Dla mnie i dla nas. Jak znaleźć miejsce na pasje wszystkich domowników?

Sekret życia pod jednym dachem tkwi w zapewnieniu przyjaznej przestrzeni dla każdego. Miejsca, w którym wszyscy możecie realizować pasje i odpoczywać. Jak więc pogodzić potrzeby różnych osób na kilkudziesięciu metrach? Z dostępnymi dziś rozwiązaniami to możliwe.

autor: Monika Rosmanowska | 22.07.2022

Polacy, zapytani przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Wirtualnej Polski oraz marki IKEA, w większości (60 proc.) deklarują, że mają dobrze zorganizowany i przytulny dom oraz doskonale się w nim czują. Równocześnie jednak wprowadzają częste zmiany pozwalające dostosować przestrzeń do potrzeb i wygody wszystkich domowników. Aż 84 proc. z nas godzi się na kompromisy i aranżuje własne M tak, aby wszyscy czuli się w nim jak najlepiej.

Ankietowani, planując swoje mieszkania, najczęściej (42 proc. wskazań) starają się zapewnić miejsce do odpoczynku. Co trzeci próbuje stworzyć wygodne miejsca do pracy i nauki oraz do spędzania czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Dla większości Polaków ważna jest zarówno funkcjonalność przestrzeni, jak i panująca w niej atmosfera (64 proc. pytanych). Podczas urządzania domu zwracamy uwagę na wygodne miejsce do spania, odpowiednie oświetlenie, domową atmosferę, wygodną przestrzeń do odpoczynku dla każdego z domowników oraz funkcjonalność przestrzeni.

Jak więc urządzić pomieszczenia, które będą odpowiedzią na różne potrzeby? Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań pozwalających urządzić mieszkanie przyjazne wszystkim domownikom, a z pomocą przychodzi IKEA.

Miejsce z przeznaczeniem

Zacznijmy od pokoju dziennego. Niezależnie od metrażu, warto go podzielić na strefy do wykonywania różnych czynności jednocześnie: do pracy, zabawy czy relaksu z książką. Pamiętajmy przy tym o oświetleniu punktowym, które można zapalać w zależności od tego, co i w której części aktualnie robimy.

Poszczególne miejsca możemy wydzielić tkaninami, które wizualnie ocieplą pomieszczenie, parawanami lub donicami z kwiatami – tych w domu nigdy za wiele. Funkcję ścianek działowych mogą też pełnić dwustronne, otwarte regały do przechowywania, na których ustawimy książki, gry planszowe czy zabawki. Przy porządkowaniu przestrzeni przydają się ozdobne pudełka, do których możemy schować drobniejsze przedmioty, szczególnie te, które mają tendencję do znikania. Pamiętajcie tylko, by niższe półki przeznaczyć na rzeczy dzieci. Dzięki temu zawsze będą one w zasięgu ich rąk.

Za taką ścianką możemy też urządzić przestrzeń do pracy (jeśli pracujemy zdalnie, ustronne miejsce przyda nam się podczas telekonferencji). Ważne, by do kącika docierało światło dzienne. Urządzając to miejsce, warto rozważyć zakup biurka z regulowaną wysokością. Również wygodne krzesło z regulacją wysokości wspiera kreatywność i pozwala skupić się na pracy. W takim wnętrzu sprawdzą się także pojemniki do przechowywania i wyposażone w przyssawki haczyki, dzięki którym przytwierdzimy do ściany np. kosze. Przydatne będą też tablice perforowane SKÅDIS, aby zapisać plan dnia i przyczepić różne akcesoria w zależności od naszych potrzeb.

Jeśli pracujemy na laptopie, przyda nam się podstawka, która od czasu do czasu pozwoli nam zmienić pozycję i przenieść się z pracą na sofę. A skoro już o tym mowa, to w salonie warto wygospodarować miejsce na dużą kanapę (oczywiście ze zdejmowanym pokryciem). Można też pomyśleć o zestawieniu foteli i mniejszych, dwuosobowych sof.

