Jak urządzić sypialnię, by lepiej się wysypiać?

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA wynika, że większość badanych kojarzy dom z bezpieczeństwem, rodziną i bliskimi. To przestrzeń utożsamiana z odpoczynkiem, relaksem i spokojem. Dobry sen ma duży wpływ na głębokie odprężenie i zdrowie. A gdzie lepiej można się zrelaksować, jeśli nie w dobrze urządzonej sypialni?

autor: Monika Rosmanowska | 01.07.2022

Czy wiecie, że w ciągu całego życia przesypiamy około 20 lat? Jeszcze więcej czasu spędzamy w łóżkach. Sypialnia jest więc niezwykle ważną przestrzenią, a wystrój i sposób jej urządzenia wpływają na jakość snu i wypoczynku. Jak więc zaaranżować doskonałe miejsce do spania?

Aż 84 proc. pytanych stara się wprowadzać zmiany w swoim domu. Badani zwracają przy tym uwagę przede wszystkim na: wygodne miejsce do spania (96 proc.), odpowiednie oświetlenie (94 proc.), komfortową przestrzeń do odpoczynku dla wszystkich domowników (94 proc.) oraz szeroko pojętą funkcjonalność (93 proc.) i atmosferę (94 proc.).

Tego też powinniśmy się trzymać, projektując sypialnię. Przestrzeń, która jest oazą spokoju, dostosowaną do naszych potrzeb, przyzwyczajeń i sposobu wypoczynku.

Po pierwsze: komfort

Chcąc stworzyć miejsce idealne do wypoczynku, potrzebujemy materaca – dobrze dobranego, biorąc pod uwagę budowę naszego ciała i upodobania, a także wygodnego łóżka w rozmiarze dopasowanym do naszych potrzeb i wielkości pomieszczenia. Najpopularniejszy rozmiar ramy to 160x200 cm. Nie ma oczywiście potrzeby zagracania przestrzeni i kupowania zbyt dużego mebla. Idealnie, jeśli możemy ustawić je w sposób pozwalający na swobodny dostęp z obydwu stron.

Charakteru całemu pomieszczeniu nadaje zagłówek wykonany z płyty lub tapicerowany. Ten ostatni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy przed snem lubią poczytać. Warto zadbać o to, by pokryty był łatwą do czyszczenia tkaniną.

Jak zadbać o dobry sen?

Powierzchni do przechowywania nigdy za wiele, dlatego też postawmy na łóżko ze schowkiem na pościel. W sklepach znajdziemy modele z szufladami lub jednym dużym pojemnikiem.

Oddzielną kwestią jest wybór materaca, co wcale nie jest proste. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które różnią się od siebie grubością (co do zasady, siedząc na łóżku i stawiając stopy na podłodze, nasze kolana powinny być zgięte pod kątem prostym), warstwami i przede wszystkim twardością, która bezpośrednio wpływa na zdrowy i komfortowy sen. Na znajdowaniu idealnych materacy zna się IKEA, która porady na ten temat zebrała w kompendium wiedzy na: Materace - IKEA.

Przed zakupem warto określić swoje potrzeby i specyfikę snu. To, w jakiej pozycji lubimy sypiać ma znaczenie, podobnie jak nasza waga. Dla osób do 60 kg dobry będzie miękki model, powyżej 70–80 kg zaleca się twardszy. Osoby śpiące na plecach potrzebują twardego materaca, który będzie zapobiegał zbyt głębokiemu zapadaniu się szyi i dolnej części pleców. Z kolei ci, którzy śpią na boku, docenią bardziej miękki materac, który ukształtuje się wokół ramion i bioder. Dobierając odpowiednią twardość, można skorzystać z prostego testu. Wystarczy położyć się na materacu i wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli nie napotkamy oporu, materac jest za twardy. Jeśli natomiast trudno wcisnąć nam dłoń, materac jest za miękki. Warto też zwrócić uwagę na liczbę stref komfortu.

Sprawdźmy, który typ materaca najbardziej nam odpowiada: sprężynowy (do wyboru mamy sprężyny typu Bonell i kieszeniowe – każda umieszczona jest w osobnej kieszeni) czy piankowy (pianka o wysokiej sprężystości, pianka memory). IKEA oferuje darmowe porady fizjoterapeuty. Na stronie internetowej sklepu można też skorzystać z konfiguratora – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by wybrać materac dopasowany do naszych potrzeb.

