Bądź sobą. Zainspiruj się i dostosuj dom do swoich potrzeb

Przestrzeń jest jak pusta kartka, którą można dowolnie aranżować. Ważne, by nie podążać ślepo za modą, ale zajrzeć w głąb siebie, przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. To trendy powinniśmy dostosować do siebie, a nie odwrotnie. Wśród tych najbardziej aktualnych jest co najmniej kilka, które mogą nas zainspirować i otworzyć na ciekawe rozwiązania.

autor: Monika Rosmanowska | 22.04.2022

Dawniej mieszkania Polaków wyglądały identycznie. Meblościanka i ława na wysoki połysk, rozkładana wersalka, dywan w tureckie wzory, pralka "Frania" w łazience i boazeria w przedpokoju. Nikt się wówczas nie zastanawiał, czy towar, który właśnie "rzucili" do sklepu, będzie pasował do jego wnętrza. Brało się to, co było, a w każdym sklepie było dokładnie to samo. Na szczęście – PRL to czasy słusznie minione.

Dziś na dostęp do produktów, które trafiają w najróżniejsze, nawet najbardziej wysublimowane gusta, nie możemy narzekać. Wystarczy wsłuchać się w siebie i swoje potrzeby, by zaaranżować wnętrze, które będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom. Co ważne, poszczególne pomieszczenia powinny odzwierciedlać charakter i osobowość każdego z domowników.

Jarosław Pietrzak

Myślę, że pierwszym krokiem w ruchu wellness jest zdefiniowanie swoich potrzeb: czego ja jako człowiek tak naprawdę potrzebuję? Czy znam siebie i wiem, co pozwala mi odpocząć, zregenerować się, zadbać o siebie, co daje mi szczęście? Jeżeli znamy odpowiedzi na te pytania, pozostaje nam wybrać kierunek, w którym chcemy się rozwijać i zadbać o siebie. Możliwości jest wiele.

Jarosław Pietrzak obserwator trendów oraz Lider ds. Krajowych Kampanii Komercyjnych w IKEA

Warto przy tym zadać sobie kilka pytań. Czy lepiej czujemy się w jasnych, odbijających światło barwach, czy może wolimy otaczać się ciemniejszymi kolorami? Gdzie spędzamy najwięcej czasu i w jaki sposób? Czy większy komfort odczuwamy, gotując w kuchni otwartej czy zamkniętej? A jeśli otwartej, to jak chcielibyśmy oddzielić ją od salonu: wyspą, stołem, a może kanapą? Jakie światło bardziej sprawdzi się przy naszym stylu życia: ogólne czy miejscowe/punktowe?

Aranżacja przestrzeni to wypadkowa kilku elementów. Duże znaczenie odgrywa przy tym wielkość pomieszczeń, która często determinuje nasze wybory. Przy projektowaniu wnętrz warto też przyjrzeć się aktualnym trendom, wykorzystując jednak te, które trafiają w nasze potrzeby i gust: Trendy - IKEA.

W zgodzie z naturą

Jakie trendy towarzyszą nam w 2022 roku? Wielu z nas utożsamia dom z komfortem, miejscem, w którym odzyskujemy spokój. A ten zapewniają m.in. ciepłe, delikatne kolory, które doskonale łączą się z meblami wykonanymi z naturalnych materiałów oraz miękkimi, przyjemnymi w dotyku tekstyliami, sprawiającymi, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Zwrot w stronę minimalizmu lub natury to trendy, który od pewnego czasu coraz bardziej zyskują na znaczeniu.

Współczesny człowiek jest coraz bardziej otaczany "sztucznymi" tworzonymi przez niego elementami, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich, w których nadal brakuje natury, roślinności, ciszy i spokoju. Skoro nie możemy natury znaleźć na zewnątrz – wprowadzamy ją do wewnątrz – do naszych osobistych przestrzeni, w których chcemy odpoczywać i ładować baterie na swój własny sposób. Dla niektórych z nas będą to rośliny, dla innych lite drewno w regale ściennym albo naturalne poszewki z lnu uszyte na kursie szycia – komentuje Jarosław Pietrzak, obserwator trendów oraz Lider ds. Krajowych Kampanii Komercyjnych w IKEA.

