Dla mnie i dla nas. Jak znaleźć miejsce na pasje wszystkich domowników?
Sekret życia pod jednym dachem tkwi w zapewnieniu przyjaznej przestrzeni dla każdego. Miejsca, w którym wszyscy możecie realizować pasje i odpoczywać. Jak więc pogodzić potrzeby różnych osób na kilkudziesięciu metrach? Z dostępnymi dziś rozwiązaniami to możliwe.
Polacy, zapytani przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Wirtualnej Polski oraz marki IKEA, w większości (60 proc.) deklarują, że mają dobrze zorganizowany i przytulny dom oraz doskonale się w nim czują. Równocześnie jednak wprowadzają częste zmiany pozwalające dostosować przestrzeń do potrzeb i wygody wszystkich domowników. Aż 84 proc. z nas godzi się na kompromisy i aranżuje własne M tak, aby wszyscy czuli się w nim jak najlepiej.
Ankietowani, planując swoje mieszkania, najczęściej (42 proc. wskazań) starają się zapewnić miejsce do odpoczynku. Co trzeci próbuje stworzyć wygodne miejsca do pracy i nauki oraz do spędzania czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.
Dla większości Polaków ważna jest zarówno funkcjonalność przestrzeni, jak i panująca w niej atmosfera (64 proc. pytanych). Podczas urządzania domu zwracamy uwagę na wygodne miejsce do spania, odpowiednie oświetlenie, domową atmosferę, wygodną przestrzeń do odpoczynku dla każdego z domowników oraz funkcjonalność przestrzeni.
Jak więc urządzić pomieszczenia, które będą odpowiedzią na różne potrzeby? Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań pozwalających urządzić mieszkanie przyjazne wszystkim domownikom, a z pomocą przychodzi IKEA.
Zacznijmy od pokoju dziennego. Niezależnie od metrażu, warto go podzielić na strefy do wykonywania różnych czynności jednocześnie: do pracy, zabawy czy relaksu z książką. Pamiętajmy przy tym o oświetleniu punktowym, które można zapalać w zależności od tego, co i w której części aktualnie robimy.
Poszczególne miejsca możemy wydzielić tkaninami, które wizualnie ocieplą pomieszczenie, parawanami lub donicami z kwiatami – tych w domu nigdy za wiele. Funkcję ścianek działowych mogą też pełnić dwustronne, otwarte regały do przechowywania, na których ustawimy książki, gry planszowe czy zabawki. Przy porządkowaniu przestrzeni przydają się ozdobne pudełka, do których możemy schować drobniejsze przedmioty, szczególnie te, które mają tendencję do znikania. Pamiętajcie tylko, by niższe półki przeznaczyć na rzeczy dzieci. Dzięki temu zawsze będą one w zasięgu ich rąk.
Pokój dzienny, warto podzielić na strefy, w których można wykonywać różne czynności jednocześnie.
Poszczególne strefy w salonie możemy wydzielić tkaninami, parawanami, donicami z kwiatami czy regałami. Doskonale sprawdzają się także namioty dziecięce.
W salonie warto wygospodarować miejsce na dużą kanapę. Ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie foteli i mniejszych, dwuosobowych sof.
Część jadalniana może być także miejscem do wspólnych aktywności.
Za taką ścianką możemy też urządzić przestrzeń do pracy (jeśli pracujemy zdalnie, ustronne miejsce przyda nam się podczas telekonferencji). Ważne, by do kącika docierało światło dzienne. Urządzając to miejsce, warto rozważyć zakup biurka z regulowaną wysokością. Również wygodne krzesło z regulacją wysokości wspiera kreatywność i pozwala skupić się na pracy. W takim wnętrzu sprawdzą się także pojemniki do przechowywania i wyposażone w przyssawki haczyki, dzięki którym przytwierdzimy do ściany np. kosze. Przydatne będą też tablice perforowane SKÅDIS, aby zapisać plan dnia i przyczepić różne akcesoria w zależności od naszych potrzeb.
Jeśli pracujemy na laptopie, przyda nam się podstawka, która od czasu do czasu pozwoli nam zmienić pozycję i przenieść się z pracą na sofę. A skoro już o tym mowa, to w salonie warto wygospodarować miejsce na dużą kanapę (oczywiście ze zdejmowanym pokryciem). Można też pomyśleć o zestawieniu foteli i mniejszych, dwuosobowych sof.