Ważne jest również to, z czego zrobiony jest materac. Różne wypełnienia mają odmienne właściwości. Materace piankowe termoelastyczne reagują na nacisk i temperaturę ciała, przez co doskonale dopasowują się do sylwetki. Z kolei produkty lateksowe są elastyczne i oddychające.

Na prawidłową pozycję kręgosłupa i komfort podczas snu wpływa też odpowiednio dobrana poduszka. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ powinna ona pasować nie tylko do gustu, ale także do pozycji podczas snu oraz materaca. W IKEA możemy wybierać spośród poduszek niskich – dla tych którzy preferują sen na brzuchu i wysokich, gwarantujących maksymalny komfort śpiącym na boku lub plecach. Rozwiązaniem jest również poduszka ergonomiczna, dopasowująca się do głowy i szyi w trakcie snu, niezależnie od ułożenia.

Zadbajmy o nastrój

Bardzo ważnym elementem wystroju sypialni jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Najlepiej relaksujemy się przy ciepłym, przytulnym świetle. Poza lampą główną przydadzą się także lampki (stojące lub zwisające po obu stronach łóżka), ewentualnie kinkiety (sztywne lub ruchome) oraz łańcuchy świetlne. Jeśli w sypialni mamy fotel do czytania, idealnie sprawdzi się lampa stojąca.

Pomyślmy też o zasłonach lub roletach, które zapewnią nam prywatność i uchronią przed światłem ulicznych latarni, neonów czy lamp oświetlających sąsiednie budynki. Brak zaciemnienia w sypialni zaburza sen i metabolizm – jeśli śpimy w jasnych pomieszczeniach, budzimy się zmęczeni. Myśląc o dekoracji okna, możemy postawić na zasłony zaciemniające, rolety rzymskie, shuttersy lub żaluzje. Pozostając przy tekstyliach, nie zapomnijmy o miękkim, grubym dywanie, który powinien być dopasowany rozmiarem do łóżka. Jeśli chcemy postawić na nim stopę zaraz po przebudzeniu, z każdej strony powinien on wystawać ok. 40 cm poza ramę łóżka. Dodatkowo tekstylia doskonale wytłumiają dźwięki.

Pomyślmy o miękkim, grubym dywanie, który powinien być dopasowany rozmiarem do łóżka

Jeśli w sypialni mamy fotel do czytania, przyda nam się także lampa stojąca

Wybierając pościel, pamiętajmy, by była oddychająca i odpowiednia do pory roku

Brak zaciemnienia w sypialni zaburza sen. Dekorując okno warto wybrać zasłony zaciemniające

Pomyślmy o miękkim, grubym dywanie, który powinien być dopasowany rozmiarem do łóżka

Ważny jest wybór pościeli – oddychającej i odpowiedniej do pory roku – oraz dopasowanych poduszek. Warto zadbać również o dekorację łóżka. Do tego potrzebujemy narzuty i kilku ozdobnych poduszek o różnych rozmiarach. Bawiąc się wzorami, fakturami i kształtami, możemy stworzyć ciekawą oraz miłą dla oka aranżację. Kolory, które relaksują, to niebieski, żółty i zielony.

Można też pomyśleć o nakładce na materac, która nie tylko zabezpieczy go przed zanieczyszczeniami, i zapewni lepszą higienę, ponieważ można ją prać tak często jak to konieczne, ale też sprawi, że sen będzie jeszcze bardziej przyjemny.

Porządek i higiena snu

Doskonale odpoczywa się w uporządkowanym wnętrzu. Dlatego też w sypialni, podobnie jak w pozostałej części domu, potrzebujemy przestrzeni do przechowywania: szafy, komody, toaletki czy stolików nocnych. Dodatkowo meble powinny być wyposażone w system cichego domykania.