Kolory czerpiące z natury to m.in. zieleń w różnych odsłonach (szmaragdu, mięty, oliwki), , szarości, beże, brązy, ale też karmel czy ochra. Co więcej, szare ściany nie męczą wzroku, mniej niż białe kontrastują też z innymi kolorami i doskonale eksponują wyraziste barwy.

Kontakt z przyrodą sprawia, że jesteśmy spokojniejsi, bardziej szczęśliwi i pełni energii. Dlatego też rośliny to najlepszy dodatek każdego wnętrza: salonu, sypialni, kuchni, a nawet łazienki. Wypełnione roślinami przestrzenie są przyjemniejsze do życia.

Trend roślin zielonych stał się bardzo modny wśród młodych ludzi (generacji Z). W 2021 roku w wyszukiwarce Googla hasła „jak przeprowadzić się z roślinami” szukano częściej niż przeprowadzki z dziećmi czy zwierzętami – to tylko obrazuje nam zmiany pokoleniowe jakie zachodzą w społeczeństwach. Do tego wszystkiego na mapie targów czy eventów w miastach pojawiły się tematy dedykowane bezpośrednio roślinom zielonym, egzotycznym czy lokalnym hodowcom – a spotkania typu „plant swapping”, czyli wymiana roślin, są często typowym punktem na agendzie weekendowej_ – mówi Jarosław Pietrzak z IKEA.

Pozwalają zwolnić, zredukować stres, odzyskać wewnętrzną harmonię. Co ważne, rośliny można dowolnie ze sobą zestawiać, ustawiać na półkach, wieszać w makramach, umieszczać w kwietnikach czy gablotach. Design biofilny, inspirowany naturą i jej energią to silny trend, z którego warto czerpać pełnymi garściami.

Kolejny interesujący i wpisujący się w ekologię kierunek to naturalne materiały, z którymi wszechobecna zieleń doskonale się komponuje. Mówimy tu o meblach wykonanych z surowego drewna, wikliny, rattanu czy kamienia. O lnianych i bawełnianych poduszkach IKEA – wykonanych z surówców pochodzących z bardziej zrównoważonych źródeł, narzutach oraz zasłonach, a także dodatkach wykonanych z gliny.

Trend naturalnych materiałów wywodzi się tak naprawdę ze zmiany zachowań konsumentów, ich świadomości oraz oczekiwań. Wielu z nas oczekuje zrównoważonego rozwoju od firm produkcyjnych. Dlatego marki, a tak naprawdę projektanci musieli zmienić podejście do projektowania, tworzyć ze znanych już naturalnych materiałów oraz zacząć poszukiwanie nowych, które nie mają wpływu na środowisko czy są odnawialne. Popularnością cieszą się lokalne polskie marki, które tworzą produkty tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów: lniane zasłony czy poszewki, ceramika funkcjonalna, doniczki, kosze, dywany – kończąc na ogromnej liczbie mebli – dodaje ekspert IKEA.

Obcując z naturalnymi fakturami, wzorami i kształtami również odczuwamy spokój. Do wnętrz pełnych naturalnych materiałów i barw pasują też meble oraz akcesoria z drugiej ręki, pochodzące z odzysku czy takie, którym możemy dać drugie życie.

Jeden mebel, wiele zastosowań

Pozostając przy meblach, nie można zapomnieć o multifunkcjonalności, która sprawdza się w domach, gdzie każdy chce realizować swoje potrzeby i pasje. Nie mówimy tu oczywiście o wspomnianych już meblościankach czy niewygodnych, rozkładanych wersalkach. Nowoczesne rozwiązania w estetyczny sposób łączą w sobie kilka funkcji i ułatwiają organizację przestrzeni.