Dostosuj meble do swoich potrzeb

Jeśli ustawimy w pokoju dziennym i/lub dziecięcym meble o zaokrąglonych krawędziach, nie będziemy musieli martwić się, że nasze pociechy zrobią sobie krzywdę. Warto też postawić na rozwiązania lekkie, mobilne i wielofunkcyjne, dzięki czemu łatwo zmienimy przeznaczenie danej przestrzeni, a w salonie – wygospodarujemy dodatkowe miejsce, gdy z wizytą wpadną znajomi.

Doskonałym rozwiązaniem w domu dla rodziny są jeżdżące wózki, np. RÅSKOG, na których możemy umieścić kredki, akcesoria do robótek ręcznych lub książki, po które aktualnie sięgamy. Wówczas będziemy mogli rozłożyć się ze swoją pracą lub lekturą w dowolnym miejscu i mieć pewność, że wszystko, czego potrzebujemy, mamy pod ręką.

W całym domu przydadzą się też pufy, ławki czy skrzynki ze schowkami. Również część jadalniana może być miejscem do aktywności. Tu możecie spędzić czas przy grach, oddając się swojemu hobby, a nawet odrabiając lekcje. Przydatnym rozwiązaniem jest organizer na akcesoria na biurko, który wszędzie można ze sobą zabrać, a w tym konkretnym przypadku przenieść się z odrabianiem lekcji do jadalni. Wybierając stół, warto też zdecydować się na model rozkładany, dzięki czemu zawsze dostosujemy wielkość powierzchni blatu do liczby osób, które będą przy nim siedzieć. Krzesła składane np. GUNDE lub do sztaplowania nie zajmują wiele miejsca, a zawsze będą pod ręką kiedy ich potrzebujemy, niektóre po złożeniu można zawiesić na haku na ścianie. Stołki takie jak KYRRE zajmują jeszcze mniej miejsca i sprawdzają się znakomicie, kiedy potrzebujemy dodatkowego siedziska albo stolika na filiżankę kawy.

Pokój dla dwojga

Jeśli urządzamy wspólny pokój dla rodzeństwa, zadbajmy, by przestrzeń była podzielona sprawiedliwie i dostosowana do indywidualnych potrzeb maluchów. W takim pokoju nie może zabraknąć miejsca do nauki, spania czy przechowywania. Dużo inspiracji znaleźć możemy na stronie IKEA.pl – Pokój dla dzieci.

W pokoju dla rodzeństwa możemy ustawić łóżko piętrowe. W ciągu dnia dolny materac może pełnić rolę sofy. Wystarczy, że ułożymy na nim poduszki, które stworzą wygodne oparcie. Warto też – jeśli pozwala nam na to przestrzeń – ustawić dwa łóżka wzdłuż ściany, dzięki temu prawdopodobnie uda nam się uniknąć sporów o to, gdzie kto śpi. Rozwiązaniem na lata są łóżka z rozsuwaną ramą. Dobrze wybrać takie, które mają szuflady lub pojemniki, żeby wszystkie rzeczy najmłodszych miały swoje miejsce.

Ciekawym pomysłem jest również łóżko z dodatkowym wysuwanym materacem, czy model na antresoli, dzięki czemu zyskujemy sporo dodatkowego miejsca na podłodze. Co więcej, własną i ukrytą przed innymi domownikami przestrzeń nad drabinką można stworzyć za pomocą zasłon albo kolorowych baldachimów.

Jeśli dzieci pracują przy jednym, większym biurku, warto podzielić je za pomocą ścianki działowej. Dzięki umieszczonym na niej kieszonkom można schować różne przedmioty czy powiesić po obu stronach notatki. Biurka i krzesła powinny mieć regulację wysokości. Dzięki temu będą służyły nie tylko podczas nauki, ale też zajmowania się swoim hobby. I będą "rosnąć" razem z dziećmi.

