Dowiedz się, jak poprawić sobie nastrój wystrojem wnętrz

Komfortowe wnętrza wypełnione kolorami, przestrzeń na relaks i zdrowy sen, funkcjonalne rozwiązania – oto nasze recepty na to, jak cieszyć się domową przestrzenią, a przy tym zadbać o dobre samopoczucie. Nawet niewielkie zmiany aranżacji mogą pozytywnie wpłynąć na nastawienie do życia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 18.07.2022

Miejsce relaksu, przestrzeń do pracy i rozwoju. Ostatnie lata pokazały, że dom już dawno przestał być jedynie miejscem do mieszkania. Obecnie przestrzeń ta pełni w naszym życiu wiele różnych funkcji, dlatego jej wygląd i sposób urządzenia są tak ważne. Wnętrza zaaranżowane w zgodzie z naszymi potrzebami pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Pięknie urządzony, przytulny dom, odpowiadający na potrzeby jego użytkowników, może być skutecznym remedium na spadki nastroju. Zobacz, jak urządzić domową przestrzeń, żeby była źródłem zadowolenia i radości.

Przytulnie i komfortowo

Jeszcze do niedawna nasze życie zawodowe i towarzyskie toczyło się poza murami domu, a mieszkanie było jedynie przystankiem w codziennym pędzie życia. Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy podchodzić do domowej przestrzeni z większym zaangażowaniem i czułością, doceniamy jej klimat i komfort oraz przytulny wystrój, który sprawia, że spędzamy tam czas z prawdziwą przyjemnością. W badaniu "Czym jest dom?" przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA ponad 60 proc. respondentów przyznało, że ma wygodnie i przytulnie urządzoną przestrzeń. A dlaczego to takie ważne? Jakość i zadowolenie z mieszkania wywierają ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak w nim wypoczywamy.

Stwórz przytulne miejsce w swoim domu, gdzie możesz się wyciszyć i odpocząć w dobrej atmosferze.

Jak poprawić więc sobie nastrój domowym wystrojem? Przytulny klimat kojarzy się z wypoczynkiem. Na dobrą atmosferę twojej domowej oazy spokoju mogą pozytywnie wpłynąć: miękki dywan, obecność roślin (zieleń zawsze działa na umysł kojąco) oraz ozdoby czy dodatki, na które lubisz patrzeć i idealnie wpisują się w twój styl. Kompozycje z pamiątek rodzinnych, czy z podróży pozwolą spersonalizować wnętrze i przywołać miłe wspomnienia. Pięknie się zaprezentują w witrynie lub pod małą szklaną kopułą SKÖNJA. Jest też kilka pomysłów na wyeksponowanie przedmiotów przez ich odpowiednie oświetlenie np. reflektory LED VAXMYRA. Nastrojowe oświetlenie buduje ciepły nastrój we wnętrzu. Warto postawić na różne rodzaje oświetlenia w domu. Lampy wiszące zapewnią nastrojowe światło w całym pomieszczeniu, a kinkiety i lampy stojące zadbają o światło kierunkowe do czytania, czy pracy. Dodatkowo można zastosować ściemniacze do regulacji natężenia światła. Tworząc ze swojego mieszkania przytulne i wygodne gniazdko, odkryjesz prawdziwą radość przebywania w jego wnętrzach.

Funkcjonalność w praktyce

Dla większości z nas źródłem największej satysfakcji jest mieszkanie urządzone praktycznie i funkcjonalnie. Aż 93 proc. ankietowanych w badaniu "Czym jest dom?" przyznało, że szeroko pojęta funkcjonalność domowej przestrzeni jest dla nich priorytetem. Dom posiadający tą cechę, łączy w sobie wygodę i praktyczne rozwiązania, w pełni dopasowane do naszych potrzeb.

