaturowy ogród. Prace zacznijcie od wyboru przedmiotu uprawy. Może to być pietruszka. Przy sadzeniu (potrzebujecie odrobiny ziemi) możecie wykorzystać górną część korzenia, z której wyrasta nać. Następnie wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie, podlewając sadzonki codziennie.
Wasz ogródek potrzebuje też dobrze nasłonecznionego miejsca. Formę z sadzonkami możecie ustawić na górnej półce wózka na kółkach RÅSKOG, co dodatkowo pozwoli wam zmieniać jego ustawienie w zależności od kierunku nasłonecznienia. Na pierwsze zielone listki natki pietruszki przyjdzie wam poczekać około 1-2 tygodni.
Z łatwością przerobisz też np. sofę – wymieniając jej poduszki i boki lub dodając akcesoria, takie jak podstawki. W IKEA znajdziesz wiele wymiennych części w różnych kolorach i fasonach: IKEA - Akcesoria do sof.
Obieg zamknięty w IKEA pełni bardzo ważną rolę, o czym świadczy też fakt, że w 2019 roku IKEA dała drugie życie 47 mln swoich produktów. 38 mln odsprzedała korzystając z możliwości działu sprzedaży okazyjnej, a ponad 9 mln artykułów zostało ponownie zapakowanych i wróciło na sklepowe półki.
Firma zobowiązała się także, że do 2030 roku będzie tworzyć wyłącznie produkty, które klienci będą mogli wykorzystać ponownie, naprawić lub przekazać do recyklingu.
Więcej wskazówek na temat zrównoważonego pozbywania się rzeczy i nadawania im drugiego życia można znaleźć na IKEA.pl. Daj się zainspirować!