Małe zmiany mają wielkie znaczenie. Masz większy wpływ na planetę, niż myślisz

Trendy ekologiczne trwają od dawna, ale od pewnego czasu zyskują na znaczeniu. Czy o przyszłość środowiska możemy zadbać, będąc w domu? Oczywiście, że tak. Wcale nie jest to trudne – wystarczą niewielkie, systematyczne zmiany, abyśmy wszyscy odczuli różnicę.

autor: Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska | 12.05.2022

Gdy dane rzeczy przestają być potrzebne, miliony ton śmieci trafiają do oceanów albo rzek – głównie z miejsc, gdzie wyrzuca się je na wysypisko. Z kolei prądy przenoszą odpady do najdalszych zakątków świata. Ta z pozoru niewinna rzecz niszczy nasz wspólny dom – Ziemię. Powinniśmy więc zadbać o środowisko i robić wszystko, by nasze działania pozytywnie wpływały na ludzi i planetę. Nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę. Wystarczy zacząć od zmian we własnym mieszkaniu – wybierać rzeczy "z drugiej ręki", odnawiać je czy korzystać z usług takich jak "Oddaj i zyskaj" od IKEA.

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej o tym, jakie rozwiązania wprowadzić, by żyć w bardziej zrównoważony sposób.

Przemyślane zakupy

Mówi się, że suma niewielkich czynności daje największy efekt. Dlatego zmiany codziennych nawyków najłatwiej zacząć od kuchni. Niektóre zasady less waste znane są nam od jakiegoś czasu, a mowa tu np. o zabieraniu bawełnianych toreb na zakupy czy używaniu ściereczek ze sznurka konopnego. Powoli rezygnujemy też z woreczków foliowych na rzecz woskowijek, a zamiast kupować produkty w plastikowych opakowaniach, wybieramy te "na wagę". Coraz więcej sklepów oferuje tzw. refill, czyli możliwość kupna towaru we własnych pojemnikach – wystarczy przynieść słoik, pudełko lub butelkę.

Nie zapominajmy również o tym, że wciąż sporo żywności się marnuje. Z badań NIK wynika, że rocznie Polacy wyrzucają ok. 5 mln ton jedzenia. Aby to zmienić, warto chodzić na zakupy raz w tygodniu z zaplanowaną listą. Istotne jest też sprawdzanie daty ważności i przygotowywanie mniejszych porcji z lokalnych produktów. Dobrym pomysłem jest korzystanie z wielorazowych butelek na wodę i kubków termicznych, a także przechowywanie jedzenia w hermetycznych pojemnikach. Pojemniki na żywność nie tylko zachowują smak i aromat, ale również pozwalają przechować resztki, ograniczając tym samym ilość jedzenia, która mogła trafić do śmietnika.

W kuchni możemy zastosować też inne proste rozwiązania, m.in. te wykonane ze zrównoważonych materiałów jak bambus, jednej z najszybciej rosnących roślin na świecie, a ponadto – wytrzymałego, twardego i odpornego na wilgoć surowca. Na blacie możemy np. ułożyć deskę do krojenia STOLTHET, dzięki czemu nadanie pomieszczeniu zrównoważonego oraz ekologicznego charakteru będzie niczym bułka z masłem! IKEA oferuje wiele wskazówek ułatwiających stworzenie takiego wnętrza: Tylko pięć kroków dzieli cię od ekologicznej kuchni.