Jarosław Pietrzak zaznacza Multifunkcjonalność wchodzi do kategorii megatrendów – czyli takich, które zostaną z nami na dłużej niż kilka lat. Trend ten rozwijany jest wraz ze zmianami naszego życia oraz nowych potrzeb, jakie pojawiają się w domach. Idealnym przykładem jest pandemia COVID-19, która pokazała jak ważnym miejscem są dla nas własne cztery kąty i jak wiele różnych funkcji muszą one spełniać. Małe metraże naszych mieszkań, sprawiły że np. pokój dzienny musiał pełnić funkcje nie tylko odpoczynku czy miejsca spotkań z przyjaciółmi, ale również służył do pracy, nauki czy zabawy z dziećmi. Rynek designu meblowego ma co robić – musi bardzo szybko reagować na potrzeby konsumentów. Potrzebujemy miejsca do wykonywania obowiązków zawodowych, więc może przydałoby się łóżko składane, zmieniające się w biurko. Czy fotel, który służhy nie tylko do odpoczynku czy czytania książki, ale również zamienia się w wygodną przestrzeń do pracy z laptopem, ma wbudowane wyjścia USB czy bezprzewodową ładowarkę do telefonu. Multifunckjonalnosć to trend długoterminowy, o którym jeszcze wiele usłyszymy.

I tak rozkładany blat z IKEA może pełnić rolę stołu czy biurka, a złożony zajmuje mało miejsca. Przy mniejszych powierzchniach ciekawym rozwiązaniem są stoliki kawowe, które – w zależności od potrzeb – można postawić obok siebie lub schować jeden pod drugi. Z kolei składane krzesła pozwalają na szybkie przearanżowanie przestrzeni w zależności od potrzeb: w salę fitness lub miejsce spotkań z przyjaciółmi. Ci, którzy lubią się zaszyć z książką, na pewno docenią też rozkładany fotel LYCKSELE LÖVÅS, w którym wygodnie spędzimy czas przy lekturze lub podczas drzemki.

Podobną funkcję pełnią meble modułowe, które w zależności od potrzeb i metrażu można dowolnie ze sobą łączyć. Co ważne, zyskujemy pewność, że wszystko do siebie pasuje i tworzy spójny wystrój. Multifunkcjonalność to także sztuka przechowywania akcesoriów, pościeli czy dziecięcych zabawek. W każdym mieszkaniu sprawdzą się szuflady czy schowki w łóżkach, narożnikach oraz pufach.

Z dbałością o dobre samopoczucie

Przytulności wnętrzom, na czym wielu z nas bardzo zależy, dodają zaokrąglone kształty mebli i dodatków. Co ważne, ten trend zapewnia w domu uczucie komfortu, niezależnie od gustu i metrażu. Krąg kojarzy się bowiem z poczuciem bezpieczeństwa, wspólnoty, działa kojąco. Warto więc poznać kilka trików, które sprawią, że w naszym domu zrobi się jeszcze przyjemniej. W wypadku tego trendu, można wybierać takie produkty, które pasują do naszego domu i wpadają nam w oko. Jedno okrągłe lustro czy owalny stolik kawowy – wprowadzą już sporą różnice. Czasami niektórym to wystarcza a czasami nie – i tutaj bardzo ważny jest balans i zdrowy rozsądek.

Wystarczy udekorować ściany lustrami, owalnymi ramkami i różnymi dodatkami, postawić lampę o okrągłym kształcie oraz ciepłym świetle. Wybierając kanapę, warto zdecydować się na delikatne i miękkie wykończenia, które sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przyjazne. Obłe kształty pasują też do żywych kolorów, jak zieleń, granat czy fiolet lub wzorzystych tkanin. Zasadniczo fale, owale, łuki są uniwersalne i stwarzają dużo możliwości w aranżowaniu przestrzeni.

I ostatnia rzecz warta uwagi – trend wellness. To jak spożywamy posiłki, czy jesteśmy aktywni fizycznie, ile czasu poświęcamy swoim pasjom przekłada się na nasze dobre samopoczucie. Dbałość o przestrzeń, w której możemy się zregenerować, to także dbałość o siebie. Warto więc pomyśleć o rozproszonym świetle o ciepłej barwie, poduszkach, kocach czy pachnących świecach.

