W zgodzie ze sobą. Jak urządzić mieszkanie, które odzwierciedli nasze potrzeby?
We własnym lokum powinniśmy czuć się komfortowo i swobodnie. Żadna moda, najnowsze kolekcje czy skopiowane jeden do jednego pomysły z popularnych stron oraz magazynów wnętrzarskich nie odpowiedzą w 100 proc. na nasze potrzeby. Jak więc zaaranżować swoje mieszkanie? Przede wszystkim w zgodzie z własną naturą i stylem życia.
Nowe style i kolekcje są ważne, ale te kwestie można łatwo rozwiązać, dobierając modne w danym momencie dodatki oraz różnego rodzaju akcesoria. Urządzając wnętrze, warto też skupić się na trendach, które zagoszczą u nas na dłużej i będą dbały o nasz komfort mimo upływu lat. Przykładami takich rozwiązań są: bliskość natury, zieleń w mieszkaniu, dbanie o własne zdrowie i dobry sen, czy produkty smart home, ułatwiające codzienne życie.
Jak jednak stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuć się komfortowo, swobodnie i bezpiecznie?
Dom utożsamiamy z rodziną i bliskimi. Aranżując przestrzeń warto zadbać, by każdy z domowników czuł się w niej dobrze.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA, aż 3/4 respondentów utożsamia dom z bezpieczeństwem oraz rodziną i bliskimi. Własne "M" kojarzy nam się z odpoczynkiem i spokojem. Jest miejscem wytchnienia, przestrzenią wolną od trosk i zmartwień.
Co ważne, większość badanych uważa, że ma dom urządzony zgodnie ze swoimi potrzebami (67 proc. pytanych) oraz idealnie dopasowany do siebie (65 proc.). Równocześnie aż 84 proc. stara się wprowadzać zmiany we wnętrzach, by wszyscy czuli się w nich jeszcze lepiej. Najważniejszym jest w końcu, by mieszkanie odzwierciedlało nasz charakter, styl życia i pasje.
Projekt aranżacji musi odpowiadać na indywidualne potrzeby. Każdy z nas jest inny, prowadzimy różne style życia, a co za tym idzie, mamy odmienne oczekiwania co do przestrzeni, w której mieszkamy. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które wpisywałoby się w potrzeby wszystkich. Szukając inspiracji, warto więc kierować się sercem, które doskonale wie, co jest zgodne z naszym "ja".
Można oczywiście przyjrzeć się gotowym kompozycjom, np. przygotowanym przez IKEA i sprawdzić, co i jak ze sobą zestawić, ale nie kopiować. Przeglądajmy katalogi, oglądajmy strony internetowe i zapisujmy to, co nam się podoba. Każdy metr mieszkania powinien odpowiadać naszej naturze. Jeśli podoba nam się konkretny styl, to nie patrzmy na to, że wyszedł z mody. To my mamy się dobrze czuć w tak zaaranżowanej przestrzeni.
Urządzając własne mieszkanie, potrzebujemy wydzielić miejsce na sypialnię, pokój dzienny z funkcją jadalną, ewentualnie biblioteczną, a także coraz częściej kącik służący do pracy czy do oglądania telewizji.
Przy małych mieszkaniach, gdzie dobrze trzeba wykorzystać każdy skrawek, warto skorzystać z rozwiązań dopasowanych na wymiar, składanych mebli wielofunkcyjnych oraz lekkich modułów o różnej wysokości, dzięki czemu dostosujemy system przechowywania do aktualnych potrzeb. Postawmy też na wytrzymałe i trwałe materiały. Funkcjonalność i sprytne rozwiązania to klucz do sukcesu. Dzięki nim z łatwością zapanujesz nas swoim wnętrzem i zmienisz jego aranżację.
