Czym jest dom i jak zmieniło się nasze podejście do przestrzeni, w której żyjemy?

Uczucia, atmosfera, ekologia – tymi czynnikami kierujemy się dziś przy tworzeniu własnej, domowej przestrzeni. Dom to już nie tylko praktyczne miejsce do życia, ale nasz mikroświat, w którym spędzamy coraz więcej czasu. Co dziś oznacza dla Polaków dom? Przedstawiamy najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA.

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 17.07.2022

Pandemia sprawiła, że dom stał się przestrzenią do życia w znacznie szerszym kontekście. Dla wielu osób to już nie tylko miejsce do spania, ale także biuro, strefa, w której pielęgnujemy relacje rodzinne i towarzyskie, oaza spokoju, gdzie możemy wyciszyć się, odpocząć, poczuć dobrze. Oczywiście na każdy z tych aspektów niebagatelny wpływ ma to, jak urządzone są nasze wnętrza. Z biegiem lat atmosfera i przytulność domowych pomieszczeń zyskały podobne znaczenie do ich funkcjonalności oraz praktyczności. Bez wątpienia dom jest dziś dla nas miejscem szczególnym, które nie tylko zaspokaja nasze potrzeby, ale także wpływa na samopoczucie i emocje. Jak na przestrzeni lat zmieniła się więc nasza percepcja dotycząca własnych "czterech kątów"?

Dom dawniej i dziś

Znaczenie domu na przestrzeni lat zmieniło się diametralnie. Dla naszych rodziców "dom" oznaczał wolność, samodzielność i zaradność, a także wyższy status społeczny. Ważne było samo jego posiadanie, natomiast funkcjonalność i czynniki estetyczne schodziły wtedy na dalszy plan. Jednocześnie domy były w tamtych czasach przestrzenią rodzinną i towarzyską. Celebrowano w nich ważne wydarzenia, urodziny, imieniny oraz święta, a domówki były wówczas znacznie bardziej popularną formą spędzania czasu w towarzystwie niż obecnie. Z biegiem lat społeczne funkcje własnych czterech kątów zaczynały zanikać. Duży wpływ na ten fakt miały niezaprzeczalnie zmiany w naszym stylu życia. Praca, wyjazdy, spotkania na mieście – wszystko to sprawiło, że dla wielu osób dom stał się jedynie przystankiem w nieustającym biegu, miejscem do spania.

Jednak dziś takie myślenie o przestrzeni domowej to już prawdziwa rzadkość. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA, zdecydowana większość Polaków postrzega dziś dom jako miejsce wytchnienia i oazę spokoju (88 proc.), a spora część ankietowanych uważa go za przestrzeń wolną od trosk i zmartwień (67 proc.).

Pandemia sprawiła, że własna przestrzeń zyskała dla nas nowego, znacznie głębszego znaczenia – nie tylko pod względem funkcji, jakie spełnia, ale także emocji i uczuć, jakie wywołuje. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i marki IKEA, 1/3 ankietowanych Polaków znacząco zmieniła swoje spojrzenie na dom od początku pandemii, z czego 48 proc. osób stwierdziło, że obecnie czuje się w nim znacznie lepiej. Także pod wpływem pandemii nasze mieszkania stały się bardziej wielofunkcyjne. 62 proc. badanych przyznaje, że ich domy są już nie tylko przestrzenią do życia, ale także miejscem pracy oraz spotkań towarzyskich i rodzinnych. To w pewnym sensie powrót do czasów, kiedy mieszkanie stanowiło centrum naszego życia.

Funkcjonalnie, przytulnie, nowocześnie

Podejście do stylu i charakteru naszych domów także znacząco ewoluowało na przestrzeni lat, a generatorem zmian w tej kwestii była przede wszystkim sytuacja ekonomiczna w kraju i dostępność towarów na rynku. Od dłuższego czasu wygląd oraz klimat wnętrz to dla wielu osób kluczowe aspekty, które znacząco wpływają na dobre samopoczucie czy zadowolenie z własnego mieszkania. Ponad 60 proc. ankietowanych deklaruje, że ich pomieszczenia urządzone są zgodnie z własnymi potrzebami, a przestrzeń domowa jest dobrze zorganizowana i przytulna. Tylko 12 proc. ankietowanych narzeka na klimat swojego domu, choć jednocześnie przyznaje, że jest on funkcjonalny.

