W zgodzie ze sobą. Jak urządzić mieszkanie, które odzwierciedli nasze potrzeby?

We własnym lokum powinniśmy czuć się komfortowo i swobodnie. Żadna moda, najnowsze kolekcje czy skopiowane jeden do jednego pomysły z popularnych stron oraz magazynów wnętrzarskich nie odpowiedzą w 100 proc. na nasze potrzeby. Jak więc zaaranżować swoje mieszkanie? Przede wszystkim w zgodzie z własną naturą i stylem życia.

autor: Monika Rosmanowska | 18.07.2022

Nowe style i kolekcje są ważne, ale te kwestie można łatwo rozwiązać, dobierając modne w danym momencie dodatki oraz różnego rodzaju akcesoria. Urządzając wnętrze, warto też skupić się na trendach, które zagoszczą u nas na dłużej i będą dbały o nasz komfort mimo upływu lat. Przykładami takich rozwiązań są: bliskość natury, zieleń w mieszkaniu, dbanie o własne zdrowie i dobry sen, czy produkty smart home, ułatwiające codzienne życie.

Jak jednak stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuć się komfortowo, swobodnie i bezpiecznie?

Dom utożsamiamy z rodziną i bliskimi. Aranżując przestrzeń warto zadbać, by każdy z domowników czuł się w niej dobrze.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA, aż 3/4 respondentów utożsamia dom z bezpieczeństwem oraz rodziną i bliskimi. Własne "M" kojarzy nam się z odpoczynkiem i spokojem. Jest miejscem wytchnienia, przestrzenią wolną od trosk i zmartwień.

Co ważne, większość badanych uważa, że ma dom urządzony zgodnie ze swoimi potrzebami (67 proc. pytanych) oraz idealnie dopasowany do siebie (65 proc.). Równocześnie aż 84 proc. stara się wprowadzać zmiany we wnętrzach, by wszyscy czuli się w nich jeszcze lepiej. Najważniejszym jest w końcu, by mieszkanie odzwierciedlało nasz charakter, styl życia i pasje.

Inspiracja – tak, kopiowanie – nie

Projekt aranżacji musi odpowiadać na indywidualne potrzeby. Każdy z nas jest inny, prowadzimy różne style życia, a co za tym idzie, mamy odmienne oczekiwania co do przestrzeni, w której mieszkamy. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które wpisywałoby się w potrzeby wszystkich. Szukając inspiracji, warto więc kierować się sercem, które doskonale wie, co jest zgodne z naszym "ja".

Można oczywiście przyjrzeć się gotowym kompozycjom, np. przygotowanym przez IKEA i sprawdzić, co i jak ze sobą zestawić, ale nie kopiować. Przeglądajmy katalogi, oglądajmy strony internetowe i zapisujmy to, co nam się podoba. Każdy metr mieszkania powinien odpowiadać naszej naturze. Jeśli podoba nam się konkretny styl, to nie patrzmy na to, że wyszedł z mody. To my mamy się dobrze czuć w tak zaaranżowanej przestrzeni.

Urządzając własne mieszkanie, potrzebujemy wydzielić miejsce na sypialnię, pokój dzienny z funkcją jadalną, ewentualnie biblioteczną, a także coraz częściej kącik służący do pracy czy do oglądania telewizji.

Przy małych mieszkaniach, gdzie dobrze trzeba wykorzystać każdy skrawek, warto skorzystać z rozwiązań dopasowanych na wymiar, składanych mebli wielofunkcyjnych oraz lekkich modułów o różnej wysokości, dzięki czemu dostosujemy system przechowywania do aktualnych potrzeb. Postawmy też na wytrzymałe i trwałe materiały. Funkcjonalność i sprytne rozwiązania to klucz do sukcesu. Dzięki nim z łatwością zapanujesz nas swoim wnętrzem i zmienisz jego aranżację.