Oszczędzanie wody

Jednym z najcenniejszych zasobów naszej planety jest woda. Według raportu ONZ ok. 6 mld ludzi do 2050 r. będzie cierpieć z powodu jej braku. Przykładowo, nieszczelny kran może spowodować utratę nawet 30 l wody dziennie – ważne więc, aby zacząć ją oszczędzać i mądrze wykorzystywać. Nawet jeśli nie mamy dużego domu, warto zbierać na balkonie deszczówkę, która posłuży do podlewania kwiatów. Możemy też zakręcać kran podczas mycia zębów, a zamiast długich kąpieli wybrać prysznic. W efekcie jest to korzystne nie tylko dla środowiska, ale i naszego portfela. Rachunki za wodę można obniżać poprzez zmianę przyzwyczajeń, np. unikać mycia naczyń pod bieżącym strumieniem – możemy myć je w misce wstawionej do zlewu. Jeżeli nie mamy zmywarki, zainstalujmy baterie oszczędzające wodę – popularne są te wyposażone w perlatory – rodzaj sitka montowanego na końcu wlewki baterii, które napowietrzają strumień, zwiększając jego objętość i tym samym ograniczając ilość przepływającej wody.

Dobrym rozwiązaniem jest również używanie naczyń, w których można nie tylko serwować potrawy i trzymać je w lodówce, ale też piec – dzięki czemu umyć będziemy musieli tylko 1 naczynie, nie 3.

Segregacja odpadów

Wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jaką wartość mają odpady. Polacy, gdy czegoś już nie potrzebują, wyrzucają to. Zwykle jest to aż 90 proc. różnego rodzaju rzeczy pochodzących z gospodarstw domowych – od zbędnych sprzętów elektronicznych, po plastikowe zabawki. Dla porównania w Szwecji jedynie 3 proc. odpadów trafia na wysypiska, a reszta jest efektywnie wykorzystywana. Mieszkańcy tego kraju przywiązują ogromną wagę do recyklingu. Dokładnie oddzielają surowce wtórne, a nawet mają kilka pojemników na odpady żywnościowe. Te łatwopalne wykorzystywane są do produkcji energii, zaś pozostałe przerabia się na kompost czy biogaz. Idąc za tym przykładem, warto więc zainwestować w kilka pojemników do segregacji odpadów. Można umieścić je w szafce z wysuwanym frontem, zainstalować pod zlewem lub pięknie wyeksponować. Nie zapomnijmy oznaczyć pojemniki naklejkami w odpowiednich kolorach. Jeżeli mamy ogród, organiczne śmieci, takie jak obierki i fusy z kawy, mogą zostać wykorzystane jako kompost. A jedna tona przetworzonych kartonów to aż 2 tony ocalałych drzew. Jeśli mamy za mało miejsca czasem wystarczy najtańsze rozwiązanie – niebieska torba FRAKTA z IKEA jest duża, wytrzymała, łatwa do czyszczenia i można do niej segregować papier czy plastik.

Meble z recyklingu

Od czasu pandemii ekologiczny dom stał się wyjątkowo ważny. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Pollster dla WP Polska i IKEA wynika, że 80 proc. Polaków ma zwyczaj segregowania i porządkowania co jakiś czas rzeczy, żeby zwolnić przestrzeń. Z kolei 43 proc. osób przyznaje, że lubi stare przedmioty – można dać im drugie życie lub połączyć z nowoczesną technologią, dzięki czemu wnętrza zyskują unikalny charakter. Jeżeli chodzi aranżacje, chętnie otaczamy się zielenią, cenimy funkcjonalność oraz naturalne materiały, takie jak drewno, rattan czy kamień. W sklepach i na stronie internetowej IKEA znajdziemy np. abażury zrobione z biodegradowalnych surowców, a także meble wykonane z odnawialnego drewna. Do kuchni wprowadzić z kolei możemy fronty kuchenne KUNGSBACKA, które wyprodukowano z plastikowych butelek. Ciekawym rozwiązaniem są też części wymienne do sofy , dzięki którym w prosty sposób możemy odświeżyć wygląd naszej kanapy – wymieniając poduszki lub boki, a także dodając np. podstawki na podłokietniki. W ten sposób nasz wygodny mebel posłuży nam jeszcze dłużej!

W IKEA dostępna jest też usługa Oddaj i zyskaj , dzięki której możesz odsprzedać niepotrzebne już meble zakupione ze sklepów marki i dać im szansę na drugie życie. Za każdy z odsprzedanych produktów możesz otrzymać 50% lub 30% wartości oryginalnej ceny.