Czym jest funkcjonalność w praktyce? To między innymi komfortowa kanapa, która w dzień jest miejscem rodzinnych spotkań i odpoczynku z książką, a w nocy zmienia się w wygodne łóżko. To może być też schowek, w którym można bez trudu zamontować przegródki lub zamykane szafki. Świetnym przykładem jest kultowy regał IKEA KALLAX z dobranymi do niego różnymi wkładami i pojemnikami. Funkcjonalny dom ma za zadanie ułatwić nam codzienne czynności. Funkcjonalności nie sprzyja nagromadzenie rzeczy, dla których trudno znaleźć miejsce. Dlatego warto poznać proste triki na sprytne przechowywanie przedmiotów, np. w pojemnikach na szafie, pod łóżkiem, w wózkach. IKEA oferuje wiele prostych i funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym twój dom stanie się twoim wsparciem i prawdziwym przyjacielem: IKEA.pl – Przechowywanie.

Pomyśl o kolorze

Kiedy zima jest już w odwrocie, ale wiosny jeszcze nie widać, nastrój skutecznie poprawią kolory. Warto wykorzystać tę metodę w domowych wnętrzach – otulając je ulubionymi barwami, ochronimy się przed spadkiem energii. Warto pamiętać, że ciepłe barwy działają pobudzająco, a chłodne – wyciszająco. W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy dobrze umieścić żółte, pomarańczowe i czerwone akcenty, najlepiej łącząc je z barwami neutralnymi. Sypialnia i strefa relaksu to pomieszczenia, w których możemy śmiało zastosować kolor niebieski, szary lub zgaszony róż – uspokoją, pomogą się wyciszyć i ułatwią zasypianie. Odprężająco oraz wyciszająco działa także biel, dlatego większość ludzi dobrze czuje się w domach, w których ten kolor dominuje.

Doskonałym nośnikiem kolorów są tekstylia, które można wymieniać zależnie od sezonu i nastroju. Wiosna to świetna okazja, aby odkryć siebie na nowo, a także odmienić wnętrze swojego domu. Udekoruj pokój dzienny pastelowymi kolorami i wyrazistymi akcesoriami, które wprowadzą do niego prawdziwie wiosenną atmosferę.

Oddziel strefę pracy od strefy relaksu

Nawet najpiękniej urządzone mieszkanie nie będzie nam sprawiało radości, jeżeli każdy kąt zacznie kojarzyć się z pracą i obowiązkami. Przez pandemię home office czy zdalna nauka dla wielu z nas stały się codziennością, ale to wcale nie oznacza, że cały dom musi zmienić się w przestrzeń biurową (według badania Instytutu Pollster przeprowadzonego w styczniu 2022 r. dla IKEA i WP 31 proc ankietowanych ma potrzebę wprowadzenia zmian w domowej aranżacji ze względu na naukę lub pracę zdalną). Co więcej – mieszkanie, w którym nie ma strefy prywatnej, może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, dlatego częste załatwianie zawodowych spraw tam, gdzie wypoczywasz lub spędzasz czas z bliskimi, może nie być dobrym rozwiązaniem. Nawet w malutkiej przestrzeni można wygospodarować miejsce, które będzie pełnić funkcję domowego biura. Jeżeli mieszkasz w kawalerce, wystarczy oddzielić biurko od strefy wypoczynkowej parawanem – dzięki temu po skończonej pracy twoje myśli uspokoją się. W tej przestrzeni sprawdzają się też małe i sprytne meble mobilne z ukrytymi schowkami na laptop, czy pomoce biurowe, takie jak szafka na kółkach TROTTEN.