Prysznic czy wanna w łazience? I znów wszystko zależy od potrzeb. Prowadzicie aktywny tryb życia? Bardziej przyda wam się prysznic. Jeśli natomiast lubicie zanurzyć się z książką w gorącej wodzie – wybierzcie wannę. Rozwiązanie idealne to wanna i prysznic, ale na to potrzebujemy przestrzeni. Niezależnie jednak od tego, jaką wielkością pomieszczenia dysponujemy – łazienka może stać się naszym domowym spa, miejscem odpoczynku i relaksu. Urządzając ją pamiętajmy więc też o dobrej organizacji, dzięki czemu zapanuje tam harmonia, która może zbawiennie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Jak połączyć różne funkcje?

Trendem, który od lat utrzymuje się przede wszystkim w budownictwie deweloperskim, jest kuchnia połączona z salonem. Dla osób, które lubią gotować w domu i równocześnie uczestniczyć w życiu rodzinnym czy towarzyskim, jest to praktyczne rozwiązanie. Jak oddzielić salon od kuchni? Naturalnym pomostem jest część jadalniana. Między dwoma przestrzeniami można ustawić stół czy regał na wina lub wykonać przedłużenie kuchennego blatu, przy którym mogą stanąć hokery albo krzesła. Przy większych powierzchniach sprawdzi się też wyspa.

Obie przestrzenie można oddzielić kanapą lub narożnikiem. A skoro już o tym mowa, to jeśli prowadzicie otwarty dom i chętnie gościcie rodzinę oraz przyjaciół, postawcie na sofę rozkładaną.

Wracając do kuchni, warto też zadbać o to, by sprzęty były ciche – zbyt dużo dźwięków słyszanych na raz utrudnia skupienie i męczy. Lubicie gotować? Pomyślcie o dwóch piekarnikach, a gdy w kuchni spełnia się więcej niż jedna osoba, zadbajcie o to, by piekarnik i płyta były od siebie oddalone.

Dziś wielu z nas pracuje zdalnie i potrzebuje domowego biura, a to powinno być praktyczne, komfortowe oraz dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Powinno nie tylko umożliwiać pełne skupienie, ale też nie może zakłócać codziennego funkcjonowania pozostałych domowników. Dobrze więc, gdy jest urządzone w ustronnym miejscu. Warto też sprawdzić ofertę produktów ergonomicznych. Jeśli jednak nie posiadamy oddzielnego pomieszczenia do zagospodarowania na biuro, skorzystajmy z rozwiązań, dzięki którym w prosty i szybki sposób zmienimy dostępną przestrzeń w miejsce do pracy i odwrotnie – przywrócimy mu pierwotną funkcję. Pomóc w tym mogą szuflady, w których można schować, np. laptopa, kalendarz, notesy czy też inne niezbędniki. Nieocenionym wsparciem będą również mobilne wózki na kółkach oraz pojemniki do organizacji dokumentów.

W swojej ofercie IKEA ma wiele rozwiązań, które mogą przydać się w domowym biurze, znajdziesz je na: Domowe biuro – IKEA.

Eko i smart home zawsze na czasie

Większość z nas lubi zieleń. Potwierdzają to wspomniane badania. Dla 76 proc. pytanych ważne jest posiadanie kwiatów doniczkowych. Podkreślają one klimat wnętrza, dodają mu charakteru i wpływają na samopoczucie. Co więcej, tworzą przyjazny mikroklimat w domu, pomagają w utrzymaniu świeżości powietrza, wzbogacają je w tlen i utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. W zależności od preferencji możemy ustawiać kwiaty na podłodze w ciekawych kompozycjach stworzonych z odmiennych gatunków czy korzystać z doniczek o różnych wysokościach i wielkościach. Do łask wracają "babcine" kwietniki, w nowoczesnych i tradycyjnych wersjach. Coraz więcej rozwiązań służy również do podwieszania kwiatów, a dzięki szczelnym ozdobnym osłonkom można je także stawiać bezpośrednio na regałach czy komodach. W salonach sprawdzają się palmy, fikusy, monstery czy draceny. Do mało wymagających roślin, co może być ważne dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, należą zamiokulkas zamiolistny i wężownica.

