Technologia, która pozwoli ci żyć po swojemu. Nietypowe i ułatwiające codzienność rozwiązania smart home

Jeszcze do niedawna na dźwięk słowa "smart" do głowy przychodziły nam telefony, tablety, telewizory oraz zegarki. Dziś inteligentne funkcje nie są zarezerwowane jedynie dla urządzeń elektronicznych. System smart znajdziemy obecnie także w sprzętach codziennego użytku, które bez trudu możemy obsługiwać zdalnie – pilotem lub aplikacją.

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 04.07.2022

Choć rozwiązania smart home są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu, z badania przeprowadzonego przez Instytut Pollster dla IKEA i WP wynika, że 1/5 Polaków wciąż nie wie, na czym polega idea inteligentnego domu, a tylko 10 proc. ankietowanych wykorzystuje takie funkcje w praktyce. Przestawiamy wszystkie zalety systemu smart home, które znacząco poprawią jakość funkcjonowania domów na co dzień.

Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, gdzie ciebie rozumieją

Janusz Morgenstern

Smart home – dom, który myśli o wygodzie

Smart home to system rozwiązań, który ma za zadania sprawić, żeby mieszkało nam się wygodniej i bezpieczniej. Wyobraźmy sobie, że możemy sterować swoim domem za pomocą aplikacji w telefonie – brzmi niewiarygodnie? Takie funkcje są dziś codziennością! Dom z wysokim IQ zaskakuje zaawansowaną technologią, ale przede wszystkim działa z myślą o nas i naszym komforcie. Inteligentne sprzęty domowe to nie tylko urządzenia RTV i AGD. W funkcję smart wyposażone są dziś także takie przedmioty jak oświetlenie, rolety czy… niepozorny stolik kawowy STARKVIND z IKEA z wbudowanym oczyszczaczem powietrza. Te i wiele innych obiektów wyposażenia domowego powstało z myślą o naszej wygodzie, zgodnie z dewizą, że dom ma być dostosowany do jego mieszkańców – nie odwrotnie. Co ważne, smart home często służy zarówno swoim właścicielom, jak i środowisku, bo inteligentny system pozwala zaoszczędzić wodę i prąd.

Ciemno czy jasno? Ty decydujesz!

Światło w pomieszczeniach domowych ma ogromną moc. Oświetlenie buduje nastrój i przytulną atmosferę, a w zależności od koloru i natężenia może też działać pobudzająco lub wyciszająco. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom sami możemy zdecydować o stopniu oświetlenia i jego barwie w swoim domu. Tę funkcję umożliwiają bezprzewodowe żarówki, panele oraz zintegrowane systemy, które obsługuje się za pomocą pilota, czujnika, ściemniacza światła, bramki TRÅDFRI i specjalnej aplikacji IKEA Home Smart. IKEA w ofercie ma wiele wariantów inteligentnego oświetlenia, które możemy w prosty sposób dopasować do swoich potrzeb i nastroju.

Na natężenie światła w domu wpływają także rolety okienne. Te w wersji smart umożliwiają sterowanie zdalne, dzięki czemu możemy wyregulować jasność w pomieszczeniu, nie ruszając się z kanapy. Taką propozycje ma dla nas IKEA. Rolety zaciemniające z serii KADRILJ tworzą półcień i zapobiegają refleksom na telewizorze oraz monitorze komputera. Rolety FYRTUR natomiast całkowicie blokują przenikanie światła. Obydwie wersje możemy obsługiwać za pomocą pilota, aplikacji lub zaprogramować tak, żeby same się rozwijały i zwijały, w zależności od pory dnia. Dużo łatwiej wstać z łóżka, gdy budzi nas łagodne światło poranka. A wieczorem dajmy się otulić przyjemnej atmosferze półmroku.

