Dowiedz się, jak poprawić sobie nastrój wystrojem wnętrz
Komfortowe wnętrza wypełnione kolorami, przestrzeń na relaks i zdrowy sen, funkcjonalne rozwiązania – oto nasze recepty na to, jak cieszyć się domową przestrzenią, a przy tym zadbać o dobre samopoczucie. Nawet niewielkie zmiany aranżacji mogą pozytywnie wpłynąć na nastawienie do życia. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Miejsce relaksu, przestrzeń do pracy i rozwoju. Ostatnie lata pokazały, że dom już dawno przestał być jedynie miejscem do mieszkania. Obecnie przestrzeń ta pełni w naszym życiu wiele różnych funkcji, dlatego jej wygląd i sposób urządzenia są tak ważne. Wnętrza zaaranżowane w zgodzie z naszymi potrzebami pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Pięknie urządzony, przytulny dom, odpowiadający na potrzeby jego użytkowników, może być skutecznym remedium na spadki nastroju. Zobacz, jak urządzić domową przestrzeń, żeby była źródłem zadowolenia i radości.
Jeszcze do niedawna nasze życie zawodowe i towarzyskie toczyło się poza murami domu, a mieszkanie było jedynie przystankiem w codziennym pędzie życia. Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy podchodzić do domowej przestrzeni z większym zaangażowaniem i czułością, doceniamy jej klimat i komfort oraz przytulny wystrój, który sprawia, że spędzamy tam czas z prawdziwą przyjemnością. W badaniu "Czym jest dom?" przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA ponad 60 proc. respondentów przyznało, że ma wygodnie i przytulnie urządzoną przestrzeń. A dlaczego to takie ważne? Jakość i zadowolenie z mieszkania wywierają ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak w nim wypoczywamy.
Stwórz przytulne miejsce w swoim domu, gdzie możesz się wyciszyć i odpocząć w dobrej atmosferze.
Jak poprawić więc sobie nastrój domowym wystrojem? Przytulny klimat kojarzy się z wypoczynkiem. Na dobrą atmosferę twojej domowej oazy spokoju mogą pozytywnie wpłynąć: miękki dywan, obecność roślin (zieleń zawsze działa na umysł kojąco) oraz ozdoby czy dodatki, na które lubisz patrzeć i idealnie wpisują się w twój styl. Kompozycje z pamiątek rodzinnych, czy z podróży pozwolą spersonalizować wnętrze i przywołać miłe wspomnienia. Pięknie się zaprezentują w witrynie lub pod małą szklaną kopułą SKÖNJA. Jest też kilka pomysłów na wyeksponowanie przedmiotów przez ich odpowiednie oświetlenie np. reflektory LED VAXMYRA. Nastrojowe oświetlenie buduje ciepły nastrój we wnętrzu. Warto postawić na różne rodzaje oświetlenia w domu. Lampy wiszące zapewnią nastrojowe światło w całym pomieszczeniu, a kinkiety i lampy stojące zadbają o światło kierunkowe do czytania, czy pracy. Dodatkowo można zastosować ściemniacze do regulacji natężenia światła. Tworząc ze swojego mieszkania przytulne i wygodne gniazdko, odkryjesz prawdziwą radość przebywania w jego wnętrzach.
Dla większości z nas źródłem największej satysfakcji jest mieszkanie urządzone praktycznie i funkcjonalnie. Aż 93 proc. ankietowanych w badaniu "Czym jest dom?" przyznało, że szeroko pojęta funkcjonalność domowej przestrzeni jest dla nich priorytetem. Dom posiadający tą cechę, łączy w sobie wygodę i praktyczne rozwiązania, w pełni dopasowane do naszych potrzeb.
Czym jest funkcjonalność w praktyce? To między innymi komfortowa kanapa, która w dzień jest miejscem rodzinnych spotkań i odpoczynku z książką, a w nocy zmienia się w wygodne łóżko. To może być też schowek, w którym można bez trudu zamontować przegródki lub zamykane szafki. Świetnym przykładem jest kultowy regał IKEA KALLAX z dobranymi do niego różnymi wkładami i pojemnikami. Funkcjonalny dom ma za zadanie ułatwić nam codzienne czynności. Funkcjonalności nie sprzyja nagromadzenie rzeczy, dla których trudno znaleźć miejsce. Dlatego warto poznać proste triki na sprytne przechowywanie przedmiotów, np. w pojemnikach na szafie, pod łóżkiem, w wózkach. IKEA oferuje wiele prostych i funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym twój dom stanie się twoim wsparciem i prawdziwym przyjacielem: IKEA.pl – Przechowywanie.
Kiedy zima jest już w odwrocie, ale wiosny jeszcze nie widać, nastrój skutecznie poprawią kolory. Warto wykorzystać tę metodę w domowych wnętrzach – otulając je ulubionymi barwami, ochronimy się przed spadkiem energii. Warto pamiętać, że ciepłe barwy działają pobudzająco, a chłodne – wyciszająco. W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy dobrze umieścić żółte, pomarańczowe i czerwone akcenty, najlepiej łącząc je z barwami neutralnymi. Sypialnia i strefa relaksu to pomieszczenia, w których możemy śmiało zastosować kolor niebieski, szary lub zgaszony róż – uspokoją, pomogą się wyciszyć i ułatwią zasypianie. Odprężająco oraz wyciszająco działa także biel, dlatego większość ludzi dobrze czuje się w domach, w których ten kolor dominuje.
