Poczuj wiosnę i zaproś naturę do swojego domu. Zdradzamy sposoby, dzięki którym stworzysz zieloną oazę!
Rośliny nie tylko dodają uroku przestrzeni, w której zostały ustawione, ale też poprawiają samopoczucie domowników, relaksują, zmniejszają stres i tworzą mikroklimat. Przekonajcie się, jak łatwo możecie stworzyć własną oranżerię czy miniszklarnię, niezależnie od dostępnej powierzchni, wewnątrz domu czy na balkonie.
Ludzie od zawsze żyją blisko natury. Nawet dziś, w tak zabieganych i przepełnionych zaawansowanymi technologiami czasach, potrzebujemy kontaktu z przyrodą. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Wirtualną Polskę oraz markę IKEA. Niemal wszyscy pytani przyznają, że dostęp do światła słonecznego w pomieszczeniach, tereny zielone w miejscu zamieszkania oraz widok z okna na zieleń są dla nich bardzo ważne. Dla ¾ respondentów istotne jest posiadanie w domu kwiatów doniczkowych, a także balkonu czy ogrodu.
Co naturalne więc, decydując się na zakup mieszkania, szukamy dziś innych lokali niż przed pandemią. Znacznie większych i koniecznie wyposażonych w balkon, taras czy ogród.
Ponadto, co trzeci pytany przez WP.pl oraz IKEA patrzy dziś na dom inaczej niż przed pandemią. W większości przypadków zmiana podejścia niesie za sobą pozytywne odczucia. Spędzając więcej czasu w mieszkaniach blisko połowa badanych czuje się w nich lepiej.
Wszystkie te wnioski prowadzą do jednej konkluzji: warto, aby w domu pojawiło się miejsce na rośliny. Zieleń działa uspokajająco i przywraca wewnętrzną harmonię, sprawiając, że czujemy się lepiej, jesteśmy szczęśliwsi i pełni energii. Jak to możliwe? Rośliny w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla obecny w powietrzu, a oddają tlen, utrzymują też w równowadze wilgotność powietrza. Co więcej, piękne okazy nadają wnętrzu przytulności, a ich pielęgnacja pozwala choć na chwilę zwolnić tempo.
Jak więc stworzyć bujną dżunglę, nawet na niewielkim metrażu, a na balkonie wymarzony ogród? Z pomocą przyjdzie IKEA, która ma w swojej ofercie rozwiązania przydatne zarówno w balkonowym ogródku, jak i parapetowej uprawie. Inspiracje znajdziemy poniżej oraz m.in. w materiale IKEA Spokojna oaza w środku miasta.
W ofercie IKEA mamy do dyspozycji różnej wielkości rośliny, z których możemy tworzyć dekoracyjne kompozycje. Nie ograniczajmy się więc tylko do parapetów – uruchommy naszą kreatywność: warto zagospodarować też półki i szafki, a także pomyśleć o kwietnikach oraz doniczkach w wielu formach i kolorach, co szczególnie przyda się wiosną, kiedy chcemy ożywić wnętrze.
Ożywiamy przestrzeń
Zazieleniając parapety, półki i szafki, warto postawić na różne gatunki roślin oraz doniczki o najróżniejszych kształtach, fakturach czy kolorach.
Kwietniki i ich możliwości
Stojaki na doniczki i kwietniki pozwalają zaaranżować przestrzeń na wiele sposobów oraz zmieścić więcej gatunków na niewielkiej powierzchni.
Ogród w pionie
Gdy w pomieszczeniu mamy mniej naturalnego światła i słońca, można pomyśleć o pionowym ogrodzie. Wąska półka wykorzystuje większość wpadających promieni.
W mieszkaniach doskonale sprawdzają się wspomniane stojaki na doniczki i kwietniki, które stwarzają wiele możliwości aranżacji i pozwalają hodować więcej gatunków na niewielkiej przestrzeni. Wybierać możemy spośród metalowych, wykonanych z ręcznie plecionego rattanu, w wielu formach i mieszczących różne ilości roślin. Umieszczając na nich kwiaty, warto pamiętać o prostej zasadzie: większe, bardziej liściaste gatunki lepiej będą wyglądały na dolnych półkach lub na podłodze, a mniejsze i mniej bujne – na górnych poziomach. Jeśli mamy w domu większe doniczki, warto sięgnąć po podstawki na kółkach, które ułatwiają ich przestawianie oraz sprzątanie podłogi pod nimi. Bardzo estetycznie wyglądają też rośliny w kwietnikach wiszących np. BOTANISK.
Wybierając osłonki możemy kierować się tym, aby były dopasowane do stylu wnętrza nie tylko kolorem czy fakturą, ale także materiałem, z jakiego zostały wykonane. A może warto sięgnąć po taką z uchwytami, aby łatwiej było ją przenosić? Lub w nietypowym kształcie, np. HÄSTBÖNA, z której stworzymy własną dekorację, łącząc kilka sztuk w rodzaju koła lub falistego wzoru wzdłuż stołu?
A jak zaaranżować przestrzeń do odpoczynku w domu, aby było jak najbardziej zielono? Chcąc stworzyć osobisty kącik, w którym odzyskamy spokój i dobre samopoczucie po ciężkim dniu w pracy, wystarczy ustawić ulubione siedzisko przy oknie, dodać rośliny, lampę, stolik, poduchy oraz koc.
Jeśli jednak w mieszkaniu trudno o miejsce, w którym jest dostatecznie dużo naturalnego światła i słońca, warto stworzyć pionowy ogród tam, gdzie jest go najwięcej. Co ważne, wąska półka wykorzystuje większość wpadającego światła, nie zasłaniając widoku. Zagospodarować możemy także mało ustawne kąty, do których dociera światło lub doświetlić te, w których ich brakuje. Ustawiając w nich niewielki stolik, półki lub kwietnik wypełniony roślinami, ożywimy przestrzeń.
