Jak urządzić sypialnię, by lepiej się wysypiać?
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA wynika, że większość badanych kojarzy dom z bezpieczeństwem, rodziną i bliskimi. To przestrzeń utożsamiana z odpoczynkiem, relaksem i spokojem. Dobry sen ma duży wpływ na głębokie odprężenie i zdrowie. A gdzie lepiej można się zrelaksować, jeśli nie w dobrze urządzonej sypialni?
Czy wiecie, że w ciągu całego życia przesypiamy około 20 lat? Jeszcze więcej czasu spędzamy w łóżkach. Sypialnia jest więc niezwykle ważną przestrzenią, a wystrój i sposób jej urządzenia wpływają na jakość snu i wypoczynku. Jak więc zaaranżować doskonałe miejsce do spania?
Aż 84 proc. pytanych stara się wprowadzać zmiany w swoim domu. Badani zwracają przy tym uwagę przede wszystkim na: wygodne miejsce do spania (96 proc.), odpowiednie oświetlenie (94 proc.), komfortową przestrzeń do odpoczynku dla wszystkich domowników (94 proc.) oraz szeroko pojętą funkcjonalność (93 proc.) i atmosferę (94 proc.).
Tego też powinniśmy się trzymać, projektując sypialnię. Przestrzeń, która jest oazą spokoju, dostosowaną do naszych potrzeb, przyzwyczajeń i sposobu wypoczynku.
Chcąc stworzyć miejsce idealne do wypoczynku, potrzebujemy materaca – dobrze dobranego, biorąc pod uwagę budowę naszego ciała i upodobania, a także wygodnego łóżka w rozmiarze dopasowanym do naszych potrzeb i wielkości pomieszczenia. Najpopularniejszy rozmiar ramy to 160x200 cm. Nie ma oczywiście potrzeby zagracania przestrzeni i kupowania zbyt dużego mebla. Idealnie, jeśli możemy ustawić je w sposób pozwalający na swobodny dostęp z obydwu stron.
Charakteru całemu pomieszczeniu nadaje zagłówek wykonany z płyty lub tapicerowany. Ten ostatni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy przed snem lubią poczytać. Warto zadbać o to, by pokryty był łatwą do czyszczenia tkaniną.
Najlepiej relaksujemy się przy ciepłym, przytulnym świetle. Poza główną lampą w sypialni przydadzą się także lampki (stojące lub zwisające po obu stronach łóżka), ewentualnie kinkiety (sztywne lub ruchome) oraz łańcuchy świetlne.
Najlepiej wypoczywa się w uporządkowanym i dobrze zorganizowanym wnętrzu. Dlatego też warto postawić na łóżko ze schowkiem, do którego schowamy ozdobne poduchy czy pled. W sklepach znajdziemy modele z szufladami lub jednym dużym pojemnikiem.
Odpowiednio dobrana poduszka wpływa na prawidłową pozycję kręgosłupa i komfort. Ważne, aby dopasować ją do pozycji, jaką przyjmujemy podczas snu oraz materaca. Do wyboru mamy poduszki niskie, wysokie oraz ergonomiczne.
Powierzchni do przechowywania nigdy za wiele, dlatego też postawmy na łóżko ze schowkiem na pościel. W sklepach znajdziemy modele z szufladami lub jednym dużym pojemnikiem.
Oddzielną kwestią jest wybór materaca, co wcale nie jest proste. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które różnią się od siebie grubością (co do zasady, siedząc na łóżku i stawiając stopy na podłodze, nasze kolana powinny być zgięte pod kątem prostym), warstwami i przede wszystkim twardością, która bezpośrednio wpływa na zdrowy i komfortowy sen. Na znajdowaniu idealnych materacy zna się IKEA, która porady na ten temat zebrała w kompendium wiedzy na: Materace - IKEA.
Przed zakupem warto określić swoje potrzeby i specyfikę snu. To, w jakiej pozycji lubimy sypiać ma znaczenie, podobnie jak nasza waga. Dla osób do 60 kg dobry będzie miękki model, powyżej 70–80 kg zaleca się twardszy. Osoby śpiące na plecach potrzebują twardego materaca, który będzie zapobiegał zbyt głębokiemu zapadaniu się szyi i dolnej części pleców. Z kolei ci, którzy śpią na boku, docenią bardziej miękki materac, który ukształtuje się wokół ramion i bioder. Dobierając odpowiednią twardość, można skorzystać z prostego testu. Wystarczy położyć się na materacu i wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli nie napotkamy oporu, materac jest za twardy. Jeśli natomiast trudno wcisnąć nam dłoń, materac jest za miękki. Warto też zwrócić uwagę na liczbę stref komfortu.
Sprawdźmy, który typ materaca najbardziej nam odpowiada: sprężynowy (do wyboru mamy sprężyny typu Bonell i kieszeniowe – każda umieszczona jest w osobnej kieszeni) czy piankowy (pianka o wysokiej sprężystości, pianka memory). IKEA oferuje darmowe porady fizjoterapeuty. Na stronie internetowej sklepu można też skorzystać z konfiguratora – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by wybrać materac dopasowany do naszych potrzeb.
Ważne jest również to, z czego zrobiony jest materac. Różne wypełnienia mają odmienne właściwości. Materace piankowe termoelastyczne reagują na nacisk i temperaturę ciała, przez co doskonale dopasowują się do sylwetki. Z kolei produkty lateksowe są elastyczne i oddychające.