Każdy z nas ma inne potrzeby i inaczej będzie podchodził do tematu wellnes, czyli zadbania o siebie – o swoje zdrowie fizyczne jak i psychiczne. I w tym miejscu znów powołam się na raport wyszukiwania Google 2021, gdzie hasło „jak zadbać o zdrowie psychiczne” było dużo częściej wpisywane niż kiedykolwiek. Myślę, że tak naprawdę pierwszym krokiem w ruchu wellness jest zdefiniowanie swoich potrzeb: czego ja, jako człowiek, tak naprawdę potrzebuje. Czy znam siebie i wiem co pozwala mi odpocząć, zregenerować się, zadbać o siebie – co daje mi szczęście? Jeżeli znamy odpowiedzi na te pytania pozostaje nam wybrać kierunek, w którym chcemy się rozwijać i zadbać o siebie, a możliwości jest wiele – podsumowuje obserwator trendów IKEA.

W tak urządzonych wnętrzach jeszcze łatwiej przyjdzie nam wsłuchać się w swoje potrzeby i zajrzeć w głąb siebie. A to podstawa do tego, by móc swobodnie kreować, tworzyć i organizować przestrzeń. Tak jak lubimy.

Rozwiązań, które pomogą nam urządzić dom w zgodzie ze swoją naturą, szukać można na IKEA.pl, w Aplikacji Mobilnej IKEA i sklepach stacjonarnych marki.

Technologia, która pozwoli ci żyć po swojemu. Nietypowe i ułatwiające codzienność rozwiązania smart home

Jeszcze do niedawna na dźwięk słowa "smart" do głowy przychodziły nam telefony, tablety, telewizory oraz zegarki. Dziś inteligentne funkcje nie są zarezerwowane jedynie dla urządzeń elektronicznych. System smart znajdziemy obecnie także w sprzętach codziennego użytku, które bez trudu możemy obsługiwać zdalnie – pilotem lub aplikacją.

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 04.07.2022

Choć rozwiązania smart home są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu, z badania przeprowadzonego przez Instytut Pollster dla IKEA i WP wynika, że 1/5 Polaków wciąż nie wie, na czym polega idea inteligentnego domu, a tylko 10 proc. ankietowanych wykorzystuje takie funkcje w praktyce. Przestawiamy wszystkie zalety systemu smart home, które znacząco poprawią jakość funkcjonowania domów na co dzień.

Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, gdzie ciebie rozumieją

Janusz Morgenstern

Smart home – dom, który myśli o wygodzie

Smart home to system rozwiązań, który ma za zadania sprawić, żeby mieszkało nam się wygodniej i bezpieczniej. Wyobraźmy sobie, że możemy sterować swoim domem za pomocą aplikacji w telefonie – brzmi niewiarygodnie? Takie funkcje są dziś codziennością! Dom z wysokim IQ zaskakuje zaawansowaną technologią, ale przede wszystkim działa z myślą o nas i naszym komforcie. Inteligentne sprzęty domowe to nie tylko urządzenia RTV i AGD. W funkcję smart wyposażone są dziś także takie przedmioty jak oświetlenie, rolety czy… niepozorny stolik kawowy STARKVIND z IKEA z wbudowanym oczyszczaczem powietrza. Te i wiele innych obiektów wyposażenia domowego powstało z myślą o naszej wygodzie, zgodnie z dewizą, że dom ma być dostosowany do jego mieszkańców – nie odwrotnie. Co ważne, smart home często służy zarówno swoim właścicielom, jak i środowisku, bo inteligentny system pozwala zaoszczędzić wodę i prąd.

Ciemno czy jasno? Ty decydujesz!

Światło w pomieszczeniach domowych ma ogromną moc. Oświetlenie buduje nastrój i przytulną atmosferę, a w zależności od koloru i natężenia może też działać pobudzająco lub wyciszająco. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom sami możemy zdecydować o stopniu oświetlenia i jego barwie w swoim domu. Tę funkcję umożliwiają bezprzewodowe żarówki, panele oraz zintegrowane systemy, które obsługuje się za pomocą pilota, czujnika, ściemniacza światła, bramki TRÅDFRI i specjalnej aplikacji IKEA Home Smart. IKEA w ofercie ma wiele wariantów inteligentnego oświetlenia, które możemy w prosty sposób dopasować do swoich potrzeb i nastroju.