Ważna jest dekoracja szafki nocnej, na której poza lampką, jeśli nie mamy innego oświetlenia nad łóżkiem, książkami i zdjęciem, mogą znaleźć się także elementy z kamienia, naturalnego drewna lub trawy, które będą nam przypominać o bliskości z naturą. Przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA badanie potwierdza, że obecność natury w miejscu zamieszkania jest dla Polaków bardzo ważna. Dodatkowo dobrze jeśli szafka ma szuflady, do których możemy schować ładowarkę, zegarek, biżuterię, ale też telefon, by nie kusiło nas, żeby do niego zajrzeć przed snem i po przebudzeniu. Tym bardziej że elektronika jest wszechobecna w naszym życiu. Aż 91 proc. badanych przegląda strony internetowe, 78 proc. media społecznościowe, a 80 proc. rozmawia przez telefon.

Kolejna kwestia – dźwięk. Lubicie zasypiać przy muzyce? Wkomponujcie w wystrój wnętrza bezprzewodowe głośniki. Ciekawym rozwiązaniem jest lampa SYMFONISK, która równocześnie jest głośnikiem.

Kluczowe dla dobrego snu jest również dobre powietrze. Zadbajmy o rośliny, które poprawiają jego jakość i tworzą przyjazny mikroklimat. Dobrym rozwiązaniem są też oczyszczacze powietrza. Można je włączyć na tzw. tryb nocny – pracują wtedy bardzo cicho, nie zaburzając snu. Dostępny w IKEA oczyszczacz STARKVIND w formie stolika sprawdzi się przy tym świetnie, a jednocześnie może służyć za szafkę nocną.

Temperatura we wnętrzu jest kolejnym ważnym czynnikiem. Idealna temperatura w sypialni wynosi między 16 a 17°C. Dobrą wskazówką może być utrzymywanie temperatury w granicach 13–20°C. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas snu pomoże także odpowiednio dobrana kołdra. Różnią się one stopniem ciepła oraz rodzajem wypełnienia, dzięki czemu możesz wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada.

To tylko kilka pomysłów na to, jak sprawić, by nasza sypialnia stała się oazą spokoju i miejscem głębokiego relaksu. Więcej inspiracji znajdziecie na stronie www.IKEA.pl oraz Wszystko, co powinieneś wiedzieć o śnie - IKEA.

Czym jest dom i jak zmieniło się nasze podejście do przestrzeni, w której żyjemy?

Uczucia, atmosfera, ekologia – tymi czynnikami kierujemy się dziś przy tworzeniu własnej, domowej przestrzeni. Dom to już nie tylko praktyczne miejsce do życia, ale nasz mikroświat, w którym spędzamy coraz więcej czasu. Co dziś oznacza dla Polaków dom? Przedstawiamy najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA.

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 17.07.2022

Pandemia sprawiła, że dom stał się przestrzenią do życia w znacznie szerszym kontekście. Dla wielu osób to już nie tylko miejsce do spania, ale także biuro, strefa, w której pielęgnujemy relacje rodzinne i towarzyskie, oaza spokoju, gdzie możemy wyciszyć się, odpocząć, poczuć dobrze. Oczywiście na każdy z tych aspektów niebagatelny wpływ ma to, jak urządzone są nasze wnętrza. Z biegiem lat atmosfera i przytulność domowych pomieszczeń zyskały podobne znaczenie do ich funkcjonalności oraz praktyczności. Bez wątpienia dom jest dziś dla nas miejscem szczególnym, które nie tylko zaspokaja nasze potrzeby, ale także wpływa na samopoczucie i emocje. Jak na przestrzeni lat zmieniła się więc nasza percepcja dotycząca własnych "czterech kątów"?

Dom dawniej i dziś

Znaczenie domu na przestrzeni lat zmieniło się diametralnie. Dla naszych rodziców "dom" oznaczał wolność, samodzielność i zaradność, a także wyższy status społeczny. Ważne było samo jego posiadanie, natomiast funkcjonalność i czynniki estetyczne schodziły wtedy na dalszy plan. Jednocześnie domy były w tamtych czasach przestrzenią rodzinną i towarzyską. Celebrowano w nich ważne wydarzenia, urodziny, imieniny oraz święta, a domówki były wówczas znacznie bardziej popularną formą spędzania czasu w towarzystwie niż obecnie. Z biegiem lat społeczne funkcje własnych czterech kątów zaczynały zanikać. Duży wpływ na ten fakt miały niezaprzeczalnie zmiany w naszym stylu życia. Praca, wyjazdy, spotkania na mieście – wszystko to sprawiło, że dla wielu osób dom stał się jedynie przystankiem w nieustającym biegu, miejscem do spania.