Sposoby na dobry sen

Nie ulega wątpliwości, że zdrowy sen ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak odbieramy swoje otoczenie. Zarywając noce lub śpiąc na niewygodnym łóżku, pozbawiamy organizm szansy na regenerację i odpoczynek, a to może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu oraz równowadze psychicznej. W trosce o jakość snu warto zadbać o odpowiednią aranżację sypialni. Najważniejszym jej elementem jest oczywiście komfortowe łóżko. W badaniu Instytutu Pollster dla WP i IKEA aż 9 proc. respondentów przyznało, że wygodne miejsce do spania to dla nich niezwykle istotny element domu. Przed zakupem łóżka warto zastanowić się nad odpowiednią wielkością łóżka oraz optymalną twardością materaca – to bardzo ważne czynniki, które znacząco wpływają na jakość naszego snu. Pamiętajmy, że sypialnia powinna być jedynie miejscem do spania. Obecność telewizora, laptopa czy innych sprzętów elektronicznych pobudza mózg i utrudnia zasypianie, dlatego w tym pomieszczeniu lepiej z nich zrezygnować. A jeżeli miejscem, w którym sypiamy jest salon? Zadbajmy o wydzielenie we wnętrzu strefy spania– użyć do tego możemy, np. dywanu, czy innych tekstyliów.

Stwórz przytulne miejsce w swoim domu, gdzie możesz się wyciszyć i odpocząć w dobrej atmosferze.

O przyjemny mrok zadbają zasłony lub rolety, a dywan na podłodze i obrazy na ścianach skutecznie wyciszą dźwięki dochodzące z zewnątrz. Warto też pomyśleć o kilku roślinach w sypialni – zieleń koi nerwy i sprzyja dobremu wypoczynkowi, a także poprawia jakość powietrza, dzięki czemu będziemy lepiej oddychać. W trosce o zdrowy odpoczynek warto pomyśleć o oczyszczaczu powietrza w sypialni. To urządzenie skutecznie radzi sobie z kurzem, zanieczyszczeniami i alergenami, które często wywołują objawy utrudniające zasypianie. Oddychając czystym powietrzem dotlenisz organizm podczas snu, a poranek przywitasz z doskonałym samopoczuciem. Oczyszczacz od IKEA – FÖRNUFTIG, został wyposażony w filtr cząstek stałych, aby pozbyć się nie tylko zapachów, ale też pyłków i zanieczyszczeń, takich jak kurz, dym i chemikalia.

IKEA chce zwrócić uwagę na kwestię spokojnego snu, dlatego stworzyła 6 zasad #worklifesleepbalance: IKEA.pl - Wyśpij się z IKEA

Więcej porad i rozwiązań produktowych, które pozwolą Ci na utrzymanie harmonii i poprawę samopoczucia w domu znajdziesz na IKEA.pl, w Aplikacji Mobilnej IKEA oraz w sklepach.

Dla mnie i dla nas. Jak znaleźć miejsce na pasje wszystkich domowników?

Sekret życia pod jednym dachem tkwi w zapewnieniu przyjaznej przestrzeni dla każdego. Miejsca, w którym wszyscy możecie realizować pasje i odpoczywać. Jak więc pogodzić potrzeby różnych osób na kilkudziesięciu metrach? Z dostępnymi dziś rozwiązaniami to możliwe.

autor: Monika Rosmanowska | 22.07.2022

Polacy, zapytani przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Wirtualnej Polski oraz marki IKEA, w większości (60 proc.) deklarują, że mają dobrze zorganizowany i przytulny dom oraz doskonale się w nim czują. Równocześnie jednak wprowadzają częste zmiany pozwalające dostosować przestrzeń do potrzeb i wygody wszystkich domowników. Aż 84 proc. z nas godzi się na kompromisy i aranżuje własne M tak, aby wszyscy czuli się w nim jak najlepiej.

Ankietowani, planując swoje mieszkania, najczęściej (42 proc. wskazań) starają się zapewnić miejsce do odpoczynku. Co trzeci próbuje stworzyć wygodne miejsca do pracy i nauki oraz do spędzania czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Dla większości Polaków ważna jest zarówno funkcjonalność przestrzeni, jak i panująca w niej atmosfera (64 proc. pytanych). Podczas urządzania domu zwracamy uwagę na wygodne miejsce do spania, odpowiednie oświetlenie, domową atmosferę, wygodną przestrzeń do odpoczynku dla każdego z domowników oraz funkcjonalność przestrzeni.