Dom pełen muzyki

Dla wielu z nas muzyka to nieodłączny element domowej przestrzeni. Ulubione dźwięki skutecznie poprawiają nastrój i – w zależności od potrzeby – mogą pobudzać do działania lub wyciszać i sprzyjać domowemu wypoczynkowi. Wyobraźmy sobie, że nasz dom rozbrzmiewa muzyką, jeszcze zanim wstaniemy z łóżka – taki poranek od razu zapowiada się lepiej, prawda? Co więcej, to nie żaden wymysł fantazji, ale w pełni realne rozwiązanie, dzięki któremu możemy obsługiwać sprzęt grający zdalnie, z dowolnego miejsca w domu.

Nowoczesny design głośników SYMFONISK czyni z nich efektowną ozdobę mieszkania

Sterowanie zdalne z poziomu telefonu umożliwia wygodny wybór konkretnych utworów

Dzięki aplikacji możesz ustawić poranne budzenie z ulubioną muzyką w tle

Dom pełen muzyki to dom pełen dobrej energii

Regał, szafka w salonie, stolik nocny – smukły kształt głośników SYMFONISK sprawi, że zmieszczą się wszędzie

Nowoczesny design głośników SYMFONISK czyni z nich efektowną ozdobę mieszkania

IKEA doskonale wie, jak ważnym czynnikiem wpływającym na domową atmosferę jest muzyka. W ofercie tej marki znajdziemy inteligentne głośniki SYMFONISK, które wyróżnia stylowy wygląd oraz funkcja zdalnego sterowania z poziomu telefonu. Wystarczy zainstalować aplikację Sonos na smartfonie lub tablecie, założyć konto i dodać do niego głośnik. Możemy obsługiwać sprzęt za pośrednictwem sieci Wi-Fi. A dla tych, którzy lubią rozwiązania 2 w 1, IKEA ma w swojej ofercie lampkę nocną z głośnikiem SYMFONISK, dzięki której możemy zaczynać i kończyć dzień w towarzystwie ukochanych utworów muzycznych.

Kuchnia zdalnie sterowana

Funkcje smart możemy wykorzystać także w kuchni. Nie ma to jak ekspres, który sam włączy się i zaparzy dla nas aromatyczną kawę o poranku albo lodówka, która przypomni o bliskim terminie ważności produktów spożywczych i zaalarmuje, że czas wybrać się na zakupy. Wyobraźmy sobie kuchenkę zaprogramowaną na samodzielne gotowanie ulubionych potraw i piekarnik, który popilnuje, żeby ciasto odpowiednio wyrosło i było apetycznie zarumienione. Takie rozwiązania są dziś na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu przygotowanie posiłków i napojów staje się proste i przyjemne. IKEA też ma rozwiązania smart do kuchni! Dzięki specjalnemu zestawowi z gniazdkiem TRÅDFRI każde urządzenie zyskuje inteligentne funkcje, a my możemy zarządzać nim z dowolnego miejsca w swoim mieszkaniu i włączać je o określonej porze.

Zostaw sprzątanie inteligentnym ekspertom

Każdy z nas ceni sobie uporządkowane i zadbane wnętrze, ale sprzątanie trudno zaliczyć do ulubionych czynności. Porządki pochłaniają wiele czasu i energii, co może budzić niechęć i frustrację. A gdyby tak rozsiąść się w fotelu i odpocząć, a sprzątanie powierzyć inteligentnym sprzętom? Inteligentne roboty sprzątające w mig poradzą sobie z zabrudzeniami każdej powierzchni. Urządzenia nie tylko odkurzają, ale także dokładnie myją podłogę. Długie godziny, które dotąd poświęcaliśmy na sprzątanie, możemy teraz wykorzystać na domowy relaks – zdalnie sterowany robot czyszczący skutecznie zadba o domowy ład i porządek.

Marzysz o domu, który zacznie samodzielnie myśleć o twoich potrzebach? System smart home na pewno zaskoczy cię swoimi możliwościami. Otwórz się więc na rozwiązania, które sprawią, że przebywanie w domowym zaciszu stanie się prawdziwą przyjemnością. Zacznij od tych najprostszych, łatwych w obsłudze i w przystępnej cenie, np. zestawów do regulacji oświetlenia z IKEA.