Jednak dziś takie myślenie o przestrzeni domowej to już prawdziwa rzadkość. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA, zdecydowana większość Polaków postrzega dziś dom jako miejsce wytchnienia i oazę spokoju (88 proc.), a spora część ankietowanych uważa go za przestrzeń wolną od trosk i zmartwień (67 proc.).

Pandemia sprawiła, że własna przestrzeń zyskała dla nas nowego, znacznie głębszego znaczenia – nie tylko pod względem funkcji, jakie spełnia, ale także emocji i uczuć, jakie wywołuje. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i marki IKEA, 1/3 ankietowanych Polaków znacząco zmieniła swoje spojrzenie na dom od początku pandemii, z czego 48 proc. osób stwierdziło, że obecnie czuje się w nim znacznie lepiej. Także pod wpływem pandemii nasze mieszkania stały się bardziej wielofunkcyjne. 62 proc. badanych przyznaje, że ich domy są już nie tylko przestrzenią do życia, ale także miejscem pracy oraz spotkań towarzyskich i rodzinnych. To w pewnym sensie powrót do czasów, kiedy mieszkanie stanowiło centrum naszego życia.

Funkcjonalnie, przytulnie, nowocześnie

Podejście do stylu i charakteru naszych domów także znacząco ewoluowało na przestrzeni lat, a generatorem zmian w tej kwestii była przede wszystkim sytuacja ekonomiczna w kraju i dostępność towarów na rynku. Od dłuższego czasu wygląd oraz klimat wnętrz to dla wielu osób kluczowe aspekty, które znacząco wpływają na dobre samopoczucie czy zadowolenie z własnego mieszkania. Ponad 60 proc. ankietowanych deklaruje, że ich pomieszczenia urządzone są zgodnie z własnymi potrzebami, a przestrzeń domowa jest dobrze zorganizowana i przytulna. Tylko 12 proc. ankietowanych narzeka na klimat swojego domu, choć jednocześnie przyznaje, że jest on funkcjonalny.

Badanie Instytutu Pollster wyraźnie pokazało, że Polacy są gotowi i chętni na zmiany w swoim domowym otoczeniu. Aż 84 proc. chce dostosować tę przestrzeń tak, żeby każdy czuł się w niej dobrze i komfortowo. Zmiany w aranżacji najczęściej dotyczą strefy odpoczynku (42 proc.) i miejsca do pracy (31 proc.). Niemal tyle samo osób stara się stworzyć tam również miejsce do towarzyskich oraz rodzinnych spotkań (29 proc.). Jedynie 16 proc. badanych nie bierze pod uwagę żadnych zmian w aranżacji domu – niektórzy nie widzą takiej potrzeby albo po prostu nie przyszło im to do głowy, a inni nie mogą pozwolić sobie na takie modyfikacje.

Spośród wielu elementów domowego wnętrza uczestnicy badania wskazali te, które są dla nich najważniejsze: wygodne miejsce do spania (96 proc.), dobre oświetlenie (94 proc.), komfortowa przestrzeń do odpoczynku dla wszystkich domowników (94 proc.), a także ogólna funkcjonalność przestrzeni (93 proc.). Dom powinien mieć dobry klimat – przyznało tak aż 94 proc. ankietowanych. Jednak na pytanie, co jest ważniejsze – atmosfera czy funkcjonalność, 64 proc. przyznaje, że te czynniki są równie istotne.

Wielofunkcyjność sprzętów zwiększa zadowolenie domowników

Zestaw wypoczynkowy umożliwia spędzanie czasu we wspólnym gronie

Obecność roślin wprowadza do wnętrz spokój i harmonię

Oświetlenie wpływa na przytulną atmosferę w mieszkaniu

Wielofunkcyjność sprzętów zwiększa zadowolenie domowników
Planeta – nasz wspólny dom. Jak o nią dbamy na co dzień?