Prysznic czy wanna w łazience? I znów wszystko zależy od potrzeb. Prowadzicie aktywny tryb życia? Bardziej przyda wam się prysznic. Jeśli natomiast lubicie zanurzyć się z książką w gorącej wodzie – wybierzcie wannę. Rozwiązanie idealne to wanna i prysznic, ale na to potrzebujemy przestrzeni. Niezależnie jednak od tego, jaką wielkością pomieszczenia dysponujemy – łazienka może stać się naszym domowym spa, miejscem odpoczynku i relaksu. Urządzając ją pamiętajmy więc też o dobrej organizacji, dzięki czemu zapanuje tam harmonia, która może zbawiennie wpłynąć na nasze samopoczucie.
Łazienka
Urządzając ją pamiętajmy o dobrej organizacji, dzięki czemu zapanuje tam harmonia, która może zbawiennie wpłynąć na nasze samopoczucie.
Gość w dom…
Jeśli prowadzicie otwarty dom i chętnie gościcie rodzinę oraz przyjaciół, postawcie na sofę rozkładaną, która w razie potrzeby zamieni się w dodatkowe miejsce do spania.
"Po swojemu"
Najważniejsze, by mieszkanie odzwierciedlało nasz charakter, styl życia i pasje.
Trendem, który od lat utrzymuje się przede wszystkim w budownictwie deweloperskim, jest kuchnia połączona z salonem. Dla osób, które lubią gotować w domu i równocześnie uczestniczyć w życiu rodzinnym czy towarzyskim, jest to praktyczne rozwiązanie. Jak oddzielić salon od kuchni? Naturalnym pomostem jest część jadalniana. Między dwoma przestrzeniami można ustawić stół czy regał na wina lub wykonać przedłużenie kuchennego blatu, przy którym mogą stanąć hokery albo krzesła. Przy większych powierzchniach sprawdzi się też wyspa.
Obie przestrzenie można oddzielić kanapą lub narożnikiem. A skoro już o tym mowa, to jeśli prowadzicie otwarty dom i chętnie gościcie rodzinę oraz przyjaciół, postawcie na sofę rozkładaną.
Wracając do kuchni, warto też zadbać o to, by sprzęty były ciche – zbyt dużo dźwięków słyszanych na raz utrudnia skupienie i męczy. Lubicie gotować? Pomyślcie o dwóch piekarnikach, a gdy w kuchni spełnia się więcej niż jedna osoba, zadbajcie o to, by piekarnik i płyta były od siebie oddalone.
Dziś wielu z nas pracuje zdalnie i potrzebuje domowego biura, a to powinno być praktyczne, komfortowe oraz dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Powinno nie tylko umożliwiać pełne skupienie, ale też nie może zakłócać codziennego funkcjonowania pozostałych domowników. Dobrze więc, gdy jest urządzone w ustronnym miejscu. Warto też sprawdzić ofertę produktów ergonomicznych. Jeśli jednak nie posiadamy oddzielnego pomieszczenia do zagospodarowania na biuro, skorzystajmy z rozwiązań, dzięki którym w prosty i szybki sposób zmienimy dostępną przestrzeń w miejsce do pracy i odwrotnie – przywrócimy mu pierwotną funkcję. Pomóc w tym mogą szuflady, w których można schować, np. laptopa, kalendarz, notesy czy też inne niezbędniki. Nieocenionym wsparciem będą również mobilne wózki na kółkach oraz pojemniki do organizacji dokumentów.
W swojej ofercie IKEA ma wiele rozwiązań, które mogą przydać się w domowym biurze, znajdziesz je na: Domowe biuro – IKEA.