Badanie Instytutu Pollster wyraźnie pokazało, że Polacy są gotowi i chętni na zmiany w swoim domowym otoczeniu. Aż 84 proc. chce dostosować tę przestrzeń tak, żeby każdy czuł się w niej dobrze i komfortowo. Zmiany w aranżacji najczęściej dotyczą strefy odpoczynku (42 proc.) i miejsca do pracy (31 proc.). Niemal tyle samo osób stara się stworzyć tam również miejsce do towarzyskich oraz rodzinnych spotkań (29 proc.). Jedynie 16 proc. badanych nie bierze pod uwagę żadnych zmian w aranżacji domu – niektórzy nie widzą takiej potrzeby albo po prostu nie przyszło im to do głowy, a inni nie mogą pozwolić sobie na takie modyfikacje.

Spośród wielu elementów domowego wnętrza uczestnicy badania wskazali te, które są dla nich najważniejsze: wygodne miejsce do spania (96 proc.), dobre oświetlenie (94 proc.), komfortowa przestrzeń do odpoczynku dla wszystkich domowników (94 proc.), a także ogólna funkcjonalność przestrzeni (93 proc.). Dom powinien mieć dobry klimat – przyznało tak aż 94 proc. ankietowanych. Jednak na pytanie, co jest ważniejsze – atmosfera czy funkcjonalność, 64 proc. przyznaje, że te czynniki są równie istotne.

Wielofunkcyjność sprzętów zwiększa zadowolenie domowników

Zestaw wypoczynkowy umożliwia spędzanie czasu we wspólnym gronie

Obecność roślin wprowadza do wnętrz spokój i harmonię

Oświetlenie wpływa na przytulną atmosferę w mieszkaniu

Wielofunkcyjność sprzętów zwiększa zadowolenie domowników
Planeta – nasz wspólny dom. Jak o nią dbamy na co dzień?

Mianem domu możemy określić także planetę, która jest miejscem wspólnym dla wszystkich ludzi i wymaga grupowego zaangażowania w troskę o jej przyszłość. Większa świadomość społeczna na temat zmian klimatycznych sprawiła, że coraz rozważniej podchodzimy do zakupów, pozbywamy się przedmiotów w sposób mądry i niezagrażający środowisku, wolimy mieć mniej wysokojakościowych przedmiotów, zamiast otaczać się wieloma rzeczami o niskiej trwałości, bo wiemy, że dobry klimat zaczyna się w domu. Aż 80 proc. badanych przyznaje, że co jakiś czas segreguje i pozbywa się niechcianych rzeczy, żeby zwolnić domową przestrzeń. 81 proc. respondentów robi porządki w sposób nieobciążający środowiska, czyli np. wręcza niechciane rzeczy komuś innemu albo oddaje je do recyklingu. Najczęściej do kosza trafiają przedmioty użytkowe jak np. akcesoria kuchenne, lampy czy drobne elementy wyposażenia domu. Ubrania i stare meble zazwyczaj oddajemy – niewiele osób decyduje się je przerobić tak, żeby odświeżyć ich wygląd lub nadać im nowe funkcje.

Zielony, bardziej ekologiczny dom to także rośliny, których obecność w polskich domach jest bardzo istotna. Aż 76 proc. ceni sobie obecność kwiatów doniczkowych w mieszkaniu, a dla 72 proc. priorytetem jest posiadanie balkonu, tarasu lub ogrodu wokół domu. Ekologiczny styl życia rzadziej wynika z zaangażowania w ratowanie planety – znacznie częściej jest to podyktowane względami ekonomicznymi. Jednak aż 83 proc. ankietowanych regularnie segreguje śmieci, a prawie 3/4 uczestników badania oszczędza wodę i prąd. Prowadzenie domu w stylu zero waste deklaruje trochę ponad 40 proc. ankietowanych, a 39 proc. zwraca uwagę na pochodzenie i sposób produkcji rzeczy kupowanych do domu.

Powyższe wyniki napawają optymizmem. Zdajemy sobie sprawę, że wygląd oraz funkcjonalność domu mają ogromny wpływ na komfort psychiczny oraz samopoczucie domowników. Ważna jest również harmonia.