Mianem domu możemy określić także planetę, która jest miejscem wspólnym dla wszystkich ludzi i wymaga grupowego zaangażowania w troskę o jej przyszłość. Większa świadomość społeczna na temat zmian klimatycznych sprawiła, że coraz rozważniej podchodzimy do zakupów, pozbywamy się przedmiotów w sposób mądry i niezagrażający środowisku, wolimy mieć mniej wysokojakościowych przedmiotów, zamiast otaczać się wieloma rzeczami o niskiej trwałości, bo wiemy, że dobry klimat zaczyna się w domu. Aż 80 proc. badanych przyznaje, że co jakiś czas segreguje i pozbywa się niechcianych rzeczy, żeby zwolnić domową przestrzeń. 81 proc. respondentów robi porządki w sposób nieobciążający środowiska, czyli np. wręcza niechciane rzeczy komuś innemu albo oddaje je do recyklingu. Najczęściej do kosza trafiają przedmioty użytkowe jak np. akcesoria kuchenne, lampy czy drobne elementy wyposażenia domu. Ubrania i stare meble zazwyczaj oddajemy – niewiele osób decyduje się je przerobić tak, żeby odświeżyć ich wygląd lub nadać im nowe funkcje.

Zielony, bardziej ekologiczny dom to także rośliny, których obecność w polskich domach jest bardzo istotna. Aż 76 proc. ceni sobie obecność kwiatów doniczkowych w mieszkaniu, a dla 72 proc. priorytetem jest posiadanie balkonu, tarasu lub ogrodu wokół domu. Ekologiczny styl życia rzadziej wynika z zaangażowania w ratowanie planety – znacznie częściej jest to podyktowane względami ekonomicznymi. Jednak aż 83 proc. ankietowanych regularnie segreguje śmieci, a prawie 3/4 uczestników badania oszczędza wodę i prąd. Prowadzenie domu w stylu zero waste deklaruje trochę ponad 40 proc. ankietowanych, a 39 proc. zwraca uwagę na pochodzenie i sposób produkcji rzeczy kupowanych do domu.

Powyższe wyniki napawają optymizmem. Zdajemy sobie sprawę, że wygląd oraz funkcjonalność domu mają ogromny wpływ na komfort psychiczny oraz samopoczucie domowników. Ważna jest również harmonia.

To początek wielu pozytywnych zmian, które z całą pewnością zaowocują lepszą jakością życia. Więcej na ten temat dowiedzieć możecie się także na www.IKEA.pl.

W zgodzie ze sobą. Jak urządzić mieszkanie, które odzwierciedli nasze potrzeby?

We własnym lokum powinniśmy czuć się komfortowo i swobodnie. Żadna moda, najnowsze kolekcje czy skopiowane jeden do jednego pomysły z popularnych stron oraz magazynów wnętrzarskich nie odpowiedzą w 100 proc. na nasze potrzeby. Jak więc zaaranżować swoje mieszkanie? Przede wszystkim w zgodzie z własną naturą i stylem życia.

autor: Monika Rosmanowska | 18.07.2022

Nowe style i kolekcje są ważne, ale te kwestie można łatwo rozwiązać, dobierając modne w danym momencie dodatki oraz różnego rodzaju akcesoria. Urządzając wnętrze, warto też skupić się na trendach, które zagoszczą u nas na dłużej i będą dbały o nasz komfort mimo upływu lat. Przykładami takich rozwiązań są: bliskość natury, zieleń w mieszkaniu, dbanie o własne zdrowie i dobry sen, czy produkty smart home, ułatwiające codzienne życie.

Jak jednak stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuć się komfortowo, swobodnie i bezpiecznie?

Dom utożsamiamy z rodziną i bliskimi. Aranżując przestrzeń warto zadbać, by każdy z domowników czuł się w niej dobrze.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA, aż 3/4 respondentów utożsamia dom z bezpieczeństwem oraz rodziną i bliskimi. Własne "M" kojarzy nam się z odpoczynkiem i spokojem. Jest miejscem wytchnienia, przestrzenią wolną od trosk i zmartwień.

Co ważne, większość badanych uważa, że ma dom urządzony zgodnie ze swoimi potrzebami (67 proc. pytanych) oraz idealnie dopasowany do siebie (65 proc.). Równocześnie aż 84 proc. stara się wprowadzać zmiany we wnętrzach, by wszyscy czuli się w nich jeszcze lepiej. Najważniejszym jest w końcu, by mieszkanie odzwierciedlało nasz charakter, styl życia i pasje.