Jak więc urządzić pomieszczenia, które będą odpowiedzią na różne potrzeby? Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań pozwalających urządzić mieszkanie przyjazne wszystkim domownikom, a z pomocą przychodzi IKEA.

Miejsce z przeznaczeniem

Zacznijmy od pokoju dziennego. Niezależnie od metrażu, warto go podzielić na strefy do wykonywania różnych czynności jednocześnie: do pracy, zabawy czy relaksu z książką. Pamiętajmy przy tym o oświetleniu punktowym, które można zapalać w zależności od tego, co i w której części aktualnie robimy.

Poszczególne miejsca możemy wydzielić tkaninami, które wizualnie ocieplą pomieszczenie, parawanami lub donicami z kwiatami – tych w domu nigdy za wiele. Funkcję ścianek działowych mogą też pełnić dwustronne, otwarte regały do przechowywania, na których ustawimy książki, gry planszowe czy zabawki. Przy porządkowaniu przestrzeni przydają się ozdobne pudełka, do których możemy schować drobniejsze przedmioty, szczególnie te, które mają tendencję do znikania. Pamiętajcie tylko, by niższe półki przeznaczyć na rzeczy dzieci. Dzięki temu zawsze będą one w zasięgu ich rąk.

Za taką ścianką możemy też urządzić przestrzeń do pracy (jeśli pracujemy zdalnie, ustronne miejsce przyda nam się podczas telekonferencji). Ważne, by do kącika docierało światło dzienne. Urządzając to miejsce, warto rozważyć zakup biurka z regulowaną wysokością. Również wygodne krzesło z regulacją wysokości wspiera kreatywność i pozwala skupić się na pracy. W takim wnętrzu sprawdzą się także pojemniki do przechowywania i wyposażone w przyssawki haczyki, dzięki którym przytwierdzimy do ściany np. kosze. Przydatne będą też tablice perforowane SKÅDIS, aby zapisać plan dnia i przyczepić różne akcesoria w zależności od naszych potrzeb.

Jeśli pracujemy na laptopie, przyda nam się podstawka, która od czasu do czasu pozwoli nam zmienić pozycję i przenieść się z pracą na sofę. A skoro już o tym mowa, to w salonie warto wygospodarować miejsce na dużą kanapę (oczywiście ze zdejmowanym pokryciem). Można też pomyśleć o zestawieniu foteli i mniejszych, dwuosobowych sof.

Dostosuj meble do swoich potrzeb

Jeśli ustawimy w pokoju dziennym i/lub dziecięcym meble o zaokrąglonych krawędziach, nie będziemy musieli martwić się, że nasze pociechy zrobią sobie krzywdę. Warto też postawić na rozwiązania lekkie, mobilne i wielofunkcyjne, dzięki czemu łatwo zmienimy przeznaczenie danej przestrzeni, a w salonie – wygospodarujemy dodatkowe miejsce, gdy z wizytą wpadną znajomi.

Doskonałym rozwiązaniem w domu dla rodziny są jeżdżące wózki, np. RÅSKOG, na których możemy umieścić kredki, akcesoria do robótek ręcznych lub książki, po które aktualnie sięgamy. Wówczas będziemy mogli rozłożyć się ze swoją pracą lub lekturą w dowolnym miejscu i mieć pewność, że wszystko, czego potrzebujemy, mamy pod ręką.

W całym domu przydadzą się też pufy, ławki czy skrzynki ze schowkami. Również część jadalniana może być miejscem do aktywności. Tu możecie spędzić czas przy grach, oddając się swojemu hobby, a nawet odrabiając lekcje. Przydatnym rozwiązaniem jest organizer na akcesoria na biurko, który wszędzie można ze sobą zabrać, a w tym konkretnym przypadku przenieść się z odrabianiem lekcji do jadalni. Wybierając stół, warto też zdecydować się na model rozkładany, dzięki czemu zawsze dostosujemy wielkość powierzchni blatu do liczby osób, które będą przy nim siedzieć. Krzesła składane np. GUNDE lub do sztaplowania nie zajmują wiele miejsca, a zawsze będą pod ręką kiedy ich potrzebujemy, niektóre po złożeniu można zawiesić na haku na ścianie. Stołki takie jak KYRRE zajmują jeszcze mniej miejsca i sprawdzają się znakomicie, kiedy potrzebujemy dodatkowego siedziska albo stolika na filiżankę kawy.

