Jakość a ilość. Porady, które warto stosować przy urządzaniu minimalistycznych wnętrz
Mniej znaczy więcej – to uniwersalne stwierdzenie świetnie sprawdza się także podczas aranżacji domowej przestrzeni. Marzysz o minimalistycznych wnętrzach? Postaw na jakość, funkcjonalność i dużo wolnej przestrzeni.
Minimalizm w aranżacji wnętrz to ponadczasowy trend, który nigdy nie wyjdzie z mody. Mieszkania urządzone w tym nurcie wyróżniają się klasą i elegancją, a przestronność oraz harmonia korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Okazuje się, że w Polsce styl ten ma wielu zwolenników. W badaniu Instytutu Pollster na zlecenie WP i marki IKEA ponad 60 proc. respondentów przyznało, że stawia na jakość, a nie ilość przedmiotów. Tylko 11 proc. badanych deklaruje, że lubi dużą ilość dodatków i ozdób w mieszkaniu.
Pojęcie minimalizmu zmieniało się i ewoluowało na przestrzeni ostatnich lat. Dawniej kojarzyliśmy ten styl z chłodnymi, oszczędnymi wnętrzami, które może i mają wiele wolnej przestrzeni, ale brakuje im klimatu. Dziś wiemy, że minimalizm i ciepła, przytulna atmosfera mogą iść ze sobą w parze. Co więcej, minimalistyczne mieszkanie jest bardziej funkcjonalne i przestronne, łatwiej też utrzymać w nim ład oraz porządek. Urządzanie domu w duchu minimalizmu to nic trudnego, jednak żeby ten efekt był trwały, warto zastosować kilka podstawowych porad. Przeczytaj nasz poradnik, żeby wiedzieć więcej.
Minimalizm niesłusznie kojarzy się z ascetycznymi wnętrzami. Tymczasem prostota wcale nie musi oznaczać, że nasze pomieszczenia staną się surowe i chłodne. Współczesny minimalizm ma na celu przywrócenie przestrzeni równowagi, sprawienie, że mimo niewielu przedmiotów – dom będzie nadal przytulny i przyjazny planecie. Nasze mieszkania wcale nie muszą być białe i ultranowoczesne, a wręcz przeciwnie – możemy tak jak projektant wnętrz Hans Blomquist w realizacji dla IKEA, zastosować ciepły karmelowy kolor na ścianach i dużą ilość naturalnych materiałów w celu dodania miękkości i tekstury.
To także odpowiedź na nadmiar i zbyt dużą ilość przedmiotów – powszechne problemy, z którymi boryka się wiele osób. Pozbycie się zbędnych rzeczy, koncentracja na jakości i praktycznej stronie posiadanych dodatków czy mebli oraz nadanie wnętrzom jednolitego stylu – oto cele i wartości, jakie przyświecają temu modnemu nurtowi.
Minimalizm nie musi być chłodny i pozbawiony klimatu. IKEA ma wiele sposobów na proste, minimalistyczne i przytulne wnętrza.
Ten długotrwały trend niejedno ma imię i tylko od nas zależy, czy prostota aranżacji będzie szła w parze z przytulnym klimatem, czy postawimy raczej na nowoczesne, monochromatyczne wykończenia. Wkraczając na ścieżkę minimalizmu, musimy pamiętać o konsekwencji i dbać o to, żeby nasze pomieszczenia nie zaczęły nagle zapełniać się przypadkowymi sprzętami. Nauka minimalizmu wymaga pracy i zaangażowania, ale zapewniamy, że końcowy efekt wart jest zachodu. Nic tak nie cieszy i nie uspokaja, jak wnętrze pełne ładu i harmonii.
Minimalizm uczy nas, że zamiast wielu przedmiotów wątpliwej jakości lepiej kupić jeden, który będzie służył latami. Dotyczy to nie tylko mebli, ale także drobnych sprzętów codziennego użytku, których nadmiar utrudnia utrzymanie porządku w pomieszczeniach i jest też źródłem niezadowolenia oraz frustracji. U osób, które postawiły na dobrą jakość, znacząco wzrósł poziom satysfakcji z domowej przestrzeni. Prostota sprzyja funkcjonalności, bo każdy element w naszym domu jest przemyślany i ma swój cel. Wyklucza też przypadkowość, która z kolei jest często przyczyną nieładu i zagracenia.
Inwestycja w jakość zwróci się z nawiązką, bo stawiając na solidne sprzęty, nie będziemy musieli za chwilę wydawać kolejnych pieniędzy na ich naprawę lub wymianę. Poza tym to, co praktyczne oraz funkcjonalne, może być też piękną ozdobą, która wprowadzi przytulny klimat i dobrą atmosferę w mieszkaniu!
Warto sięgać po bardziej zrównoważone materiały. Możemy postawić na drewno, dzięki czemu unikamy stosowania surowców kopalnych lub wyczerpywalnych. Świetnie sprawdzi się w wyposażeniu używanym na tarasie, takim jak krzesła ÄPPLARÖ. Innym przyjaznym planecie rozwiązaniem są tekstylia z bawełny, pochodzącej z upraw, które ograniczają zużycie wody, pestycydów i nawozów sztucznych. Produktami takimi są m.in. pościel BERGPALM z grubszej przędzy lub wykonana własnoręcznie przez przedsiębiorstwo społeczne Jordan River Foundation, wspierające kobiety – poszewka MANDELPIL. A może potrzebujesz obok łóżka w sypialni dywanu, aby miło zacząć dzień? W IKEA znajdziesz takie wykonane z tworzywa z recyklingu lub odnawialnego, np. TOFTLUND z przetworzonych butelek PET.