Ekologiczna społeczność

Jak widać, życie w zgodzie z naturą nie wymaga od nas wiele. Wystarczą chęci i odrobina organizacji. Robiąc coś dobrego dla siebie i planety, możemy być przykładem dla innych. W końcu nasz dom to nie tylko "cztery ściany", ale i najbliższa społeczność, w której żyjemy. W krajach skandynawskich powszechną praktyką jest np. dzielenie się narzędziami – zamiast kupować wiertarkę, możemy ją wypożyczyć. Wzorem do naśladowania mogą być również szwedzcy producenci – w najbliższych latach produkty IKEA będą stopniowo projektowane tak, aby dało się je łatwo naprawić, wykorzystać w innym celu, ponownie użyć, odsprzedać albo poddać recyklingowi. Co ważne, działania te nie tylko zmieniają komfort naszego życia, ale też z całą pewnością mogą przysłużyć się środowisku naturalnemu.

Co więcej, IKEA do 2030 r. chce stać się biznesem pozytywnym i w pełni cyrkularnym. W restauracjach marki znajdziemy gotowe dania kuchni roślinnej do kupienia w bistro oraz takie, które możemy samodzielnie przygotować w domu i poczuć się niczym prawdziwy szef kuchni, np. wegańskie klopsiki czy roślinne kotlety mielone.

Dowiedz się więcej o planach i zrównoważonych rozwiązaniach IKEA na IKEA.pl i zacznij małe zmiany w trosce o planetę!

Poczuj wiosnę i zaproś naturę do swojego domu. Zdradzamy sposoby, dzięki którym stworzysz zieloną oazę!

Rośliny nie tylko dodają uroku przestrzeni, w której zostały ustawione, ale też poprawiają samopoczucie domowników, relaksują, zmniejszają stres i tworzą mikroklimat. Przekonajcie się, jak łatwo możecie stworzyć własną oranżerię czy miniszklarnię, niezależnie od dostępnej powierzchni, wewnątrz domu czy na balkonie.

autor: Monika Rosmanowska | 12.05.2022

Ludzie od zawsze żyją blisko natury. Nawet dziś, w tak zabieganych i przepełnionych zaawansowanymi technologiami czasach, potrzebujemy kontaktu z przyrodą. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Wirtualną Polskę oraz markę IKEA. Niemal wszyscy pytani przyznają, że dostęp do światła słonecznego w pomieszczeniach, tereny zielone w miejscu zamieszkania oraz widok z okna na zieleń są dla nich bardzo ważne. Dla ¾ respondentów istotne jest posiadanie w domu kwiatów doniczkowych, a także balkonu czy ogrodu.

Co naturalne więc, decydując się na zakup mieszkania, szukamy dziś innych lokali niż przed pandemią. Znacznie większych i koniecznie wyposażonych w balkon, taras czy ogród.

Ponadto, co trzeci pytany przez WP.pl oraz IKEA patrzy dziś na dom inaczej niż przed pandemią. W większości przypadków zmiana podejścia niesie za sobą pozytywne odczucia. Spędzając więcej czasu w mieszkaniach blisko połowa badanych czuje się w nich lepiej.

Wszystkie te wnioski prowadzą do jednej konkluzji: warto, aby w domu pojawiło się miejsce na rośliny. Zieleń działa uspokajająco i przywraca wewnętrzną harmonię, sprawiając, że czujemy się lepiej, jesteśmy szczęśliwsi i pełni energii. Jak to możliwe? Rośliny w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla obecny w powietrzu, a oddają tlen, utrzymują też w równowadze wilgotność powietrza. Co więcej, piękne okazy nadają wnętrzu przytulności, a ich pielęgnacja pozwala choć na chwilę zwolnić tempo.