To początek wielu pozytywnych zmian, które z całą pewnością zaowocują lepszą jakością życia. Więcej na ten temat dowiedzieć możecie się także na www.IKEA.pl.

W zgodzie ze sobą. Jak urządzić mieszkanie, które odzwierciedli nasze potrzeby?

We własnym lokum powinniśmy czuć się komfortowo i swobodnie. Żadna moda, najnowsze kolekcje czy skopiowane jeden do jednego pomysły z popularnych stron oraz magazynów wnętrzarskich nie odpowiedzą w 100 proc. na nasze potrzeby. Jak więc zaaranżować swoje mieszkanie? Przede wszystkim w zgodzie z własną naturą i stylem życia.

autor: Monika Rosmanowska | 18.07.2022

Nowe style i kolekcje są ważne, ale te kwestie można łatwo rozwiązać, dobierając modne w danym momencie dodatki oraz różnego rodzaju akcesoria. Urządzając wnętrze, warto też skupić się na trendach, które zagoszczą u nas na dłużej i będą dbały o nasz komfort mimo upływu lat. Przykładami takich rozwiązań są: bliskość natury, zieleń w mieszkaniu, dbanie o własne zdrowie i dobry sen, czy produkty smart home, ułatwiające codzienne życie.

Jak jednak stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuć się komfortowo, swobodnie i bezpiecznie?

Dom utożsamiamy z rodziną i bliskimi. Aranżując przestrzeń warto zadbać, by każdy z domowników czuł się w niej dobrze.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA, aż 3/4 respondentów utożsamia dom z bezpieczeństwem oraz rodziną i bliskimi. Własne "M" kojarzy nam się z odpoczynkiem i spokojem. Jest miejscem wytchnienia, przestrzenią wolną od trosk i zmartwień.

Co ważne, większość badanych uważa, że ma dom urządzony zgodnie ze swoimi potrzebami (67 proc. pytanych) oraz idealnie dopasowany do siebie (65 proc.). Równocześnie aż 84 proc. stara się wprowadzać zmiany we wnętrzach, by wszyscy czuli się w nich jeszcze lepiej. Najważniejszym jest w końcu, by mieszkanie odzwierciedlało nasz charakter, styl życia i pasje.

Inspiracja – tak, kopiowanie – nie

Projekt aranżacji musi odpowiadać na indywidualne potrzeby. Każdy z nas jest inny, prowadzimy różne style życia, a co za tym idzie, mamy odmienne oczekiwania co do przestrzeni, w której mieszkamy. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które wpisywałoby się w potrzeby wszystkich. Szukając inspiracji, warto więc kierować się sercem, które doskonale wie, co jest zgodne z naszym "ja".

Można oczywiście przyjrzeć się gotowym kompozycjom, np. przygotowanym przez IKEA i sprawdzić, co i jak ze sobą zestawić, ale nie kopiować. Przeglądajmy katalogi, oglądajmy strony internetowe i zapisujmy to, co nam się podoba. Każdy metr mieszkania powinien odpowiadać naszej naturze. Jeśli podoba nam się konkretny styl, to nie patrzmy na to, że wyszedł z mody. To my mamy się dobrze czuć w tak zaaranżowanej przestrzeni.

Urządzając własne mieszkanie, potrzebujemy wydzielić miejsce na sypialnię, pokój dzienny z funkcją jadalną, ewentualnie biblioteczną, a także coraz częściej kącik służący do pracy czy do oglądania telewizji.

Przy małych mieszkaniach, gdzie dobrze trzeba wykorzystać każdy skrawek, warto skorzystać z rozwiązań dopasowanych na wymiar, składanych mebli wielofunkcyjnych oraz lekkich modułów o różnej wysokości, dzięki czemu dostosujemy system przechowywania do aktualnych potrzeb. Postawmy też na wytrzymałe i trwałe materiały. Funkcjonalność i sprytne rozwiązania to klucz do sukcesu. Dzięki nim z łatwością zapanujesz nas swoim wnętrzem i zmienisz jego aranżację.