Dowiedz się więcej na temat rozwiązań IKEA Home Smart na. IKEA.pl

Sztuka wyłączenia się. Jak dobrze odpocząć? Rozmowa z psychologiem Jarosławem Mirkiewiczem

Relaks to niezwykle ważny element naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, czasem okazuje się, że nasze wnętrza nie sprzyjają odpoczynkowi. Co nam w tym przeszkadza? O zjawisku przebodźcowania, umysłowym fast foodzie oraz filozofii hygge rozmawiamy z psychologiem Jarosławem Mirkiewiczem.

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 22.07.2022
Agnieszka Adamska, Wirtualna Polska: Na przestrzeni lat znaczenie domu zmieniało się wielokrotnie. Czym był dla nas kiedyś, a czym jest obecnie?

Jarosław Mirkiewicz: Myślę, że w swojej istocie dom zawsze był dla ludzi ważnym miejscem schronienia, odpoczynku, przestrzenią własną – w pewnym sensie odrębną od otaczającego świata. To się nie zmieniło. Nowe natomiast może być to, że w obecnej rzeczywistości jego przestrzeń kreujemy bardziej świadomie, dzięki czemu spełnia wiele różnych funkcji. Spędzamy w nim też więcej czasu – chociażby ze względu na zdalną naukę czy pracę.

Jak pandemia zmieniła nasze podejście do domowej przestrzeni?

Zasadniczo. Przestrzeń domowa zaczęła być dla nas główną areną życia. Można powiedzieć, że stała się dla nas dużo bardziej odczuwalna – zarówno na poziomie praktyczno-funkcjonalnym, jak i estetycznym. Mocniej na nas oddziałuje. Zaczęliśmy przez to angażować się w działania, mające na celu kreowanie jej – zapełnianie balkonów zielenią, tworzenie miejsca do pracy, nauki czy wypoczynku. Wiele osób dopiero teraz zaczęło dostrzegać mankamenty i niewygodę związaną z dotychczasowym funkcjonowaniem domu, co przełożyło się także na relacje pomiędzy domownikami.

Niebezpieczeństwo nie polega na tym, że komputery będą myśleć jak ludzie, ale na tym, że ludzie zaczną myśleć jak komputery

Sydney J. Harris amerykański dziennikarz

Dom powinien być miejscem wypoczynku, ale w praktyce bywa z tym różnie. Jakie czynniki przeszkadzają nam się zrelaksować i wyciszyć?

Na ogólnym poziomie to te aspekty domu, które nie współgrają z naszymi potrzebami. Nadmiar nieprzewidywalnych bodźców czy chaos będą wywoływać dysonans skutkujący frustracją, która nie tylko utrudni odpoczynek, ale wręcz wygeneruje dodatkowy dyskomfort.

Chyba największym wrogiem domowego wypoczynku są media i sprzęty elektroniczne.

To prawda, jednak większym problemem może być nie tyle sam fakt posiadania sprzętów, co ich użytkowanie. One nie muszą z definicji przeszkadzać nam w wypoczynku, jeśli korzystamy z nich w zgodzie z naszymi zrównoważonymi potrzebami. Mogą pomagać niewidzialnie w codziennych zadaniach, dzięki rozwiązaniom typu smart home.

Częste użytkowanie sprzętów bywa łączone ze zjawiskiem "przebodźcowania". Co to znaczy?