Na natężenie światła w domu wpływają także rolety okienne. Te w wersji smart umożliwiają sterowanie zdalne, dzięki czemu możemy wyregulować jasność w pomieszczeniu, nie ruszając się z kanapy. Taką propozycje ma dla nas IKEA. Rolety zaciemniające z serii KADRILJ tworzą półcień i zapobiegają refleksom na telewizorze oraz monitorze komputera. Rolety FYRTUR natomiast całkowicie blokują przenikanie światła. Obydwie wersje możemy obsługiwać za pomocą pilota, aplikacji lub zaprogramować tak, żeby same się rozwijały i zwijały, w zależności od pory dnia. Dużo łatwiej wstać z łóżka, gdy budzi nas łagodne światło poranka. A wieczorem dajmy się otulić przyjemnej atmosferze półmroku.

Dom pełen muzyki

Dla wielu z nas muzyka to nieodłączny element domowej przestrzeni. Ulubione dźwięki skutecznie poprawiają nastrój i – w zależności od potrzeby – mogą pobudzać do działania lub wyciszać i sprzyjać domowemu wypoczynkowi. Wyobraźmy sobie, że nasz dom rozbrzmiewa muzyką, jeszcze zanim wstaniemy z łóżka – taki poranek od razu zapowiada się lepiej, prawda? Co więcej, to nie żaden wymysł fantazji, ale w pełni realne rozwiązanie, dzięki któremu możemy obsługiwać sprzęt grający zdalnie, z dowolnego miejsca w domu.

Nowoczesny design głośników SYMFONISK czyni z nich efektowną ozdobę mieszkania

Sterowanie zdalne z poziomu telefonu umożliwia wygodny wybór konkretnych utworów

Dzięki aplikacji możesz ustawić poranne budzenie z ulubioną muzyką w tle

Dom pełen muzyki to dom pełen dobrej energii

Regał, szafka w salonie, stolik nocny – smukły kształt głośników SYMFONISK sprawi, że zmieszczą się wszędzie

Nowoczesny design głośników SYMFONISK czyni z nich efektowną ozdobę mieszkania

IKEA doskonale wie, jak ważnym czynnikiem wpływającym na domową atmosferę jest muzyka. W ofercie tej marki znajdziemy inteligentne głośniki SYMFONISK, które wyróżnia stylowy wygląd oraz funkcja zdalnego sterowania z poziomu telefonu. Wystarczy zainstalować aplikację Sonos na smartfonie lub tablecie, założyć konto i dodać do niego głośnik. Możemy obsługiwać sprzęt za pośrednictwem sieci Wi-Fi. A dla tych, którzy lubią rozwiązania 2 w 1, IKEA ma w swojej ofercie lampkę nocną z głośnikiem SYMFONISK, dzięki której możemy zaczynać i kończyć dzień w towarzystwie ukochanych utworów muzycznych.

Kuchnia zdalnie sterowana

Funkcje smart możemy wykorzystać także w kuchni. Nie ma to jak ekspres, który sam włączy się i zaparzy dla nas aromatyczną kawę o poranku albo lodówka, która przypomni o bliskim terminie ważności produktów spożywczych i zaalarmuje, że czas wybrać się na zakupy. Wyobraźmy sobie kuchenkę zaprogramowaną na samodzielne gotowanie ulubionych potraw i piekarnik, który popilnuje, żeby ciasto odpowiednio wyrosło i było apetycznie zarumienione. Takie rozwiązania są dziś na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu przygotowanie posiłków i napojów staje się proste i przyjemne. IKEA też ma rozwiązania smart do kuchni! Dzięki specjalnemu zestawowi z gniazdkiem TRÅDFRI każde urządzenie zyskuje inteligentne funkcje, a my możemy zarządzać nim z dowolnego miejsca w swoim mieszkaniu i włączać je o określonej porze.

Zostaw sprzątanie inteligentnym ekspertom

Każdy z nas ceni sobie uporządkowane i zadbane wnętrze, ale sprzątanie trudno zaliczyć do ulubionych czynności. Porządki pochłaniają wiele czasu i energii, co może budzić niechęć i frustrację. A gdyby tak rozsiąść się w fotelu i odpocząć, a sprzątanie powierzyć inteligentnym sprzętom? Inteligentne roboty sprzątające w mig poradzą sobie z zabrudzeniami każdej powierzchni. Urządzenia nie tylko odkurzają, ale także dokładnie myją podłogę. Długie godziny, które dotąd poświęcaliśmy na sprzątanie, możemy teraz wykorzystać na domowy relaks – zdalnie sterowany robot czyszczący skutecznie zadba o domowy ład i porządek.