Prysznic czy wanna w łazience? I znów wszystko zależy od potrzeb. Prowadzicie aktywny tryb życia? Bardziej przyda wam się prysznic. Jeśli natomiast lubicie zanurzyć się z książką w gorącej wodzie – wybierzcie wannę. Rozwiązanie idealne to wanna i prysznic, ale na to potrzebujemy przestrzeni. Niezależnie jednak od tego, jaką wielkością pomieszczenia dysponujemy – łazienka może stać się naszym domowym spa, miejscem odpoczynku i relaksu. Urządzając ją pamiętajmy więc też o dobrej organizacji, dzięki czemu zapanuje tam harmonia, która może zbawiennie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Jak połączyć różne funkcje?

Trendem, który od lat utrzymuje się przede wszystkim w budownictwie deweloperskim, jest kuchnia połączona z salonem. Dla osób, które lubią gotować w domu i równocześnie uczestniczyć w życiu rodzinnym czy towarzyskim, jest to praktyczne rozwiązanie. Jak oddzielić salon od kuchni? Naturalnym pomostem jest część jadalniana. Między dwoma przestrzeniami można ustawić stół czy regał na wina lub wykonać przedłużenie kuchennego blatu, przy którym mogą stanąć hokery albo krzesła. Przy większych powierzchniach sprawdzi się też wyspa.

Obie przestrzenie można oddzielić kanapą lub narożnikiem. A skoro już o tym mowa, to jeśli prowadzicie otwarty dom i chętnie gościcie rodzinę oraz przyjaciół, postawcie na sofę rozkładaną.

Wracając do kuchni, warto też zadbać o to, by sprzęty były ciche – zbyt dużo dźwięków słyszanych na raz utrudnia skupienie i męczy. Lubicie gotować? Pomyślcie o dwóch piekarnikach, a gdy w kuchni spełnia się więcej niż jedna osoba, zadbajcie o to, by piekarnik i płyta były od siebie oddalone.

Dziś wielu z nas pracuje zdalnie i potrzebuje domowego biura, a to powinno być praktyczne, komfortowe oraz dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Powinno nie tylko umożliwiać pełne skupienie, ale też nie może zakłócać codziennego funkcjonowania pozostałych domowników. Dobrze więc, gdy jest urządzone w ustronnym miejscu. Warto też sprawdzić ofertę produktów ergonomicznych. Jeśli jednak nie posiadamy oddzielnego pomieszczenia do zagospodarowania na biuro, skorzystajmy z rozwiązań, dzięki którym w prosty i szybki sposób zmienimy dostępną przestrzeń w miejsce do pracy i odwrotnie – przywrócimy mu pierwotną funkcję. Pomóc w tym mogą szuflady, w których można schować, np. laptopa, kalendarz, notesy czy też inne niezbędniki. Nieocenionym wsparciem będą również mobilne wózki na kółkach oraz pojemniki do organizacji dokumentów.

W swojej ofercie IKEA ma wiele rozwiązań, które mogą przydać się w domowym biurze, znajdziesz je na: Domowe biuro – IKEA.

Eko i smart home zawsze na czasie

Większość z nas lubi zieleń. Potwierdzają to wspomniane badania. Dla 76 proc. pytanych ważne jest posiadanie kwiatów doniczkowych. Podkreślają one klimat wnętrza, dodają mu charakteru i wpływają na samopoczucie. Co więcej, tworzą przyjazny mikroklimat w domu, pomagają w utrzymaniu świeżości powietrza, wzbogacają je w tlen i utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. W zależności od preferencji możemy ustawiać kwiaty na podłodze w ciekawych kompozycjach stworzonych z odmiennych gatunków czy korzystać z doniczek o różnych wysokościach i wielkościach. Do łask wracają "babcine" kwietniki, w nowoczesnych i tradycyjnych wersjach. Coraz więcej rozwiązań służy również do podwieszania kwiatów, a dzięki szczelnym ozdobnym osłonkom można je także stawiać bezpośrednio na regałach czy komodach. W salonach sprawdzają się palmy, fikusy, monstery czy draceny. Do mało wymagających roślin, co może być ważne dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, należą zamiokulkas zamiolistny i wężownica.