To może zabrzmieć dziwnie, ale współczesny człowiek, poza kompetencjami dotyczącymi używania tych sprzętów, może też bardzo potrzebować umiejętności ograniczania styczności z nimi. To "przebodźcowanie" polega na ciągłej ekspozycji naszych zmysłów i umysłów na szeroki potok informacji, reklam, muzyki, filmów, programów, aplikacji. Treści te często są umysłowym fast foodem, który bardzo skutecznie przyciąga naszą uwagę. Tyle tylko, że bezrefleksyjne tkwienie w tym potoku oznacza ciągłą stymulację i konieczność przetwarzania tych treści. Nasz umysł pozostaje cały czas silnie pobudzony, a my sami – nadmiernie aktywni emocjonalnie i poznawczo.

Jak zatem unikać przebodźcowania w domowej przestrzeni?

Myślę, że jest to coraz trudniejsze. Idea inteligentnych domów czy cyfrowych asystentów coraz mocniej wkracza w naszą rzeczywistość. Nie będąc ich wrogiem, uważam, że dużym wyzwaniem dla nas jest umiejętność regulowania stopnia tej ingerencji. Na nieco bardziej psychologicznym poziomie moim zdaniem przebodźcowanie sprawia, że unikamy kontaktu z samym sobą – swoimi emocjami, wnętrzem – oraz kontaktów z innymi domownikami. Im więcej relacyjności i otwartości na to, co w nas, tym mniejsze ryzyko zatopienia się w morzu bodźców.

Praca w domu sprawia, że nasze życie zawodowe często łączy się z życiem prywatnym. Czy są jakieś sposoby na zdrowy home office, który nie zaburzy naszej równowagi psychicznej?

To bardzo trudna rzecz, bo w rzeczywistości granica pomiędzy "home" a "office" praktycznie się zaciera. Obserwujemy raczej nie tyle oddzielanie tych światów, ile umiejętność skutecznego i wielokrotnego przełączania się pomiędzy nimi, co z łatwością generować może brak równowagi. Myślę, że podobnie jak w przypadku konsumpcji mediów – wyzwaniem jest rozwijanie potencjału do kontrolowania tych rzeczywistości, co łączy się z asertywnością zarówno wobec otoczenia, jak i samego siebie. W praktyce oznacza to na przykład gotowość do odkładania obowiązków, które można wykonać teraz – na później. Celowe niezrobienie tego od razu.

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, gdzie oddajemy się nocnemu wypoczynkowi. Jakie błędy aranżacyjne mogą zaburzać zdrowy sen?

Myślę, że sypialnia to enklawa naszej domowej oazy. Przestrzeń zazwyczaj niedostępna dla innych, stanowiąca o naszej najgłębszej prywatności. Tworzenie z sypialni biura czy miejsca do nauki czasami staje się jednak konieczne. Warto w takich momentach przemyśleć rozłożenie wnętrza tak, aby było jak najbardziej funkcjonalne i jednocześnie pozwało nam wypocząć. Świetnie sprawdzą się tutaj nie tylko ścianki działowe, ale także regały, półki. Więcej na ten temat można znaleźć na: IKEA - Wydzielanie przestrzeni.

A kolory? Jakie barwy sprzyjają dobremu wypoczynkowi, a jakich powinniśmy unikać?

Standardowo myśli się o kolorach pastelowych, łagodnych i dobrze zharmonizowanych jako tych, które sprzyjają dobrostanowi. Myślę też, że istotne znaczenie ma także to, na ile kolorystyka jest dopasowana do naszych preferencji i charakteru. Można też skorzystać z poradników, które pomogą dobrać odpowiednie barwy do pomieszczenia: IKEA – Kolory ścian w sypialni.

Od kilku lat modnym określeniem, które dotyczy nie tylko wnętrz, ale także stanu umysłu, jest "hygge". Jak pan rozumie i postrzega ten skandynawski sposób na przytulne wnętrze?