Pokój dla dwojga

Jeśli urządzamy wspólny pokój dla rodzeństwa, zadbajmy, by przestrzeń była podzielona sprawiedliwie i dostosowana do indywidualnych potrzeb maluchów. W takim pokoju nie może zabraknąć miejsca do nauki, spania czy przechowywania. Dużo inspiracji znaleźć możemy na stronie IKEA.pl – Pokój dla dzieci.

W pokoju dla rodzeństwa możemy ustawić łóżko piętrowe. W ciągu dnia dolny materac może pełnić rolę sofy. Wystarczy, że ułożymy na nim poduszki, które stworzą wygodne oparcie. Warto też – jeśli pozwala nam na to przestrzeń – ustawić dwa łóżka wzdłuż ściany, dzięki temu prawdopodobnie uda nam się uniknąć sporów o to, gdzie kto śpi. Rozwiązaniem na lata są łóżka z rozsuwaną ramą. Dobrze wybrać takie, które mają szuflady lub pojemniki, żeby wszystkie rzeczy najmłodszych miały swoje miejsce.

Ciekawym pomysłem jest również łóżko z dodatkowym wysuwanym materacem, czy model na antresoli, dzięki czemu zyskujemy sporo dodatkowego miejsca na podłodze. Co więcej, własną i ukrytą przed innymi domownikami przestrzeń nad drabinką można stworzyć za pomocą zasłon albo kolorowych baldachimów.

Jeśli dzieci pracują przy jednym, większym biurku, warto podzielić je za pomocą ścianki działowej. Dzięki umieszczonym na niej kieszonkom można schować różne przedmioty czy powiesić po obu stronach notatki. Biurka i krzesła powinny mieć regulację wysokości. Dzięki temu będą służyły nie tylko podczas nauki, ale też zajmowania się swoim hobby. I będą "rosnąć" razem z dziećmi.

Małe zmiany mają wielkie znaczenie. Masz większy wpływ na planetę, niż myślisz

Trendy ekologiczne trwają od dawna, ale od pewnego czasu zyskują na znaczeniu. Czy o przyszłość środowiska możemy zadbać, będąc w domu? Oczywiście, że tak. Wcale nie jest to trudne – wystarczą niewielkie, systematyczne zmiany, abyśmy wszyscy odczuli różnicę.

autor: Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska | 12.05.2022

Gdy dane rzeczy przestają być potrzebne, miliony ton śmieci trafiają do oceanów albo rzek – głównie z miejsc, gdzie wyrzuca się je na wysypisko. Z kolei prądy przenoszą odpady do najdalszych zakątków świata. Ta z pozoru niewinna rzecz niszczy nasz wspólny dom – Ziemię. Powinniśmy więc zadbać o środowisko i robić wszystko, by nasze działania pozytywnie wpływały na ludzi i planetę. Nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę. Wystarczy zacząć od zmian we własnym mieszkaniu – wybierać rzeczy "z drugiej ręki", odnawiać je czy korzystać z usług takich jak "Oddaj i zyskaj" od IKEA.

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej o tym, jakie rozwiązania wprowadzić, by żyć w bardziej zrównoważony sposób.