Na prawidłową pozycję kręgosłupa i komfort podczas snu wpływa też odpowiednio dobrana poduszka. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ powinna ona pasować nie tylko do gustu, ale także do pozycji podczas snu oraz materaca. W IKEA możemy wybierać spośród poduszek niskich – dla tych którzy preferują sen na brzuchu i wysokich, gwarantujących maksymalny komfort śpiącym na boku lub plecach. Rozwiązaniem jest również poduszka ergonomiczna, dopasowująca się do głowy i szyi w trakcie snu, niezależnie od ułożenia.
Bardzo ważnym elementem wystroju sypialni jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Najlepiej relaksujemy się przy ciepłym, przytulnym świetle. Poza lampą główną przydadzą się także lampki (stojące lub zwisające po obu stronach łóżka), ewentualnie kinkiety (sztywne lub ruchome) oraz łańcuchy świetlne. Jeśli w sypialni mamy fotel do czytania, idealnie sprawdzi się lampa stojąca.
Pomyślmy też o zasłonach lub roletach, które zapewnią nam prywatność i uchronią przed światłem ulicznych latarni, neonów czy lamp oświetlających sąsiednie budynki. Brak zaciemnienia w sypialni zaburza sen i metabolizm – jeśli śpimy w jasnych pomieszczeniach, budzimy się zmęczeni. Myśląc o dekoracji okna, możemy postawić na zasłony zaciemniające, rolety rzymskie, shuttersy lub żaluzje. Pozostając przy tekstyliach, nie zapomnijmy o miękkim, grubym dywanie, który powinien być dopasowany rozmiarem do łóżka. Jeśli chcemy postawić na nim stopę zaraz po przebudzeniu, z każdej strony powinien on wystawać ok. 40 cm poza ramę łóżka. Dodatkowo tekstylia doskonale wytłumiają dźwięki.
Ważny jest wybór pościeli – oddychającej i odpowiedniej do pory roku – oraz dopasowanych poduszek. Warto zadbać również o dekorację łóżka. Do tego potrzebujemy narzuty i kilku ozdobnych poduszek o różnych rozmiarach. Bawiąc się wzorami, fakturami i kształtami, możemy stworzyć ciekawą oraz miłą dla oka aranżację. Kolory, które relaksują, to niebieski, żółty i zielony.
Można też pomyśleć o nakładce na materac, która nie tylko zabezpieczy go przed zanieczyszczeniami, i zapewni lepszą higienę, ponieważ można ją prać tak często jak to konieczne, ale też sprawi, że sen będzie jeszcze bardziej przyjemny.
Doskonale odpoczywa się w uporządkowanym wnętrzu. Dlatego też w sypialni, podobnie jak w pozostałej części domu, potrzebujemy przestrzeni do przechowywania: szafy, komody, toaletki czy stolików nocnych. Dodatkowo meble powinny być wyposażone w system cichego domykania.
Ważna jest dekoracja szafki nocnej, na której poza lampką, jeśli nie mamy innego oświetlenia nad łóżkiem, książkami i zdjęciem, mogą znaleźć się także elementy z kamienia, naturalnego drewna lub trawy, które będą nam przypominać o bliskości z naturą. Przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA badanie potwierdza, że obecność natury w miejscu zamieszkania jest dla Polaków bardzo ważna. Dodatkowo dobrze jeśli szafka ma szuflady, do których możemy schować ładowarkę, zegarek, biżuterię, ale też telefon, by nie kusiło nas, żeby do niego zajrzeć przed snem i po przebudzeniu. Tym bardziej że elektronika jest wszechobecna w naszym życiu. Aż 91 proc. badanych przegląda strony internetowe, 78 proc. media społecznościowe, a 80 proc. rozmawia przez telefon.
Kolejna kwestia – dźwięk. Lubicie zasypiać przy muzyce? Wkomponujcie w wystrój wnętrza bezprzewodowe głośniki. Ciekawym rozwiązaniem jest lampa SYMFONISK, która równocześnie jest głośnikiem.
Kluczowe dla dobrego snu jest również dobre powietrze. Zadbajmy o rośliny, które poprawiają jego jakość i tworzą przyjazny mikroklimat. Dobrym rozwiązaniem są też oczyszczacze powietrza. Można je włączyć na tzw. tryb nocny – pracują wtedy bardzo cicho, nie zaburzając snu. Dostępny w IKEA oczyszczacz STARKVIND w formie stolika sprawdzi się przy tym świetnie, a jednocześnie może służyć za szafkę nocną.
Temperatura we wnętrzu jest kolejnym ważnym czynnikiem. Idealna temperatura w sypialni wynosi między 16 a 17°C. Dobrą wskazówką może być utrzymywanie temperatury w granicach 13–20°C. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas snu pomoże także odpowiednio dobrana kołdra. Różnią się one stopniem ciepła oraz rodzajem wypełnienia, dzięki czemu możesz wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada.
To tylko kilka pomysłów na to, jak sprawić, by nasza sypialnia stała się oazą spokoju i miejscem głębokiego relaksu. Więcej inspiracji znajdziecie na stronie www.IKEA.pl oraz Wszystko, co powinieneś wiedzieć o śnie - IKEA.