Marzysz o domu, który zacznie samodzielnie myśleć o twoich potrzebach? System smart home na pewno zaskoczy cię swoimi możliwościami. Otwórz się więc na rozwiązania, które sprawią, że przebywanie w domowym zaciszu stanie się prawdziwą przyjemnością. Zacznij od tych najprostszych, łatwych w obsłudze i w przystępnej cenie, np. zestawów do regulacji oświetlenia z IKEA.

Dowiedz się więcej na temat rozwiązań IKEA Home Smart na. IKEA.pl

Sztuka wyłączenia się. Jak dobrze odpocząć? Rozmowa z psychologiem Jarosławem Mirkiewiczem

Relaks to niezwykle ważny element naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, czasem okazuje się, że nasze wnętrza nie sprzyjają odpoczynkowi. Co nam w tym przeszkadza? O zjawisku przebodźcowania, umysłowym fast foodzie oraz filozofii hygge rozmawiamy z psychologiem Jarosławem Mirkiewiczem.

autor: Agnieszka Małgorzata Adamska | 22.07.2022
Agnieszka Adamska, Wirtualna Polska: Na przestrzeni lat znaczenie domu zmieniało się wielokrotnie. Czym był dla nas kiedyś, a czym jest obecnie?

Jarosław Mirkiewicz: Myślę, że w swojej istocie dom zawsze był dla ludzi ważnym miejscem schronienia, odpoczynku, przestrzenią własną – w pewnym sensie odrębną od otaczającego świata. To się nie zmieniło. Nowe natomiast może być to, że w obecnej rzeczywistości jego przestrzeń kreujemy bardziej świadomie, dzięki czemu spełnia wiele różnych funkcji. Spędzamy w nim też więcej czasu – chociażby ze względu na zdalną naukę czy pracę.

Jak pandemia zmieniła nasze podejście do domowej przestrzeni?

Zasadniczo. Przestrzeń domowa zaczęła być dla nas główną areną życia. Można powiedzieć, że stała się dla nas dużo bardziej odczuwalna – zarówno na poziomie praktyczno-funkcjonalnym, jak i estetycznym. Mocniej na nas oddziałuje. Zaczęliśmy przez to angażować się w działania, mające na celu kreowanie jej – zapełnianie balkonów zielenią, tworzenie miejsca do pracy, nauki czy wypoczynku. Wiele osób dopiero teraz zaczęło dostrzegać mankamenty i niewygodę związaną z dotychczasowym funkcjonowaniem domu, co przełożyło się także na relacje pomiędzy domownikami.

Niebezpieczeństwo nie polega na tym, że komputery będą myśleć jak ludzie, ale na tym, że ludzie zaczną myśleć jak komputery

Sydney J. Harris amerykański dziennikarz

Dom powinien być miejscem wypoczynku, ale w praktyce bywa z tym różnie. Jakie czynniki przeszkadzają nam się zrelaksować i wyciszyć?

Na ogólnym poziomie to te aspekty domu, które nie współgrają z naszymi potrzebami. Nadmiar nieprzewidywalnych bodźców czy chaos będą wywoływać dysonans skutkujący frustracją, która nie tylko utrudni odpoczynek, ale wręcz wygeneruje dodatkowy dyskomfort.

Chyba największym wrogiem domowego wypoczynku są media i sprzęty elektroniczne.

To prawda, jednak większym problemem może być nie tyle sam fakt posiadania sprzętów, co ich użytkowanie. One nie muszą z definicji przeszkadzać nam w wypoczynku, jeśli korzystamy z nich w zgodzie z naszymi zrównoważonymi potrzebami. Mogą pomagać niewidzialnie w codziennych zadaniach, dzięki rozwiązaniom typu smart home.

Częste użytkowanie sprzętów bywa łączone ze zjawiskiem "przebodźcowania". Co to znaczy?