Polacy chcą być bardziej eko. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i marki IKEA, zdecydowana większość z nas (83 proc.) segreguje śmieci, a niemal 3/4 oszczędza wodę i energię. Co czwarty stara się kupować produkty przyjazne planecie. A tych na rynku nie brakuje. Przykłady? Żarówki LED zużywają do 85 proc. energii mniej i świecą nawet 20-krotnie dłużej niż tradycyjne żarówki. Dzięki płycie indukcyjnej można gotować oszczędniej i niemal dwukrotnie szybciej niż na zwykłej płycie ceramicznej. Wzorowana na plastrach miodu struktura rolety stanowi izolację termiczną i pomaga obniżyć koszty ogrzewania.

Sprawienie, by nasz dom był bardziej zrównoważony, jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Baterie kuchenne i łazienkowe IKEA, dzięki perlatorom napowietrzającym strumień wody, pomagają zmniejszyć jej zużycie nawet o 50 proc. Warto też postawić na produkty wykonane z odnawialnego drewna, które będą nam służyć przez długie lata. Co ciekawe, z odnawialnych materiałów powstaje coraz więcej akcesoriów, np. zjawiskowe abażury do lamp wykonane z bambusa. IKEA oferuje również łóżka z rozsuwanymi ramami, które rosną razem z naszymi dziećmi, dzięki czemu nie trzeba ich co chwilę wymieniać. Pomaga też wygospodarować w kuchni miejsce na pojemniki do sortowania szkła, papieru, tworzyw sztucznych, odpadów bio oraz zmieszanych.

Planując nowoczesną przestrzeń, warto zadbać, by była smart. Automatyczne włączanie światła, podnoszenie rolet, włączanie muzyki i ekspresu do kawy bez wstawania z łóżka? Z inteligentnymi produktami i systemem IKEA Smart Home to bardzo proste. Jednym ruchem możemy też zmienić nastrój w pokoju dziennym, by odpowiadał temu, co aktualnie robimy: oglądamy film, relaksujemy się. Możemy przyciemniać lub zmieniać kolor oświetlenia, włączać je lub wyłączać oraz zmieniać jego barwę z chłodnej na ciepłą.

IKEA od dekad pomaga w podnoszeniu jakości życia w domach swoich klientów. Na stronie internetowej www.IKEA.pl oraz w salonach IKEA, znajdziemy mnóstwo inspiracji, które pomogą nam zaprojektować mieszkanie zgodnie z naszymi preferencjami. Pamiętajcie, aby urządzając własne M, kierować się sercem, a celem niech będzie dobre samopoczucie i lepsze życie na co dzień.

Dowiedz się, jak poprawić sobie nastrój wystrojem wnętrz

Komfortowe wnętrza wypełnione kolorami, przestrzeń na relaks i zdrowy sen, funkcjonalne rozwiązania – oto nasze recepty na to, jak cieszyć się domową przestrzenią, a przy tym zadbać o dobre samopoczucie. Nawet niewielkie zmiany aranżacji mogą pozytywnie wpłynąć na nastawienie do życia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 18.07.2022

Miejsce relaksu, przestrzeń do pracy i rozwoju. Ostatnie lata pokazały, że dom już dawno przestał być jedynie miejscem do mieszkania. Obecnie przestrzeń ta pełni w naszym życiu wiele różnych funkcji, dlatego jej wygląd i sposób urządzenia są tak ważne. Wnętrza zaaranżowane w zgodzie z naszymi potrzebami pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Pięknie urządzony, przytulny dom, odpowiadający na potrzeby jego użytkowników, może być skutecznym remedium na spadki nastroju. Zobacz, jak urządzić domową przestrzeń, żeby była źródłem zadowolenia i radości.

Przytulnie i komfortowo

Jeszcze do niedawna nasze życie zawodowe i towarzyskie toczyło się poza murami domu, a mieszkanie było jedynie przystankiem w codziennym pędzie życia. Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy podchodzić do domowej przestrzeni z większym zaangażowaniem i czułością, doceniamy jej klimat i komfort oraz przytulny wystrój, który sprawia, że spędzamy tam czas z prawdziwą przyjemnością. W badaniu "Czym jest dom?" przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA ponad 60 proc. respondentów przyznało, że ma wygodnie i przytulnie urządzoną przestrzeń. A dlaczego to takie ważne? Jakość i zadowolenie z mieszkania wywierają ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak w nim wypoczywamy.