To bardzo bliska mi idea, z którą miałem okazję zetknąć się bezpośrednio podczas moich podróży po Islandii. Sztuka dobrego życia nie dzięki kumulowaniu dóbr, ale raczej ich ograniczaniu i zdolności czerpania przyjemności z drobnych, prostych rzeczy. Dla mnie jest to idea powrotu do stanu ducha i umysłu sprzed epoki pędzącego konsumpcjonizmu oraz okazja do skierowania się ku sobie – swojemu wnętrzu i temu, co w życiu najważniejsze. Jeśli mówić o modzie na hygge, to uważam że jest to bardzo dobra moda, która dodatkowo celnie wpisuje się w wartości związane z klimatem, ekologią i zrównoważonym życiem.

Kolorystyka – jasne, zgaszone kolory sprzyjają wypoczynkowi

Przytulny klimat – kanapa, która zachęca do relaksu, miękkie poduszki, ulubione ozdoby – to wszystko sprawia, że czujemy się dobrze

Podział domu na przestrzenie – wyznacz strefę pracy, odpoczynku, spotkań rodzinnych i towarzyskich – dzięki temu twój dom będzie dobrze i harmonijnie zorganizowany

Światło – odpowiednie oświetlenie buduje klimat w mieszkaniu i – w zależności od potrzeb – może pobudzać umysł do pracy lub wyciszać nas po całym dniu

Przestrzeń – odpowiednio zaaranżowane wnętrza, w których znajduje się wolna przestrzeń, to miejsca sprzyjające dobrostanowi psychicznemu – pobudzają kreatywność, sprawiają, że czujemy się komfortowo

Kolorystyka
Można stworzyć sobie przytulny dom bez przeprowadzania wielkich rewolucji?

O tym chyba każdy po cichu marzy – jak nie wydać fortuny, a cieszyć się komfortem. Wyzwaniem są dodatki i właśnie takie drobne rzeczy, które wiele mogą zdziałać. Przy czym tutaj też z łatwością popaść można w przesadę i dysonans – oferta jest ogromna, więc umiar i rozsądek rodem z hygge mogą być nieocenione. Myślę, że warto popatrzeć na tworzenie przytulnego domu jako na stopniowy proces dopasowania przestrzeni do nas – cierpliwość i czas pomogą nam stopniowo zbliżać się do tego punktu.

Dom to najważniejsze miejsce na świecie i wszyscy zasługujemy na dom, w którym możemy czuć się bezpiecznie.

Jak pachnie twój dom? Poznaj sposoby na aranżacje stworzone zapachem

Świeżo wyprana pościel, kąpiel z pachnącymi kosmetykami, aromat kawy o poranku, gotowany obiad, kwiaty w wazonie od bliskiej osoby – wszystkie te wonie przywodzą na myśl domową atmosferę. Zapach może wpływać na samopoczucie równie silnie jak pozostałe bodźce, dlatego wraz z IKEA wprowadzać do swojego domu te, dzięki którym odzyskasz energię i spokój natury.

autor: Artykuł Sponsorowany | 29.07.2022

To subtelne drobiazgi, którymi się otaczamy sprawiają, że czujemy się dobrze i komfortowo w danym miejscu. Odwiedzając domy znajomych można stwierdzić, że wnętrza – chociaż często do siebie podobne – są jednak zupełnie inne. To właśnie detale nadają im charakteru, jednym z nich jest zapach – tak samo indywidualny dla każdego człowieka, jak i domu, który jest naszą oazą oraz miejscem, w którym powinniśmy się czuć jak najlepiej.

Las w środku domu

A może warto wprowadzić do domu odrobinę świeżości i… lasu? W IKEA dostępna jest linia świec do domu, która powstała dzięki współpracy z Ilse Crawford, wierzącej, że są zapachy które mogą nas inspirować, stymulować nowe wrażenia, a nawet poprawiać warunki codziennego życia. Opracowując je, projektantka zwróciła się właśnie w stronę natury. ADLAD to czysty zapach drzew i mchu inspirowany skandynawskimi lasami, natomiast ENSTAKA – kojarzy się z ogniskowym dymem. Obydwa produkty przeniosą nas w ciepły letni wieczór, przypomną biwaki odbywane w lesie lub nad rzeką, ukołyszą spokojną naturalną nutą. Świece są dostępne w pięknie wykonanych ceramicznych i szklanych pojemnikach, które po wypaleniu wosku można ponownie wykorzystać. Co więcej, zostały wykonane z wosku roślinnego, który jest naturalnym, odnawialnym materiałem, więc jego wykorzystanie nie wpływa negatywnie na planetę.