Przemyślane zakupy

Mówi się, że suma niewielkich czynności daje największy efekt. Dlatego zmiany codziennych nawyków najłatwiej zacząć od kuchni. Niektóre zasady less waste znane są nam od jakiegoś czasu, a mowa tu np. o zabieraniu bawełnianych toreb na zakupy czy używaniu ściereczek ze sznurka konopnego. Powoli rezygnujemy też z woreczków foliowych na rzecz woskowijek, a zamiast kupować produkty w plastikowych opakowaniach, wybieramy te "na wagę". Coraz więcej sklepów oferuje tzw. refill, czyli możliwość kupna towaru we własnych pojemnikach – wystarczy przynieść słoik, pudełko lub butelkę.

Nie zapominajmy również o tym, że wciąż sporo żywności się marnuje. Z badań NIK wynika, że rocznie Polacy wyrzucają ok. 5 mln ton jedzenia. Aby to zmienić, warto chodzić na zakupy raz w tygodniu z zaplanowaną listą. Istotne jest też sprawdzanie daty ważności i przygotowywanie mniejszych porcji z lokalnych produktów. Dobrym pomysłem jest korzystanie z wielorazowych butelek na wodę i kubków termicznych, a także przechowywanie jedzenia w hermetycznych pojemnikach. Pojemniki na żywność nie tylko zachowują smak i aromat, ale również pozwalają przechować resztki, ograniczając tym samym ilość jedzenia, która mogła trafić do śmietnika.

W kuchni możemy zastosować też inne proste rozwiązania, m.in. te wykonane ze zrównoważonych materiałów jak bambus, jednej z najszybciej rosnących roślin na świecie, a ponadto – wytrzymałego, twardego i odpornego na wilgoć surowca. Na blacie możemy np. ułożyć deskę do krojenia STOLTHET, dzięki czemu nadanie pomieszczeniu zrównoważonego oraz ekologicznego charakteru będzie niczym bułka z masłem! IKEA oferuje wiele wskazówek ułatwiających stworzenie takiego wnętrza: Tylko pięć kroków dzieli cię od ekologicznej kuchni.

Oszczędzanie wody

Jednym z najcenniejszych zasobów naszej planety jest woda. Według raportu ONZ ok. 6 mld ludzi do 2050 r. będzie cierpieć z powodu jej braku. Przykładowo, nieszczelny kran może spowodować utratę nawet 30 l wody dziennie – ważne więc, aby zacząć ją oszczędzać i mądrze wykorzystywać. Nawet jeśli nie mamy dużego domu, warto zbierać na balkonie deszczówkę, która posłuży do podlewania kwiatów. Możemy też zakręcać kran podczas mycia zębów, a zamiast długich kąpieli wybrać prysznic. W efekcie jest to korzystne nie tylko dla środowiska, ale i naszego portfela. Rachunki za wodę można obniżać poprzez zmianę przyzwyczajeń, np. unikać mycia naczyń pod bieżącym strumieniem – możemy myć je w misce wstawionej do zlewu. Jeżeli nie mamy zmywarki, zainstalujmy baterie oszczędzające wodę – popularne są te wyposażone w perlatory – rodzaj sitka montowanego na końcu wlewki baterii, które napowietrzają strumień, zwiększając jego objętość i tym samym ograniczając ilość przepływającej wody.

Dobrym rozwiązaniem jest również używanie naczyń, w których można nie tylko serwować potrawy i trzymać je w lodówce, ale też piec – dzięki czemu umyć będziemy musieli tylko 1 naczynie, nie 3.