Jeśli ustawimy w pokoju dziennym i/lub dziecięcym meble o zaokrąglonych krawędziach, nie będziemy musieli martwić się, że nasze pociechy zrobią sobie krzywdę. Warto też postawić na rozwiązania lekkie, mobilne i wielofunkcyjne, dzięki czemu łatwo zmienimy przeznaczenie danej przestrzeni, a w salonie – wygospodarujemy dodatkowe miejsce, gdy z wizytą wpadną znajomi.
Doskonałym rozwiązaniem w domu dla rodziny są jeżdżące wózki, np. RÅSKOG, na których możemy umieścić kredki, akcesoria do robótek ręcznych lub książki, po które aktualnie sięgamy. Wówczas będziemy mogli rozłożyć się ze swoją pracą lub lekturą w dowolnym miejscu i mieć pewność, że wszystko, czego potrzebujemy, mamy pod ręką.
W całym domu przydadzą się też pufy, ławki czy skrzynki ze schowkami. Również część jadalniana może być miejscem do aktywności. Tu możecie spędzić czas przy grach, oddając się swojemu hobby, a nawet odrabiając lekcje. Przydatnym rozwiązaniem jest organizer na akcesoria na biurko, który wszędzie można ze sobą zabrać, a w tym konkretnym przypadku przenieść się z odrabianiem lekcji do jadalni. Wybierając stół, warto też zdecydować się na model rozkładany, dzięki czemu zawsze dostosujemy wielkość powierzchni blatu do liczby osób, które będą przy nim siedzieć. Krzesła składane np. GUNDE lub do sztaplowania nie zajmują wiele miejsca, a zawsze będą pod ręką kiedy ich potrzebujemy, niektóre po złożeniu można zawiesić na haku na ścianie. Stołki takie jak KYRRE zajmują jeszcze mniej miejsca i sprawdzają się znakomicie, kiedy potrzebujemy dodatkowego siedziska albo stolika na filiżankę kawy.
Pokój przyjazny każdemu
Urządzając wspólną przestrzeń dla rodzeństwa, pamiętajmy, by była podzielona sprawiedliwie i dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Przestrzeń wielofunkcyjna
W pokoju dla maluchów nie może zabraknąć miejsca do nauki, spania i przechowywania. Wielu ciekawych inspiracji dostarcza IKEA.
Wygodnie w dzień i w nocy
Łóżko piętrowe stwarza wiele możliwości. Za dnia dolny materac może się zmienić w sofę. Wystarczy, że ułożymy na nim poduszki, które będą wygodnym oparciem.
Jeśli urządzamy wspólny pokój dla rodzeństwa, zadbajmy, by przestrzeń była podzielona sprawiedliwie i dostosowana do indywidualnych potrzeb maluchów. W takim pokoju nie może zabraknąć miejsca do nauki, spania czy przechowywania. Dużo inspiracji znaleźć możemy na stronie IKEA.pl – Pokój dla dzieci.
W pokoju dla rodzeństwa możemy ustawić łóżko piętrowe. W ciągu dnia dolny materac może pełnić rolę sofy. Wystarczy, że ułożymy na nim poduszki, które stworzą wygodne oparcie. Warto też – jeśli pozwala nam na to przestrzeń – ustawić dwa łóżka wzdłuż ściany, dzięki temu prawdopodobnie uda nam się uniknąć sporów o to, gdzie kto śpi. Rozwiązaniem na lata są łóżka z rozsuwaną ramą. Dobrze wybrać takie, które mają szuflady lub pojemniki, żeby wszystkie rzeczy najmłodszych miały swoje miejsce.
Ciekawym pomysłem jest również łóżko z dodatkowym wysuwanym materacem, czy model na antresoli, dzięki czemu zyskujemy sporo dodatkowego miejsca na podłodze. Co więcej, własną i ukrytą przed innymi domownikami przestrzeń nad drabinką można stworzyć za pomocą zasłon albo kolorowych baldachimów.
Jeśli dzieci pracują przy jednym, większym biurku, warto podzielić je za pomocą ścianki działowej. Dzięki umieszczonym na niej kieszonkom można schować różne przedmioty czy powiesić po obu stronach notatki. Biurka i krzesła powinny mieć regulację wysokości. Dzięki temu będą służyły nie tylko podczas nauki, ale też zajmowania się swoim hobby. I będą "rosnąć" razem z dziećmi.