Jak więc stworzyć bujną dżunglę, nawet na niewielkim metrażu, a na balkonie wymarzony ogród? Z pomocą przyjdzie IKEA, która ma w swojej ofercie rozwiązania przydatne zarówno w balkonowym ogródku, jak i parapetowej uprawie. Inspiracje znajdziemy poniżej oraz m.in. w materiale IKEA Spokojna oaza w środku miasta.

Proste sposoby na zieloną oazę

W ofercie IKEA mamy do dyspozycji różnej wielkości rośliny, z których możemy tworzyć dekoracyjne kompozycje. Nie ograniczajmy się więc tylko do parapetów – uruchommy naszą kreatywność: warto zagospodarować też półki i szafki, a także pomyśleć o kwietnikach oraz doniczkach w wielu formach i kolorach, co szczególnie przyda się wiosną, kiedy chcemy ożywić wnętrze.

W mieszkaniach doskonale sprawdzają się wspomniane stojaki na doniczki i kwietniki, które stwarzają wiele możliwości aranżacji i pozwalają hodować więcej gatunków na niewielkiej przestrzeni. Wybierać możemy spośród metalowych, wykonanych z ręcznie plecionego rattanu, w wielu formach i mieszczących różne ilości roślin. Umieszczając na nich kwiaty, warto pamiętać o prostej zasadzie: większe, bardziej liściaste gatunki lepiej będą wyglądały na dolnych półkach lub na podłodze, a mniejsze i mniej bujne – na górnych poziomach. Jeśli mamy w domu większe doniczki, warto sięgnąć po podstawki na kółkach, które ułatwiają ich przestawianie oraz sprzątanie podłogi pod nimi. Bardzo estetycznie wyglądają też rośliny w kwietnikach wiszących np. BOTANISK.

Wybierając osłonki możemy kierować się tym, aby były dopasowane do stylu wnętrza nie tylko kolorem czy fakturą, ale także materiałem, z jakiego zostały wykonane. A może warto sięgnąć po taką z uchwytami, aby łatwiej było ją przenosić? Lub w nietypowym kształcie, np. HÄSTBÖNA, z której stworzymy własną dekorację, łącząc kilka sztuk w rodzaju koła lub falistego wzoru wzdłuż stołu?

A jak zaaranżować przestrzeń do odpoczynku w domu, aby było jak najbardziej zielono? Chcąc stworzyć osobisty kącik, w którym odzyskamy spokój i dobre samopoczucie po ciężkim dniu w pracy, wystarczy ustawić ulubione siedzisko przy oknie, dodać rośliny, lampę, stolik, poduchy oraz koc.

Jeśli jednak w mieszkaniu trudno o miejsce, w którym jest dostatecznie dużo naturalnego światła i słońca, warto stworzyć pionowy ogród tam, gdzie jest go najwięcej. Co ważne, wąska półka wykorzystuje większość wpadającego światła, nie zasłaniając widoku. Zagospodarować możemy także mało ustawne kąty, do których dociera światło lub doświetlić te, w których ich brakuje. Ustawiając w nich niewielki stolik, półki lub kwietnik wypełniony roślinami, ożywimy przestrzeń.

Dobrze jest mieć rośliny także w sypialni. Dzięki nim powietrze będzie świeższe, a nam będzie się lepiej spało. Doniczki w ciągu dnia należy ustawić przy oknie, a w nocy przesunąć bliżej łóżka.

Miniogród z ulubionymi ziołami

O rośliny – co oczywiste – trzeba dbać. Wybierając konkretny gatunek, warto sprawdzić, jak często powinniśmy go podlewać i czy dobrze znosi chwilowe okresy suszy. Ważny jest także stopień nasłonecznienia miejsca, w którym chcemy ustawić dany kwiat oraz temperatura, w której będzie się najpiękniej rozwijał. Jeden woli mocne, bezpośrednie nasłonecznienie, inny półcienie. Ważne też, by co jakiś czas przetrzeć liście wilgotną szmatką, ponieważ kurz ogranicza dostęp światła słonecznego.