Stwórz przytulne miejsce w swoim domu, gdzie możesz się wyciszyć i odpocząć w dobrej atmosferze.

Jak poprawić więc sobie nastrój domowym wystrojem? Przytulny klimat kojarzy się z wypoczynkiem. Na dobrą atmosferę twojej domowej oazy spokoju mogą pozytywnie wpłynąć: miękki dywan, obecność roślin (zieleń zawsze działa na umysł kojąco) oraz ozdoby czy dodatki, na które lubisz patrzeć i idealnie wpisują się w twój styl. Kompozycje z pamiątek rodzinnych, czy z podróży pozwolą spersonalizować wnętrze i przywołać miłe wspomnienia. Pięknie się zaprezentują w witrynie lub pod małą szklaną kopułą SKÖNJA. Jest też kilka pomysłów na wyeksponowanie przedmiotów przez ich odpowiednie oświetlenie np. reflektory LED VAXMYRA. Nastrojowe oświetlenie buduje ciepły nastrój we wnętrzu. Warto postawić na różne rodzaje oświetlenia w domu. Lampy wiszące zapewnią nastrojowe światło w całym pomieszczeniu, a kinkiety i lampy stojące zadbają o światło kierunkowe do czytania, czy pracy. Dodatkowo można zastosować ściemniacze do regulacji natężenia światła. Tworząc ze swojego mieszkania przytulne i wygodne gniazdko, odkryjesz prawdziwą radość przebywania w jego wnętrzach.

Funkcjonalność w praktyce

Dla większości z nas źródłem największej satysfakcji jest mieszkanie urządzone praktycznie i funkcjonalnie. Aż 93 proc. ankietowanych w badaniu "Czym jest dom?" przyznało, że szeroko pojęta funkcjonalność domowej przestrzeni jest dla nich priorytetem. Dom posiadający tą cechę, łączy w sobie wygodę i praktyczne rozwiązania, w pełni dopasowane do naszych potrzeb.

Czym jest funkcjonalność w praktyce? To między innymi komfortowa kanapa, która w dzień jest miejscem rodzinnych spotkań i odpoczynku z książką, a w nocy zmienia się w wygodne łóżko. To może być też schowek, w którym można bez trudu zamontować przegródki lub zamykane szafki. Świetnym przykładem jest kultowy regał IKEA KALLAX z dobranymi do niego różnymi wkładami i pojemnikami. Funkcjonalny dom ma za zadanie ułatwić nam codzienne czynności. Funkcjonalności nie sprzyja nagromadzenie rzeczy, dla których trudno znaleźć miejsce. Dlatego warto poznać proste triki na sprytne przechowywanie przedmiotów, np. w pojemnikach na szafie, pod łóżkiem, w wózkach. IKEA oferuje wiele prostych i funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym twój dom stanie się twoim wsparciem i prawdziwym przyjacielem: IKEA.pl – Przechowywanie.

Pomyśl o kolorze

Kiedy zima jest już w odwrocie, ale wiosny jeszcze nie widać, nastrój skutecznie poprawią kolory. Warto wykorzystać tę metodę w domowych wnętrzach – otulając je ulubionymi barwami, ochronimy się przed spadkiem energii. Warto pamiętać, że ciepłe barwy działają pobudzająco, a chłodne – wyciszająco. W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy dobrze umieścić żółte, pomarańczowe i czerwone akcenty, najlepiej łącząc je z barwami neutralnymi. Sypialnia i strefa relaksu to pomieszczenia, w których możemy śmiało zastosować kolor niebieski, szary lub zgaszony róż – uspokoją, pomogą się wyciszyć i ułatwią zasypianie. Odprężająco oraz wyciszająco działa także biel, dlatego większość ludzi dobrze czuje się w domach, w których ten kolor dominuje.

Doskonałym nośnikiem kolorów są tekstylia, które można wymieniać zależnie od sezonu i nastroju. Wiosna to świetna okazja, aby odkryć siebie na nowo, a także odmienić wnętrze swojego domu. Udekoruj pokój dzienny pastelowymi kolorami i wyrazistymi akcesoriami, które wprowadzą do niego prawdziwie wiosenną atmosferę.