Polacy chcą być bardziej eko. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla WP i marki IKEA, zdecydowana większość z nas (83 proc.) segreguje śmieci, a niemal 3/4 oszczędza wodę i energię. Co czwarty stara się kupować produkty przyjazne planecie. A tych na rynku nie brakuje. Przykłady? Żarówki LED zużywają do 85 proc. energii mniej i świecą nawet 20-krotnie dłużej niż tradycyjne żarówki. Dzięki płycie indukcyjnej można gotować oszczędniej i niemal dwukrotnie szybciej niż na zwykłej płycie ceramicznej. Wzorowana na plastrach miodu struktura rolety stanowi izolację termiczną i pomaga obniżyć koszty ogrzewania.

Sprawienie, by nasz dom był bardziej zrównoważony, jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Baterie kuchenne i łazienkowe IKEA, dzięki perlatorom napowietrzającym strumień wody, pomagają zmniejszyć jej zużycie nawet o 50 proc. Warto też postawić na produkty wykonane z odnawialnego drewna, które będą nam służyć przez długie lata. Co ciekawe, z odnawialnych materiałów powstaje coraz więcej akcesoriów, np. zjawiskowe abażury do lamp wykonane z bambusa. IKEA oferuje również łóżka z rozsuwanymi ramami, które rosną razem z naszymi dziećmi, dzięki czemu nie trzeba ich co chwilę wymieniać. Pomaga też wygospodarować w kuchni miejsce na pojemniki do sortowania szkła, papieru, tworzyw sztucznych, odpadów bio oraz zmieszanych.

Planując nowoczesną przestrzeń, warto zadbać, by była smart. Automatyczne włączanie światła, podnoszenie rolet, włączanie muzyki i ekspresu do kawy bez wstawania z łóżka? Z inteligentnymi produktami i systemem IKEA Smart Home to bardzo proste. Jednym ruchem możemy też zmienić nastrój w pokoju dziennym, by odpowiadał temu, co aktualnie robimy: oglądamy film, relaksujemy się. Możemy przyciemniać lub zmieniać kolor oświetlenia, włączać je lub wyłączać oraz zmieniać jego barwę z chłodnej na ciepłą.

IKEA od dekad pomaga w podnoszeniu jakości życia w domach swoich klientów. Na stronie internetowej www.IKEA.pl oraz w salonach IKEA, znajdziemy mnóstwo inspiracji, które pomogą nam zaprojektować mieszkanie zgodnie z naszymi preferencjami. Pamiętajcie, aby urządzając własne M, kierować się sercem, a celem niech będzie dobre samopoczucie i lepsze życie na co dzień.

Dowiedz się, jak poprawić sobie nastrój wystrojem wnętrz

Komfortowe wnętrza wypełnione kolorami, przestrzeń na relaks i zdrowy sen, funkcjonalne rozwiązania – oto nasze recepty na to, jak cieszyć się domową przestrzenią, a przy tym zadbać o dobre samopoczucie. Nawet niewielkie zmiany aranżacji mogą pozytywnie wpłynąć na nastawienie do życia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 18.07.2022

Miejsce relaksu, przestrzeń do pracy i rozwoju. Ostatnie lata pokazały, że dom już dawno przestał być jedynie miejscem do mieszkania. Obecnie przestrzeń ta pełni w naszym życiu wiele różnych funkcji, dlatego jej wygląd i sposób urządzenia są tak ważne. Wnętrza zaaranżowane w zgodzie z naszymi potrzebami pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Pięknie urządzony, przytulny dom, odpowiadający na potrzeby jego użytkowników, może być skutecznym remedium na spadki nastroju. Zobacz, jak urządzić domową przestrzeń, żeby była źródłem zadowolenia i radości.

Przytulnie i komfortowo

Jeszcze do niedawna nasze życie zawodowe i towarzyskie toczyło się poza murami domu, a mieszkanie było jedynie przystankiem w codziennym pędzie życia. Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy podchodzić do domowej przestrzeni z większym zaangażowaniem i czułością, doceniamy jej klimat i komfort oraz przytulny wystrój, który sprawia, że spędzamy tam czas z prawdziwą przyjemnością. W badaniu "Czym jest dom?" przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla WP i IKEA ponad 60 proc. respondentów przyznało, że ma wygodnie i przytulnie urządzoną przestrzeń. A dlaczego to takie ważne? Jakość i zadowolenie z mieszkania wywierają ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak w nim wypoczywamy.