Inspiracja – tak, kopiowanie – nie

Projekt aranżacji musi odpowiadać na indywidualne potrzeby. Każdy z nas jest inny, prowadzimy różne style życia, a co za tym idzie, mamy odmienne oczekiwania co do przestrzeni, w której mieszkamy. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które wpisywałoby się w potrzeby wszystkich. Szukając inspiracji, warto więc kierować się sercem, które doskonale wie, co jest zgodne z naszym "ja".

Można oczywiście przyjrzeć się gotowym kompozycjom, np. przygotowanym przez IKEA i sprawdzić, co i jak ze sobą zestawić, ale nie kopiować. Przeglądajmy katalogi, oglądajmy strony internetowe i zapisujmy to, co nam się podoba. Każdy metr mieszkania powinien odpowiadać naszej naturze. Jeśli podoba nam się konkretny styl, to nie patrzmy na to, że wyszedł z mody. To my mamy się dobrze czuć w tak zaaranżowanej przestrzeni.

Urządzając własne mieszkanie, potrzebujemy wydzielić miejsce na sypialnię, pokój dzienny z funkcją jadalną, ewentualnie biblioteczną, a także coraz częściej kącik służący do pracy czy do oglądania telewizji.

Przy małych mieszkaniach, gdzie dobrze trzeba wykorzystać każdy skrawek, warto skorzystać z rozwiązań dopasowanych na wymiar, składanych mebli wielofunkcyjnych oraz lekkich modułów o różnej wysokości, dzięki czemu dostosujemy system przechowywania do aktualnych potrzeb. Postawmy też na wytrzymałe i trwałe materiały. Funkcjonalność i sprytne rozwiązania to klucz do sukcesu. Dzięki nim z łatwością zapanujesz nas swoim wnętrzem i zmienisz jego aranżację.

Prysznic czy wanna w łazience? I znów wszystko zależy od potrzeb. Prowadzicie aktywny tryb życia? Bardziej przyda wam się prysznic. Jeśli natomiast lubicie zanurzyć się z książką w gorącej wodzie – wybierzcie wannę. Rozwiązanie idealne to wanna i prysznic, ale na to potrzebujemy przestrzeni. Niezależnie jednak od tego, jaką wielkością pomieszczenia dysponujemy – łazienka może stać się naszym domowym spa, miejscem odpoczynku i relaksu. Urządzając ją pamiętajmy więc też o dobrej organizacji, dzięki czemu zapanuje tam harmonia, która może zbawiennie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Jak połączyć różne funkcje?

Trendem, który od lat utrzymuje się przede wszystkim w budownictwie deweloperskim, jest kuchnia połączona z salonem. Dla osób, które lubią gotować w domu i równocześnie uczestniczyć w życiu rodzinnym czy towarzyskim, jest to praktyczne rozwiązanie. Jak oddzielić salon od kuchni? Naturalnym pomostem jest część jadalniana. Między dwoma przestrzeniami można ustawić stół czy regał na wina lub wykonać przedłużenie kuchennego blatu, przy którym mogą stanąć hokery albo krzesła. Przy większych powierzchniach sprawdzi się też wyspa.

Obie przestrzenie można oddzielić kanapą lub narożnikiem. A skoro już o tym mowa, to jeśli prowadzicie otwarty dom i chętnie gościcie rodzinę oraz przyjaciół, postawcie na sofę rozkładaną.

Wracając do kuchni, warto też zadbać o to, by sprzęty były ciche – zbyt dużo dźwięków słyszanych na raz utrudnia skupienie i męczy. Lubicie gotować? Pomyślcie o dwóch piekarnikach, a gdy w kuchni spełnia się więcej niż jedna osoba, zadbajcie o to, by piekarnik i płyta były od siebie oddalone.

Dziś wielu z nas pracuje zdalnie i potrzebuje domowego biura, a to powinno być praktyczne, komfortowe oraz dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Powinno nie tylko umożliwiać pełne skupienie, ale też nie może zakłócać codziennego funkcjonowania pozostałych domowników. Dobrze więc, gdy jest urządzone w ustronnym miejscu. Warto też sprawdzić ofertę produktów ergonomicznych. Jeśli jednak nie posiadamy oddzielnego pomieszczenia do zagospodarowania na biuro, skorzystajmy z rozwiązań, dzięki którym w prosty i szybki sposób zmienimy dostępną przestrzeń w miejsce do pracy i odwrotnie – przywrócimy mu pierwotną funkcję. Pomóc w tym mogą szuflady, w których można schować, np. laptopa, kalendarz, notesy czy też inne niezbędniki. Nieocenionym wsparciem będą również mobilne wózki na kółkach oraz pojemniki do organizacji dokumentów.