"Chcieliśmy, aby za pomocą zapachów nasz dom instynktownie kojarzył się z naturą. Jest to szczególnie ważne dla osób na całym świecie, które mieszkają w gęsto zabudowanych miastach i nie mają bezpośredniego dostępu do przyrody" – mówi Ilse Crawford.

Aromatyczny podmuch lata

Możemy także postawić na świece o lżejszych, świeżych zapachach, takich jak STÖRTSKÖN, czyli radosną woń jagód, warzyw liściastych i fiołków skrytych w ekologicznym roślinnym wosku. Odpowiednia, gdy chcemy stworzyć w domu szczęśliwą atmosferę inspirowaną słonecznymi, letnimi dniami.

Z kolei LUGNARE oferuje luksusową woń jaśminu, gruszki, imbiru i konwalii, przywodząc na myśl romantyczny piknik na wsi. Świeca znajduje się w uroczym różowym pojemniku o ciekawym kształcie, więc po wypaleniu może posłużyć nam jako miejsce na drobiazgi, pierścionki lub na przybory piśmiennicze i zdobić nasze biurko czy toaletkę.

Dekoracyjne aromaty

Innym pomysłem na wypełnienie wnętrza wspaniałymi aromatami są pachnące mieszanki przypraw, płatków i drewienek w formie potpourri. Można je wykonać samodzielnie w domu lub skorzystać z gotowych, np. DOFTA i wybierać spośród zapachów takich jak czerwone jagody, jeżyna – lilia, brzoskwinia z pomarańczą, lody waniliowe i gofry. Ładnie prezentować się będą na bambusowym talerzu HULTET lub w szklanym półmisku SESAMFRÖN o falowanych brzegach projektu Inma Bermudez.

Zadbaj o czyste powietrze

Na zapach w domu wpływa także jakość powietrza, dlatego dobrze jest wietrzyć mieszkanie nie tylko przez wzgląd na nasze zdrowie i komfort, ale również po to, aby wonne aromaty ukryte w świecach czy kwiatach mogły otaczać nas w całej okazałości. A skoro o tym mowa, w ofercie IKEA znajdziemy urządzenia, które świetnie pełnią tą funkcję, np. FÖRNUFTIG wyposażony w filtr cząstek stałych, aby maksymalnie skutecznie oczyszczać powietrze z różnych zanieczyszczeń takich jak sierść, kurz, dym i chemikalia oraz z nieprzyjemnych zapachów, czy pyłków. Ten oczyszczacz powietrza ma stylowy wygląd, jest lekki i ma niewielki rozmiar, dzięki czemu łatwo dopasuje się do Twojego domu. Można go również zawiesić na ścianie pionowo czy też poziomo według naszych preferencji lub postawić na podłodze używając dołączonej podstawki. Świetnie sprawdzi się również STARKVIND z bramką TRÅDFRI, dzięki czemu możesz sterować oczyszczaczem powietrza za pomocą aplikacji IKEA Home smart. Dostępny jest w formie stolika lub tradycyjnego stojącego urządzenia.

Nawet najsubtelniejszy zapach potrafi mieć ogromną moc i oddziaływać na nasze emocje i samopoczucie. Warto zgłębić się w świat aromatów i znaleźć taki, który najlepiej nam odpowiada, który nada naszym wnętrzom atmosferę, jakiej byśmy sobie życzyli. Odwiedzając sklep stacjonarny IKEA, IKEA.pl IKEA.pl oraz IKEA - Zaproś do swojego domu nowe, świeże zapachy możesz odnaleźć to, czego szukasz.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.