Wybierając elementy wyposażenia zwróćmy też uwagę na ich trwałość. Przykładowo fotel FRÖSET lub POÄNG posłuży zarówno nam i jak planecie przez wiele, wiele lat. Tak samo stół i krzesła VOXLÖV, których ramy zrobione są z wytrzymałego bambusa, a ręcznie wyplatany papierowy sznurek zapewnia mocne siedzisko i sprężystość.
Co ciekawe, do 2030 roku wszystkie materiały w produktach IKEA będą odnawialne lub ponownie przetworzone, dzięki czemu niedrogie i trwałe artykuły wyposażenia domu będą jeszcze bardziej dostępne.
Funkcjonalność mieszkania oznacza, że spełnia ono wiele ważnych ról, a przede wszystkim ułatwia, a nie utrudnia codzienne życie. Żeby osiągnąć ten efekt, warto wcześniej ustalić, czego naprawdę potrzebujemy w naszych wnętrzach i jakie sprzęty sprawdzą się tam najlepiej. Gotowe rozwiązania często wymuszają na nas kompromisy, np. w postaci zbyt małej ilości miejsca w szafie.
Realizując wizję funkcjonalnego i minimalistycznego domu, warto sięgnąć więc po meble modułowe, które możemy dopasować do swoich oczekiwań i dowolnie modyfikować, jeżeli z czasem pojawi się taka potrzeba. Marka IKEA ma w swojej ofercie wiele takich rozwiązań, ułatwiających przechowywanie rzeczy i utrzymanie ładu w pomieszczeniach, m.in. szafę PAX, aby zapanować nad bałaganem w sypialni, czy takie, które nigdy nie stoją w miejscu. Stolik na kółkach RÅSKOG, będący jednocześnie schowkiem na drobiazgi w pokoju dziennym albo miejscem na zioła w kuchni, a także jeżdżący Tregał RÅVAROR, to rozwiązania sprzyjające minimalizmowi i wysokiej jakości życia.
Oszczędne, stylowe i funkcjonalne wnętrza na zdjęciach katalogach wydają się łatwe do aranżacji, jednak w praktyce okazuje się, że droga do minimalizmu wcale nie jest taka prosta. Wiele osób marzy o uporządkowanych, harmonijnych pokojach, ale przeszkadza im w tym nadmiar rzeczy zgromadzonych przez lata. Wiele przypadkowych przedmiotów znajdujących się w jednej przestrzeni wywołuje poczucie chaosu i bałaganu, a to nie sprzyja wypoczynkowi oraz dobremu samopoczuciu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Pollster dla WP i IKEA, Polacy nie mają problemu z nadmiarem rzeczy – aż 80 proc. ankietowanych deklaruje, że regularnie porządkuje przestrzeń i pozbywa się niepotrzebnych przedmiotów.
Proste i funkcjonalne rozwiązania dla domu
Minimalizm łączy w sobie oszczędność i funkcjonalność sprzętów oraz przedmiotów, którymi się otaczamy. Dzięki temu wnętrza mają stylowy klimat i są praktyczne.
Uwolnij przestrzeń
Wolna przestrzeń znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Więcej miejsca to więcej swobody dla naszych myśli.
Tylko to, czego potrzebujesz
Wnętrza wyposażone w niezbędne meble i przedmioty pomogą ci utrzymać ład oraz porządek w domowych wnętrzach.
Walka z nadmiarem to podstawowy krok na drodze do minimalizmu, jednak warto wiedzieć, jak robić to z głową. Wyrzucanie sprzętów, ubrań i drobiazgów do śmieci nie służy środowisku, tym bardziej że mogłyby one jeszcze komuś posłużyć. Znacznie lepszym sposobem jest oddanie niepotrzebnych przedmiotów, wymiana ze znajomymi na coś bardziej praktycznego, sprzedaż na portalach aukcyjnych albo darowizna na rzecz fundacji. W każdym z tych przypadków mamy zadowolenie, że nasze rzeczy trafiły w dobre ręce, dostały drugie życie, my mamy w domu wolną przestrzeń, którą możemy się cieszyć. O praktycznych rozwiązaniach i pozbywaniu się rzeczy z troską o planetę możesz przeczytać na: Wiosenne porządki. Dowiedz się, jak w sposób przyjazny środowisku pozbyć się rzeczy, których już nie potrzebujesz.
Pozbywanie się przedmiotów nie oznacza jednak, że ich miejsce należy błyskawiczne wypełniać nowymi. Zanim rzucisz się w wir zakupów, zastanów się, czy puste miejsce po starej komodzie nie jest wystarczające i piękne samo w sobie. Jeżeli już musisz je czymś wypełnić, postaw tam ozdobną roślinę, która z pewnością przyniesie więcej radości niż kolejny zwalisty mebel.
Aby poczuć się wygodnie i przytulnie w zorganizowanej minimalistycznie przestrzeni warto zajrzeć do IKEA. Asortyment marki to obok produktów do przechowywania, które pozwolą zyskać kontrolę nad rzeczami, czy tekstyliami, wprowadzającymi delikatne ciepło do wnętrza – rozwiązania produktowe o wysokiej jakości wykonania, powstałe ze zrównoważonych materiałów. Znaleźć je można na IKEA.pl, w Aplikacji Mobilnej i sklepach stacjonarnych IKEA.