Pomagając w zazielenianiu przestrzeni, IKEA wprowadziła kolorowe oznaczenia poziomu trudności uprawy danej rośliny. Zielony oznacza łatwy poziom, żółty – średni, a czerwony – trudny. Wystarczy dopasować odpowiedni kolor do swojego stylu życia. Rozpoczynając przygodę z hodowaniem roślin w domu, warto wybrać te gatunki, które będą pięknie rosły przy minimalnej pielęgnacji.

Co do zasady, roślin nie trzeba przesadzać w pierwszym roku. Spokojnie możemy je trzymać w doniczkach, w których je kupiliśmy. Możemy tylko umieścić je w stylowych osłonkach i dodać podstawkę, która zbierze nadmiar wody. IKEA oferuje również doniczki samonawadniające IKEA PS FEJÖ. Wkład utrzymuje odpowiednią wilgotność gleby, dzięki czemu rośliny prawidłowo się rozwijają, nawet jeśli nie podlewamy ich regularnie lub jesteśmy na wakacjach.

Chcąc ułatwić sobie życie, można też pogrupować zgromadzone w domu kwiaty według częstotliwości podlewania. Dzięki temu zyskamy pewność, że uzupełniając wodę, nie przegapimy żadnej doniczki. W ten sposób stworzymy piękną i bujną kompozycję.

W domu warto także zbudować miniogród z ulubionymi ziołami: bazylią, miętą, lubczykiem, melisą czy kolendrą. Świetnie w tej roli odnajdą się niewielkie szklarnie SENAPSKÅL. Możemy mieć również własne "pole" lawendy lub słoneczników czy mały warzywniak. Zachowując nasiona z owoców i warzyw, posadźmy je w ziemi, dodajmy odrobinę nawozu i zacznijmy uprawiać własne organiczne produkty. Dzięki temu, przykładowo w kuchni, będzie nie tylko zielono, ale też smacznie!

Spraw, aby balkon stał się pełnoprawną częścią mieszkania – tą, w której w ciepłe dni możesz odpocząć i odetchnąć od codziennych zmartwień. W otoczeniu zieleni, np. w postaci miniszklarni, zielonej ściany kwiatów czy bujnego wiszącego ogrodu czas będzie płynął jeszcze przyjemniej.

Sztuczna roślinność może być doskonałym uzupełnieniem wystroju i kompozycji z żywych kwiatów, tworząc jeszcze bardziej spektakularny efekt. To doskonałe rozwiązanie szczególnie jeśli nie mamy możliwości, by zabezpieczyć rośliny na zimę. Zaletą jest to, że nie wymaga podlewania ani ogrodniczego doświadczenia.

Dopełnieniem zielonej aranżacji na balkonie mogą być specjalne płyty podłogowe wykonane ze sztucznej trawy, która jest łatwiejsza w utrzymaniu niż prawdziwa, a równie przyjemna w dotyku. Pamiętajmy również o porządku – dobrze sprawdzi się tam tablica SKÅDIS, która pomoże posegregować potrzebne narzędzia i przedmioty. I wysoki regał wykonany z wytrzymałego bambusa. Ważne jest także oświetlenie – najlepiej wielopoziomowe, które nada całości dynamicznego charakteru. Światełka LED i girlandy, takie jak SVARTRÅ to prosty sposób, aby wprowadzić na balkonie odpowiedni nastrój bez względu na porę dnia.

Rośliny sprawiają, że dom staje się azylem, do którego zawsze chętnie wracamy. Pełnym spokoju i harmonii. Miejscem, w którym doskonale się czujemy, nabieramy sił do tego, by móc mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. Warto skorzystać z dostępnych na rynku pomysłów i zazielenić przestrzeń. Zyskując dostęp do wielu rozwiązań ułatwiających uprawę roślin dostępnych na IKEA.pl, w Aplikacji Mobilnej IKEA oraz w sklepach możemy cieszyć się piękną, soczystą zielenią przez cały rok.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.