W swojej ofercie IKEA ma wiele rozwiązań, które mogą przydać się w domowym biurze, znajdziesz je na: Domowe biuro – IKEA.

Eko i smart home zawsze na czasie

Większość z nas lubi zieleń. Potwierdzają to wspomniane badania. Dla 76 proc. pytanych ważne jest posiadanie kwiatów doniczkowych. Podkreślają one klimat wnętrza, dodają mu charakteru i wpływają na samopoczucie. Co więcej, tworzą przyjazny mikroklimat w domu, pomagają w utrzymaniu świeżości powietrza, wzbogacają je w tlen i utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. W zależności od preferencji możemy ustawiać kwiaty na podłodze w ciekawych kompozycjach stworzonych z odmiennych gatunków czy korzystać z doniczek o różnych wysokościach i wielkościach. Do łask wracają "babcine" kwietniki, w nowoczesnych i tradycyjnych wersjach. Coraz więcej rozwiązań służy również do podwieszania kwiatów, a dzięki szczelnym ozdobnym osłonkom można je także stawiać bezpośrednio na regałach czy komodach. W salonach sprawdzają się palmy, fikusy, monstery czy draceny. Do mało wymagających roślin, co może być ważne dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, należą zamiokulkas zamiolistny i wężownica.

Polacy chcą być bardziej eko. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i marki IKEA, zdecydowana większość z nas (83 proc.) segreguje śmieci, a niemal 3/4 oszczędza wodę i energię. Co czwarty stara się kupować produkty przyjazne planecie. A tych na rynku nie brakuje. Przykłady? Żarówki LED zużywają do 85 proc. energii mniej i świecą nawet 20-krotnie dłużej niż tradycyjne żarówki. Dzięki płycie indukcyjnej można gotować oszczędniej i niemal dwukrotnie szybciej niż na zwykłej płycie ceramicznej. Wzorowana na plastrach miodu struktura rolety stanowi izolację termiczną i pomaga obniżyć koszty ogrzewania.

Sprawienie, by nasz dom był bardziej zrównoważony, jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Baterie kuchenne i łazienkowe IKEA, dzięki perlatorom napowietrzającym strumień wody, pomagają zmniejszyć jej zużycie nawet o 50 proc. Warto też postawić na produkty wykonane z odnawialnego drewna, które będą nam służyć przez długie lata. Co ciekawe, z odnawialnych materiałów powstaje coraz więcej akcesoriów, np. zjawiskowe abażury do lamp wykonane z bambusa. IKEA oferuje również łóżka z rozsuwanymi ramami, które rosną razem z naszymi dziećmi, dzięki czemu nie trzeba ich co chwilę wymieniać. Pomaga też wygospodarować w kuchni miejsce na pojemniki do sortowania szkła, papieru, tworzyw sztucznych, odpadów bio oraz zmieszanych.

Planując nowoczesną przestrzeń, warto zadbać, by była smart. Automatyczne włączanie światła, podnoszenie rolet, włączanie muzyki i ekspresu do kawy bez wstawania z łóżka? Z inteligentnymi produktami i systemem IKEA Smart Home to bardzo proste. Jednym ruchem możemy też zmienić nastrój w pokoju dziennym, by odpowiadał temu, co aktualnie robimy: oglądamy film, relaksujemy się. Możemy przyciemniać lub zmieniać kolor oświetlenia, włączać je lub wyłączać oraz zmieniać jego barwę z chłodnej na ciepłą.

IKEA od dekad pomaga w podnoszeniu jakości życia w domach swoich klientów. Na stronie internetowej www.IKEA.pl oraz w salonach IKEA, znajdziemy mnóstwo inspiracji, które pomogą nam zaprojektować mieszkanie zgodnie z naszymi preferencjami. Pamiętajcie, aby urządzając własne M, kierować się sercem, a celem niech będzie dobre samopoczucie i lepsze życie na co dzień.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.