Oddziel strefę pracy od strefy relaksu

Nawet najpiękniej urządzone mieszkanie nie będzie nam sprawiało radości, jeżeli każdy kąt zacznie kojarzyć się z pracą i obowiązkami. Przez pandemię home office czy zdalna nauka dla wielu z nas stały się codziennością, ale to wcale nie oznacza, że cały dom musi zmienić się w przestrzeń biurową (według badania Instytutu Pollster przeprowadzonego w styczniu 2022 r. dla IKEA i WP 31 proc ankietowanych ma potrzebę wprowadzenia zmian w domowej aranżacji ze względu na naukę lub pracę zdalną). Co więcej – mieszkanie, w którym nie ma strefy prywatnej, może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, dlatego częste załatwianie zawodowych spraw tam, gdzie wypoczywasz lub spędzasz czas z bliskimi, może nie być dobrym rozwiązaniem. Nawet w malutkiej przestrzeni można wygospodarować miejsce, które będzie pełnić funkcję domowego biura. Jeżeli mieszkasz w kawalerce, wystarczy oddzielić biurko od strefy wypoczynkowej parawanem – dzięki temu po skończonej pracy twoje myśli uspokoją się. W tej przestrzeni sprawdzają się też małe i sprytne meble mobilne z ukrytymi schowkami na laptop, czy pomoce biurowe, takie jak szafka na kółkach TROTTEN.

Sposoby na dobry sen

Nie ulega wątpliwości, że zdrowy sen ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak odbieramy swoje otoczenie. Zarywając noce lub śpiąc na niewygodnym łóżku, pozbawiamy organizm szansy na regenerację i odpoczynek, a to może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu oraz równowadze psychicznej. W trosce o jakość snu warto zadbać o odpowiednią aranżację sypialni. Najważniejszym jej elementem jest oczywiście komfortowe łóżko. W badaniu Instytutu Pollster dla WP i IKEA aż 9 proc. respondentów przyznało, że wygodne miejsce do spania to dla nich niezwykle istotny element domu. Przed zakupem łóżka warto zastanowić się nad odpowiednią wielkością łóżka oraz optymalną twardością materaca – to bardzo ważne czynniki, które znacząco wpływają na jakość naszego snu. Pamiętajmy, że sypialnia powinna być jedynie miejscem do spania. Obecność telewizora, laptopa czy innych sprzętów elektronicznych pobudza mózg i utrudnia zasypianie, dlatego w tym pomieszczeniu lepiej z nich zrezygnować. A jeżeli miejscem, w którym sypiamy jest salon? Zadbajmy o wydzielenie we wnętrzu strefy spania– użyć do tego możemy, np. dywanu, czy innych tekstyliów.

Stwórz przytulne miejsce w swoim domu, gdzie możesz się wyciszyć i odpocząć w dobrej atmosferze.

O przyjemny mrok zadbają zasłony lub rolety, a dywan na podłodze i obrazy na ścianach skutecznie wyciszą dźwięki dochodzące z zewnątrz. Warto też pomyśleć o kilku roślinach w sypialni – zieleń koi nerwy i sprzyja dobremu wypoczynkowi, a także poprawia jakość powietrza, dzięki czemu będziemy lepiej oddychać. W trosce o zdrowy odpoczynek warto pomyśleć o oczyszczaczu powietrza w sypialni. To urządzenie skutecznie radzi sobie z kurzem, zanieczyszczeniami i alergenami, które często wywołują objawy utrudniające zasypianie. Oddychając czystym powietrzem dotlenisz organizm podczas snu, a poranek przywitasz z doskonałym samopoczuciem. Oczyszczacz od IKEA – FÖRNUFTIG, został wyposażony w filtr cząstek stałych, aby pozbyć się nie tylko zapachów, ale też pyłków i zanieczyszczeń, takich jak kurz, dym i chemikalia.