Dobrze jest mieć rośliny także w sypialni. Dzięki nim powietrze będzie świeższe, a nam będzie się lepiej spało. Doniczki w ciągu dnia należy ustawić przy oknie, a w nocy przesunąć bliżej łóżka.
O rośliny – co oczywiste – trzeba dbać. Wybierając konkretny gatunek, warto sprawdzić, jak często powinniśmy go podlewać i czy dobrze znosi chwilowe okresy suszy. Ważny jest także stopień nasłonecznienia miejsca, w którym chcemy ustawić dany kwiat oraz temperatura, w której będzie się najpiękniej rozwijał. Jeden woli mocne, bezpośrednie nasłonecznienie, inny półcienie. Ważne też, by co jakiś czas przetrzeć liście wilgotną szmatką, ponieważ kurz ogranicza dostęp światła słonecznego.
Pomagając w zazielenianiu przestrzeni, IKEA wprowadziła kolorowe oznaczenia poziomu trudności uprawy danej rośliny. Zielony oznacza łatwy poziom, żółty – średni, a czerwony – trudny. Wystarczy dopasować odpowiedni kolor do swojego stylu życia. Rozpoczynając przygodę z hodowaniem roślin w domu, warto wybrać te gatunki, które będą pięknie rosły przy minimalnej pielęgnacji.
Co do zasady, roślin nie trzeba przesadzać w pierwszym roku. Spokojnie możemy je trzymać w doniczkach, w których je kupiliśmy. Możemy tylko umieścić je w stylowych osłonkach i dodać podstawkę, która zbierze nadmiar wody. IKEA oferuje również doniczki samonawadniające IKEA PS FEJÖ. Wkład utrzymuje odpowiednią wilgotność gleby, dzięki czemu rośliny prawidłowo się rozwijają, nawet jeśli nie podlewamy ich regularnie lub jesteśmy na wakacjach.
Chcąc ułatwić sobie życie, można też pogrupować zgromadzone w domu kwiaty według częstotliwości podlewania. Dzięki temu zyskamy pewność, że uzupełniając wodę, nie przegapimy żadnej doniczki. W ten sposób stworzymy piękną i bujną kompozycję.
W domu warto także zbudować miniogród z ulubionymi ziołami: bazylią, miętą, lubczykiem, melisą czy kolendrą. Świetnie w tej roli odnajdą się niewielkie szklarnie SENAPSKÅL. Możemy mieć również własne "pole" lawendy lub słoneczników czy mały warzywniak. Zachowując nasiona z owoców i warzyw, posadźmy je w ziemi, dodajmy odrobinę nawozu i zacznijmy uprawiać własne organiczne produkty. Dzięki temu, przykładowo w kuchni, będzie nie tylko zielono, ale też smacznie!
Spraw, aby balkon stał się pełnoprawną częścią mieszkania – tą, w której w ciepłe dni możesz odpocząć i odetchnąć od codziennych zmartwień. W otoczeniu zieleni, np. w postaci miniszklarni, zielonej ściany kwiatów czy bujnego wiszącego ogrodu czas będzie płynął jeszcze przyjemniej.
Sztuczna roślinność może być doskonałym uzupełnieniem wystroju i kompozycji z żywych kwiatów, tworząc jeszcze bardziej spektakularny efekt. To doskonałe rozwiązanie szczególnie jeśli nie mamy możliwości, by zabezpieczyć rośliny na zimę. Zaletą jest to, że nie wymaga podlewania ani ogrodniczego doświadczenia.
Balkon może stać się pełnoprawną częścią mieszkania. W otoczeniu zieleni w ciepłe dni odpoczniemy i odetchniemy po ciężkim dniu w pracy.
Mnóstwa inspiracji do tego, jak urządzić balkon dostarcza IKEA. Zajrzyjcie na stronę www i dajcie się ponieść wyobraźni.
Aranżując balkon pamiętajmy o miejscu na przechowywanie. Na balkonie możemy ustawić stoliki z dodatkowymi półkami, szafki czy regały.
Na balkonie świetnie wygląda wielopoziomowe oświetlenie. Światełka LED i girlandy w prosty sposób pozwalają wprowadzić odpowiedni nastrój.
Dopełnieniem zielonej aranżacji na balkonie mogą być specjalne płyty podłogowe wykonane ze sztucznej trawy, która jest łatwiejsza w utrzymaniu niż prawdziwa, a równie przyjemna w dotyku. Pamiętajmy również o porządku – dobrze sprawdzi się tam tablica SKÅDIS, która pomoże posegregować potrzebne narzędzia i przedmioty. I wysoki regał wykonany z wytrzymałego bambusa. Ważne jest także oświetlenie – najlepiej wielopoziomowe, które nada całości dynamicznego charakteru. Światełka LED i girlandy, takie jak SVARTRÅ to prosty sposób, aby wprowadzić na balkonie odpowiedni nastrój bez względu na porę dnia.
Rośliny sprawiają, że dom staje się azylem, do którego zawsze chętnie wracamy. Pełnym spokoju i harmonii. Miejscem, w którym doskonale się czujemy, nabieramy sił do tego, by móc mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. Warto skorzystać z dostępnych na rynku pomysłów i zazielenić przestrzeń. Zyskując dostęp do wielu rozwiązań ułatwiających uprawę roślin dostępnych na IKEA.pl, w Aplikacji Mobilnej IKEA oraz w sklepach możemy cieszyć się piękną, soczystą zielenią przez cały rok.