Większość z nas lubi zieleń. Potwierdzają to wspomniane badania. Dla 76 proc. pytanych ważne jest posiadanie kwiatów doniczkowych. Podkreślają one klimat wnętrza, dodają mu charakteru i wpływają na samopoczucie. Co więcej, tworzą przyjazny mikroklimat w domu, pomagają w utrzymaniu świeżości powietrza, wzbogacają je w tlen i utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. W zależności od preferencji możemy ustawiać kwiaty na podłodze w ciekawych kompozycjach stworzonych z odmiennych gatunków czy korzystać z doniczek o różnych wysokościach i wielkościach. Do łask wracają "babcine" kwietniki, w nowoczesnych i tradycyjnych wersjach. Coraz więcej rozwiązań służy również do podwieszania kwiatów, a dzięki szczelnym ozdobnym osłonkom można je także stawiać bezpośrednio na regałach czy komodach. W salonach sprawdzają się palmy, fikusy, monstery czy draceny. Do mało wymagających roślin, co może być ważne dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, należą zamiokulkas zamiolistny i wężownica.
Jedno pomieszczenie, wiele funkcji
Pokój dzienny łączy dziś w sobie wiele funkcji. Poza jadalną i biblioteczną coraz częściej jest także miejscem do pracy i nauki.
Kuchnia i salon w jednym
Kuchnia połączona z salonem to trend, który w budownictwie deweloperskim utrzymuje się od lat. Obie przestrzenie można oddzielić, np. stołem.
Dom – miejsce z pasją
Ważne, by w naszym mieszkaniu znalazło się miejsce, w którym w komfortowy sposób możemy oddawać się swoim pasjom czy relaksowi, np. podczas czytania ulubionych książek.
Polacy chcą być bardziej eko. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i marki IKEA, zdecydowana większość z nas (83 proc.) segreguje śmieci, a niemal 3/4 oszczędza wodę i energię. Co czwarty stara się kupować produkty przyjazne planecie. A tych na rynku nie brakuje. Przykłady? Żarówki LED zużywają do 85 proc. energii mniej i świecą nawet 20-krotnie dłużej niż tradycyjne żarówki. Dzięki płycie indukcyjnej można gotować oszczędniej i niemal dwukrotnie szybciej niż na zwykłej płycie ceramicznej. Wzorowana na plastrach miodu struktura rolety stanowi izolację termiczną i pomaga obniżyć koszty ogrzewania.
Sprawienie, by nasz dom był bardziej zrównoważony, jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Baterie kuchenne i łazienkowe IKEA, dzięki perlatorom napowietrzającym strumień wody, pomagają zmniejszyć jej zużycie nawet o 50 proc. Warto też postawić na produkty wykonane z odnawialnego drewna, które będą nam służyć przez długie lata. Co ciekawe, z odnawialnych materiałów powstaje coraz więcej akcesoriów, np. zjawiskowe abażury do lamp wykonane z bambusa. IKEA oferuje również łóżka z rozsuwanymi ramami, które rosną razem z naszymi dziećmi, dzięki czemu nie trzeba ich co chwilę wymieniać. Pomaga też wygospodarować w kuchni miejsce na pojemniki do sortowania szkła, papieru, tworzyw sztucznych, odpadów bio oraz zmieszanych.
Planując nowoczesną przestrzeń, warto zadbać, by była smart. Automatyczne włączanie światła, podnoszenie rolet, włączanie muzyki i ekspresu do kawy bez wstawania z łóżka? Z inteligentnymi produktami i systemem IKEA Smart Home to bardzo proste. Jednym ruchem możemy też zmienić nastrój w pokoju dziennym, by odpowiadał temu, co aktualnie robimy: oglądamy film, relaksujemy się. Możemy przyciemniać lub zmieniać kolor oświetlenia, włączać je lub wyłączać oraz zmieniać jego barwę z chłodnej na ciepłą.
IKEA od dekad pomaga w podnoszeniu jakości życia w domach swoich klientów. Na stronie internetowej www.IKEA.pl oraz w salonach IKEA, znajdziemy mnóstwo inspiracji, które pomogą nam zaprojektować mieszkanie zgodnie z naszymi preferencjami. Pamiętajcie, aby urządzając własne M, kierować się sercem, a celem niech będzie dobre samopoczucie i lepsze życie na co dzień.