IKEA chce zwrócić uwagę na kwestię spokojnego snu, dlatego stworzyła 6 zasad #worklifesleepbalance: IKEA.pl - Wyśpij się z IKEA

Więcej porad i rozwiązań produktowych, które pozwolą Ci na utrzymanie harmonii i poprawę samopoczucia w domu znajdziesz na IKEA.pl, w Aplikacji Mobilnej IKEA oraz w sklepach.

Dla mnie i dla nas. Jak znaleźć miejsce na pasje wszystkich domowników?

Sekret życia pod jednym dachem tkwi w zapewnieniu przyjaznej przestrzeni dla każdego. Miejsca, w którym wszyscy możecie realizować pasje i odpoczywać. Jak więc pogodzić potrzeby różnych osób na kilkudziesięciu metrach? Z dostępnymi dziś rozwiązaniami to możliwe.

autor: Monika Rosmanowska | 22.07.2022

Polacy, zapytani przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Wirtualnej Polski oraz marki IKEA, w większości (60 proc.) deklarują, że mają dobrze zorganizowany i przytulny dom oraz doskonale się w nim czują. Równocześnie jednak wprowadzają częste zmiany pozwalające dostosować przestrzeń do potrzeb i wygody wszystkich domowników. Aż 84 proc. z nas godzi się na kompromisy i aranżuje własne M tak, aby wszyscy czuli się w nim jak najlepiej.

Ankietowani, planując swoje mieszkania, najczęściej (42 proc. wskazań) starają się zapewnić miejsce do odpoczynku. Co trzeci próbuje stworzyć wygodne miejsca do pracy i nauki oraz do spędzania czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Dla większości Polaków ważna jest zarówno funkcjonalność przestrzeni, jak i panująca w niej atmosfera (64 proc. pytanych). Podczas urządzania domu zwracamy uwagę na wygodne miejsce do spania, odpowiednie oświetlenie, domową atmosferę, wygodną przestrzeń do odpoczynku dla każdego z domowników oraz funkcjonalność przestrzeni.

Jak więc urządzić pomieszczenia, które będą odpowiedzią na różne potrzeby? Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań pozwalających urządzić mieszkanie przyjazne wszystkim domownikom, a z pomocą przychodzi IKEA.

Miejsce z przeznaczeniem

Zacznijmy od pokoju dziennego. Niezależnie od metrażu, warto go podzielić na strefy do wykonywania różnych czynności jednocześnie: do pracy, zabawy czy relaksu z książką. Pamiętajmy przy tym o oświetleniu punktowym, które można zapalać w zależności od tego, co i w której części aktualnie robimy.

Poszczególne miejsca możemy wydzielić tkaninami, które wizualnie ocieplą pomieszczenie, parawanami lub donicami z kwiatami – tych w domu nigdy za wiele. Funkcję ścianek działowych mogą też pełnić dwustronne, otwarte regały do przechowywania, na których ustawimy książki, gry planszowe czy zabawki. Przy porządkowaniu przestrzeni przydają się ozdobne pudełka, do których możemy schować drobniejsze przedmioty, szczególnie te, które mają tendencję do znikania. Pamiętajcie tylko, by niższe półki przeznaczyć na rzeczy dzieci. Dzięki temu zawsze będą one w zasięgu ich rąk.

Za taką ścianką możemy też urządzić przestrzeń do pracy (jeśli pracujemy zdalnie, ustronne miejsce przyda nam się podczas telekonferencji). Ważne, by do kącika docierało światło dzienne. Urządzając to miejsce, warto rozważyć zakup biurka z regulowaną wysokością. Również wygodne krzesło z regulacją wysokości wspiera kreatywność i pozwala skupić się na pracy. W takim wnętrzu sprawdzą się także pojemniki do przechowywania i wyposażone w przyssawki haczyki, dzięki którym przytwierdzimy do ściany np. kosze. Przydatne będą też tablice perforowane SKÅDIS, aby zapisać plan dnia i przyczepić różne akcesoria w zależności od naszych potrzeb.