Doskonałym nośnikiem kolorów są tekstylia, które można wymieniać zależnie od sezonu i nastroju. Wiosna to świetna okazja, aby odkryć siebie na nowo, a także odmienić wnętrze swojego domu. Udekoruj pokój dzienny pastelowymi kolorami i wyrazistymi akcesoriami, które wprowadzą do niego prawdziwie wiosenną atmosferę.
Nawet niewielkie mieszkanie może być praktyczne i funkcjonalne – wystarczy kilka sprytnych rozwiązań aranżacyjnych.
Zieleń wnosi spokój i harmonię do każdego pomieszczenia. Dodatkowo rośliny poprawiają jakość powietrza, dlatego warto mieć je w swoim domu.
Odpowiednie rozmieszczenie mebli pomoże ci oddzielić strefę pracy od strefy snu i odpoczynku.
Nawet najpiękniej urządzone mieszkanie nie będzie nam sprawiało radości, jeżeli każdy kąt zacznie kojarzyć się z pracą i obowiązkami. Przez pandemię home office czy zdalna nauka dla wielu z nas stały się codziennością, ale to wcale nie oznacza, że cały dom musi zmienić się w przestrzeń biurową (według badania Instytutu Pollster przeprowadzonego w styczniu 2022 r. dla IKEA i WP 31 proc ankietowanych ma potrzebę wprowadzenia zmian w domowej aranżacji ze względu na naukę lub pracę zdalną). Co więcej – mieszkanie, w którym nie ma strefy prywatnej, może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, dlatego częste załatwianie zawodowych spraw tam, gdzie wypoczywasz lub spędzasz czas z bliskimi, może nie być dobrym rozwiązaniem. Nawet w malutkiej przestrzeni można wygospodarować miejsce, które będzie pełnić funkcję domowego biura. Jeżeli mieszkasz w kawalerce, wystarczy oddzielić biurko od strefy wypoczynkowej parawanem – dzięki temu po skończonej pracy twoje myśli uspokoją się. W tej przestrzeni sprawdzają się też małe i sprytne meble mobilne z ukrytymi schowkami na laptop, czy pomoce biurowe, takie jak szafka na kółkach TROTTEN.
Nie ulega wątpliwości, że zdrowy sen ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak odbieramy swoje otoczenie. Zarywając noce lub śpiąc na niewygodnym łóżku, pozbawiamy organizm szansy na regenerację i odpoczynek, a to może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu oraz równowadze psychicznej. W trosce o jakość snu warto zadbać o odpowiednią aranżację sypialni. Najważniejszym jej elementem jest oczywiście komfortowe łóżko. W badaniu Instytutu Pollster dla WP i IKEA aż 9 proc. respondentów przyznało, że wygodne miejsce do spania to dla nich niezwykle istotny element domu. Przed zakupem łóżka warto zastanowić się nad odpowiednią wielkością łóżka oraz optymalną twardością materaca – to bardzo ważne czynniki, które znacząco wpływają na jakość naszego snu. Pamiętajmy, że sypialnia powinna być jedynie miejscem do spania. Obecność telewizora, laptopa czy innych sprzętów elektronicznych pobudza mózg i utrudnia zasypianie, dlatego w tym pomieszczeniu lepiej z nich zrezygnować. A jeżeli miejscem, w którym sypiamy jest salon? Zadbajmy o wydzielenie we wnętrzu strefy spania– użyć do tego możemy, np. dywanu, czy innych tekstyliów.
Stwórz przytulne miejsce w swoim domu, gdzie możesz się wyciszyć i odpocząć w dobrej atmosferze.
O przyjemny mrok zadbają zasłony lub rolety, a dywan na podłodze i obrazy na ścianach skutecznie wyciszą dźwięki dochodzące z zewnątrz. Warto też pomyśleć o kilku roślinach w sypialni – zieleń koi nerwy i sprzyja dobremu wypoczynkowi, a także poprawia jakość powietrza, dzięki czemu będziemy lepiej oddychać. W trosce o zdrowy odpoczynek warto pomyśleć o oczyszczaczu powietrza w sypialni. To urządzenie skutecznie radzi sobie z kurzem, zanieczyszczeniami i alergenami, które często wywołują objawy utrudniające zasypianie. Oddychając czystym powietrzem dotlenisz organizm podczas snu, a poranek przywitasz z doskonałym samopoczuciem. Oczyszczacz od IKEA – FÖRNUFTIG, został wyposażony w filtr cząstek stałych, aby pozbyć się nie tylko zapachów, ale też pyłków i zanieczyszczeń, takich jak kurz, dym i chemikalia.
IKEA chce zwrócić uwagę na kwestię spokojnego snu, dlatego stworzyła 6 zasad #worklifesleepbalance: IKEA.pl - Wyśpij się z IKEA
Więcej porad i rozwiązań produktowych, które pozwolą Ci na utrzymanie harmonii i poprawę samopoczucia w domu znajdziesz na IKEA.pl, w Aplikacji Mobilnej IKEA oraz w sklepach.