Stwórz przytulne miejsce w swoim domu, gdzie możesz się wyciszyć i odpocząć w dobrej atmosferze.

Jak poprawić więc sobie nastrój domowym wystrojem? Przytulny klimat kojarzy się z wypoczynkiem. Na dobrą atmosferę twojej domowej oazy spokoju mogą pozytywnie wpłynąć: miękki dywan, obecność roślin (zieleń zawsze działa na umysł kojąco) oraz ozdoby czy dodatki, na które lubisz patrzeć i idealnie wpisują się w twój styl. Kompozycje z pamiątek rodzinnych, czy z podróży pozwolą spersonalizować wnętrze i przywołać miłe wspomnienia. Pięknie się zaprezentują w witrynie lub pod małą szklaną kopułą SKÖNJA. Jest też kilka pomysłów na wyeksponowanie przedmiotów przez ich odpowiednie oświetlenie np. reflektory LED VAXMYRA. Nastrojowe oświetlenie buduje ciepły nastrój we wnętrzu. Warto postawić na różne rodzaje oświetlenia w domu. Lampy wiszące zapewnią nastrojowe światło w całym pomieszczeniu, a kinkiety i lampy stojące zadbają o światło kierunkowe do czytania, czy pracy. Dodatkowo można zastosować ściemniacze do regulacji natężenia światła. Tworząc ze swojego mieszkania przytulne i wygodne gniazdko, odkryjesz prawdziwą radość przebywania w jego wnętrzach.

Funkcjonalność w praktyce

Dla większości z nas źródłem największej satysfakcji jest mieszkanie urządzone praktycznie i funkcjonalnie. Aż 93 proc. ankietowanych w badaniu "Czym jest dom?" przyznało, że szeroko pojęta funkcjonalność domowej przestrzeni jest dla nich priorytetem. Dom posiadający tą cechę, łączy w sobie wygodę i praktyczne rozwiązania, w pełni dopasowane do naszych potrzeb.

Czym jest funkcjonalność w praktyce? To między innymi komfortowa kanapa, która w dzień jest miejscem rodzinnych spotkań i odpoczynku z książką, a w nocy zmienia się w wygodne łóżko. To może być też schowek, w którym można bez trudu zamontować przegródki lub zamykane szafki. Świetnym przykładem jest kultowy regał IKEA KALLAX z dobranymi do niego różnymi wkładami i pojemnikami. Funkcjonalny dom ma za zadanie ułatwić nam codzienne czynności. Funkcjonalności nie sprzyja nagromadzenie rzeczy, dla których trudno znaleźć miejsce. Dlatego warto poznać proste triki na sprytne przechowywanie przedmiotów, np. w pojemnikach na szafie, pod łóżkiem, w wózkach. IKEA oferuje wiele prostych i funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym twój dom stanie się twoim wsparciem i prawdziwym przyjacielem: IKEA.pl – Przechowywanie.

Pomyśl o kolorze

Kiedy zima jest już w odwrocie, ale wiosny jeszcze nie widać, nastrój skutecznie poprawią kolory. Warto wykorzystać tę metodę w domowych wnętrzach – otulając je ulubionymi barwami, ochronimy się przed spadkiem energii. Warto pamiętać, że ciepłe barwy działają pobudzająco, a chłodne – wyciszająco. W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy dobrze umieścić żółte, pomarańczowe i czerwone akcenty, najlepiej łącząc je z barwami neutralnymi. Sypialnia i strefa relaksu to pomieszczenia, w których możemy śmiało zastosować kolor niebieski, szary lub zgaszony róż – uspokoją, pomogą się wyciszyć i ułatwią zasypianie. Odprężająco oraz wyciszająco działa także biel, dlatego większość ludzi dobrze czuje się w domach, w których ten kolor dominuje.

Doskonałym nośnikiem kolorów są tekstylia, które można wymieniać zależnie od sezonu i nastroju. Wiosna to świetna okazja, aby odkryć siebie na nowo, a także odmienić wnętrze swojego domu. Udekoruj pokój dzienny pastelowymi kolorami i wyrazistymi akcesoriami, które wprowadzą do niego prawdziwie wiosenną atmosferę.