Jeśli pracujemy na laptopie, przyda nam się podstawka, która od czasu do czasu pozwoli nam zmienić pozycję i przenieść się z pracą na sofę. A skoro już o tym mowa, to w salonie warto wygospodarować miejsce na dużą kanapę (oczywiście ze zdejmowanym pokryciem). Można też pomyśleć o zestawieniu foteli i mniejszych, dwuosobowych sof.

Dostosuj meble do swoich potrzeb

Jeśli ustawimy w pokoju dziennym i/lub dziecięcym meble o zaokrąglonych krawędziach, nie będziemy musieli martwić się, że nasze pociechy zrobią sobie krzywdę. Warto też postawić na rozwiązania lekkie, mobilne i wielofunkcyjne, dzięki czemu łatwo zmienimy przeznaczenie danej przestrzeni, a w salonie – wygospodarujemy dodatkowe miejsce, gdy z wizytą wpadną znajomi.

Doskonałym rozwiązaniem w domu dla rodziny są jeżdżące wózki, np. RÅSKOG, na których możemy umieścić kredki, akcesoria do robótek ręcznych lub książki, po które aktualnie sięgamy. Wówczas będziemy mogli rozłożyć się ze swoją pracą lub lekturą w dowolnym miejscu i mieć pewność, że wszystko, czego potrzebujemy, mamy pod ręką.

W całym domu przydadzą się też pufy, ławki czy skrzynki ze schowkami. Również część jadalniana może być miejscem do aktywności. Tu możecie spędzić czas przy grach, oddając się swojemu hobby, a nawet odrabiając lekcje. Przydatnym rozwiązaniem jest organizer na akcesoria na biurko, który wszędzie można ze sobą zabrać, a w tym konkretnym przypadku przenieść się z odrabianiem lekcji do jadalni. Wybierając stół, warto też zdecydować się na model rozkładany, dzięki czemu zawsze dostosujemy wielkość powierzchni blatu do liczby osób, które będą przy nim siedzieć. Krzesła składane np. GUNDE lub do sztaplowania nie zajmują wiele miejsca, a zawsze będą pod ręką kiedy ich potrzebujemy, niektóre po złożeniu można zawiesić na haku na ścianie. Stołki takie jak KYRRE zajmują jeszcze mniej miejsca i sprawdzają się znakomicie, kiedy potrzebujemy dodatkowego siedziska albo stolika na filiżankę kawy.

Pokój dla dwojga

Jeśli urządzamy wspólny pokój dla rodzeństwa, zadbajmy, by przestrzeń była podzielona sprawiedliwie i dostosowana do indywidualnych potrzeb maluchów. W takim pokoju nie może zabraknąć miejsca do nauki, spania czy przechowywania. Dużo inspiracji znaleźć możemy na stronie IKEA.pl – Pokój dla dzieci.

W pokoju dla rodzeństwa możemy ustawić łóżko piętrowe. W ciągu dnia dolny materac może pełnić rolę sofy. Wystarczy, że ułożymy na nim poduszki, które stworzą wygodne oparcie. Warto też – jeśli pozwala nam na to przestrzeń – ustawić dwa łóżka wzdłuż ściany, dzięki temu prawdopodobnie uda nam się uniknąć sporów o to, gdzie kto śpi. Rozwiązaniem na lata są łóżka z rozsuwaną ramą. Dobrze wybrać takie, które mają szuflady lub pojemniki, żeby wszystkie rzeczy najmłodszych miały swoje miejsce.

Ciekawym pomysłem jest również łóżko z dodatkowym wysuwanym materacem, czy model na antresoli, dzięki czemu zyskujemy sporo dodatkowego miejsca na podłodze. Co więcej, własną i ukrytą przed innymi domownikami przestrzeń nad drabinką można stworzyć za pomocą zasłon albo kolorowych baldachimów.

Jeśli dzieci pracują przy jednym, większym biurku, warto podzielić je za pomocą ścianki działowej. Dzięki umieszczonym na niej kieszonkom można schować różne przedmioty czy powiesić po obu stronach notatki. Biurka i krzesła powinny mieć regulację wysokości. Dzięki temu będą służyły nie tylko podczas nauki, ale też zajmowania się swoim hobby. I będą "rosnąć" razem z dziećmi.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.