Segregacja odpadów

Wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jaką wartość mają odpady. Polacy, gdy czegoś już nie potrzebują, wyrzucają to. Zwykle jest to aż 90 proc. różnego rodzaju rzeczy pochodzących z gospodarstw domowych – od zbędnych sprzętów elektronicznych, po plastikowe zabawki. Dla porównania w Szwecji jedynie 3 proc. odpadów trafia na wysypiska, a reszta jest efektywnie wykorzystywana. Mieszkańcy tego kraju przywiązują ogromną wagę do recyklingu. Dokładnie oddzielają surowce wtórne, a nawet mają kilka pojemników na odpady żywnościowe. Te łatwopalne wykorzystywane są do produkcji energii, zaś pozostałe przerabia się na kompost czy biogaz. Idąc za tym przykładem, warto więc zainwestować w kilka pojemników do segregacji odpadów. Można umieścić je w szafce z wysuwanym frontem, zainstalować pod zlewem lub pięknie wyeksponować. Nie zapomnijmy oznaczyć pojemniki naklejkami w odpowiednich kolorach. Jeżeli mamy ogród, organiczne śmieci, takie jak obierki i fusy z kawy, mogą zostać wykorzystane jako kompost. A jedna tona przetworzonych kartonów to aż 2 tony ocalałych drzew. Jeśli mamy za mało miejsca czasem wystarczy najtańsze rozwiązanie – niebieska torba FRAKTA z IKEA jest duża, wytrzymała, łatwa do czyszczenia i można do niej segregować papier czy plastik.

Meble z recyklingu

Od czasu pandemii ekologiczny dom stał się wyjątkowo ważny. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Pollster dla WP Polska i IKEA wynika, że 80 proc. Polaków ma zwyczaj segregowania i porządkowania co jakiś czas rzeczy, żeby zwolnić przestrzeń. Z kolei 43 proc. osób przyznaje, że lubi stare przedmioty – można dać im drugie życie lub połączyć z nowoczesną technologią, dzięki czemu wnętrza zyskują unikalny charakter. Jeżeli chodzi aranżacje, chętnie otaczamy się zielenią, cenimy funkcjonalność oraz naturalne materiały, takie jak drewno, rattan czy kamień. W sklepach i na stronie internetowej IKEA znajdziemy np. abażury zrobione z biodegradowalnych surowców, a także meble wykonane z odnawialnego drewna. Do kuchni wprowadzić z kolei możemy fronty kuchenne KUNGSBACKA, które wyprodukowano z plastikowych butelek. Ciekawym rozwiązaniem są też części wymienne do sofy , dzięki którym w prosty sposób możemy odświeżyć wygląd naszej kanapy – wymieniając poduszki lub boki, a także dodając np. podstawki na podłokietniki. W ten sposób nasz wygodny mebel posłuży nam jeszcze dłużej!

W IKEA dostępna jest też usługa Oddaj i zyskaj , dzięki której możesz odsprzedać niepotrzebne już meble zakupione ze sklepów marki i dać im szansę na drugie życie. Za każdy z odsprzedanych produktów możesz otrzymać 50% lub 30% wartości oryginalnej ceny.

Ekologiczna społeczność

Jak widać, życie w zgodzie z naturą nie wymaga od nas wiele. Wystarczą chęci i odrobina organizacji. Robiąc coś dobrego dla siebie i planety, możemy być przykładem dla innych. W końcu nasz dom to nie tylko "cztery ściany", ale i najbliższa społeczność, w której żyjemy. W krajach skandynawskich powszechną praktyką jest np. dzielenie się narzędziami – zamiast kupować wiertarkę, możemy ją wypożyczyć. Wzorem do naśladowania mogą być również szwedzcy producenci – w najbliższych latach produkty IKEA będą stopniowo projektowane tak, aby dało się je łatwo naprawić, wykorzystać w innym celu, ponownie użyć, odsprzedać albo poddać recyklingowi. Co ważne, działania te nie tylko zmieniają komfort naszego życia, ale też z całą pewnością mogą przysłużyć się środowisku naturalnemu.

Co więcej, IKEA do 2030 r. chce stać się biznesem pozytywnym i w pełni cyrkularnym. W restauracjach marki znajdziemy gotowe dania kuchni roślinnej do kupienia w bistro oraz takie, które możemy samodzielnie przygotować w domu i poczuć się niczym prawdziwy szef kuchni, np. wegańskie klopsiki czy roślinne kotlety mielone.

Dowiedz się więcej o planach i zrównoważonych rozwiązaniach IKEA na IKEA.pl i zacznij małe zmiany w trosce o planetę!

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.