Oddziel strefę pracy od strefy relaksu

Nawet najpiękniej urządzone mieszkanie nie będzie nam sprawiało radości, jeżeli każdy kąt zacznie kojarzyć się z pracą i obowiązkami. Przez pandemię home office czy zdalna nauka dla wielu z nas stały się codziennością, ale to wcale nie oznacza, że cały dom musi zmienić się w przestrzeń biurową (według badania Instytutu Pollster przeprowadzonego w styczniu 2022 r. dla IKEA i WP 31 proc ankietowanych ma potrzebę wprowadzenia zmian w domowej aranżacji ze względu na naukę lub pracę zdalną). Co więcej – mieszkanie, w którym nie ma strefy prywatnej, może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, dlatego częste załatwianie zawodowych spraw tam, gdzie wypoczywasz lub spędzasz czas z bliskimi, może nie być dobrym rozwiązaniem. Nawet w malutkiej przestrzeni można wygospodarować miejsce, które będzie pełnić funkcję domowego biura. Jeżeli mieszkasz w kawalerce, wystarczy oddzielić biurko od strefy wypoczynkowej parawanem – dzięki temu po skończonej pracy twoje myśli uspokoją się. W tej przestrzeni sprawdzają się też małe i sprytne meble mobilne z ukrytymi schowkami na laptop, czy pomoce biurowe, takie jak szafka na kółkach TROTTEN.

Sposoby na dobry sen

Nie ulega wątpliwości, że zdrowy sen ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i jak odbieramy swoje otoczenie. Zarywając noce lub śpiąc na niewygodnym łóżku, pozbawiamy organizm szansy na regenerację i odpoczynek, a to może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu oraz równowadze psychicznej. W trosce o jakość snu warto zadbać o odpowiednią aranżację sypialni. Najważniejszym jej elementem jest oczywiście komfortowe łóżko. W badaniu Instytutu Pollster dla WP i IKEA aż 9 proc. respondentów przyznało, że wygodne miejsce do spania to dla nich niezwykle istotny element domu. Przed zakupem łóżka warto zastanowić się nad odpowiednią wielkością łóżka oraz optymalną twardością materaca – to bardzo ważne czynniki, które znacząco wpływają na jakość naszego snu. Pamiętajmy, że sypialnia powinna być jedynie miejscem do spania. Obecność telewizora, laptopa czy innych sprzętów elektronicznych pobudza mózg i utrudnia zasypianie, dlatego w tym pomieszczeniu lepiej z nich zrezygnować. A jeżeli miejscem, w którym sypiamy jest salon? Zadbajmy o wydzielenie we wnętrzu strefy spania– użyć do tego możemy, np. dywanu, czy innych tekstyliów.

Stwórz przytulne miejsce w swoim domu, gdzie możesz się wyciszyć i odpocząć w dobrej atmosferze.

O przyjemny mrok zadbają zasłony lub rolety, a dywan na podłodze i obrazy na ścianach skutecznie wyciszą dźwięki dochodzące z zewnątrz. Warto też pomyśleć o kilku roślinach w sypialni – zieleń koi nerwy i sprzyja dobremu wypoczynkowi, a także poprawia jakość powietrza, dzięki czemu będziemy lepiej oddychać. W trosce o zdrowy odpoczynek warto pomyśleć o oczyszczaczu powietrza w sypialni. To urządzenie skutecznie radzi sobie z kurzem, zanieczyszczeniami i alergenami, które często wywołują objawy utrudniające zasypianie. Oddychając czystym powietrzem dotlenisz organizm podczas snu, a poranek przywitasz z doskonałym samopoczuciem. Oczyszczacz od IKEA – FÖRNUFTIG, został wyposażony w filtr cząstek stałych, aby pozbyć się nie tylko zapachów, ale też pyłków i zanieczyszczeń, takich jak kurz, dym i chemikalia.

IKEA chce zwrócić uwagę na kwestię spokojnego snu, dlatego stworzyła 6 zasad #worklifesleepbalance: IKEA.pl - Wyśpij się z IKEA

Więcej porad i rozwiązań produktowych, które pozwolą Ci na utrzymanie harmonii i poprawę samopoczucia w domu znajdziesz na IKEA.pl, w Aplikacji Mobilnej IKEA oraz w sklepach.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.