To może zabrzmieć dziwnie, ale współczesny człowiek, poza kompetencjami dotyczącymi używania tych sprzętów, może też bardzo potrzebować umiejętności ograniczania styczności z nimi. To "przebodźcowanie" polega na ciągłej ekspozycji naszych zmysłów i umysłów na szeroki potok informacji, reklam, muzyki, filmów, programów, aplikacji. Treści te często są umysłowym fast foodem, który bardzo skutecznie przyciąga naszą uwagę. Tyle tylko, że bezrefleksyjne tkwienie w tym potoku oznacza ciągłą stymulację i konieczność przetwarzania tych treści. Nasz umysł pozostaje cały czas silnie pobudzony, a my sami – nadmiernie aktywni emocjonalnie i poznawczo.

Jak zatem unikać przebodźcowania w domowej przestrzeni?

Myślę, że jest to coraz trudniejsze. Idea inteligentnych domów czy cyfrowych asystentów coraz mocniej wkracza w naszą rzeczywistość. Nie będąc ich wrogiem, uważam, że dużym wyzwaniem dla nas jest umiejętność regulowania stopnia tej ingerencji. Na nieco bardziej psychologicznym poziomie moim zdaniem przebodźcowanie sprawia, że unikamy kontaktu z samym sobą – swoimi emocjami, wnętrzem – oraz kontaktów z innymi domownikami. Im więcej relacyjności i otwartości na to, co w nas, tym mniejsze ryzyko zatopienia się w morzu bodźców.

Praca w domu sprawia, że nasze życie zawodowe często łączy się z życiem prywatnym. Czy są jakieś sposoby na zdrowy home office, który nie zaburzy naszej równowagi psychicznej?

To bardzo trudna rzecz, bo w rzeczywistości granica pomiędzy "home" a "office" praktycznie się zaciera. Obserwujemy raczej nie tyle oddzielanie tych światów, ile umiejętność skutecznego i wielokrotnego przełączania się pomiędzy nimi, co z łatwością generować może brak równowagi. Myślę, że podobnie jak w przypadku konsumpcji mediów – wyzwaniem jest rozwijanie potencjału do kontrolowania tych rzeczywistości, co łączy się z asertywnością zarówno wobec otoczenia, jak i samego siebie. W praktyce oznacza to na przykład gotowość do odkładania obowiązków, które można wykonać teraz – na później. Celowe niezrobienie tego od razu.

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, gdzie oddajemy się nocnemu wypoczynkowi. Jakie błędy aranżacyjne mogą zaburzać zdrowy sen?

Myślę, że sypialnia to enklawa naszej domowej oazy. Przestrzeń zazwyczaj niedostępna dla innych, stanowiąca o naszej najgłębszej prywatności. Tworzenie z sypialni biura czy miejsca do nauki czasami staje się jednak konieczne. Warto w takich momentach przemyśleć rozłożenie wnętrza tak, aby było jak najbardziej funkcjonalne i jednocześnie pozwało nam wypocząć. Świetnie sprawdzą się tutaj nie tylko ścianki działowe, ale także regały, półki. Więcej na ten temat można znaleźć na: IKEA - Wydzielanie przestrzeni.

A kolory? Jakie barwy sprzyjają dobremu wypoczynkowi, a jakich powinniśmy unikać?

Standardowo myśli się o kolorach pastelowych, łagodnych i dobrze zharmonizowanych jako tych, które sprzyjają dobrostanowi. Myślę też, że istotne znaczenie ma także to, na ile kolorystyka jest dopasowana do naszych preferencji i charakteru. Można też skorzystać z poradników, które pomogą dobrać odpowiednie barwy do pomieszczenia: IKEA – Kolory ścian w sypialni.

Od kilku lat modnym określeniem, które dotyczy nie tylko wnętrz, ale także stanu umysłu, jest "hygge". Jak pan rozumie i postrzega ten skandynawski sposób na przytulne wnętrze?

To bardzo bliska mi idea, z którą miałem okazję zetknąć się bezpośrednio podczas moich podróży po Islandii. Sztuka dobrego życia nie dzięki kumulowaniu dóbr, ale raczej ich ograniczaniu i zdolności czerpania przyjemności z drobnych, prostych rzeczy. Dla mnie jest to idea powrotu do stanu ducha i umysłu sprzed epoki pędzącego konsumpcjonizmu oraz okazja do skierowania się ku sobie – swojemu wnętrzu i temu, co w życiu najważniejsze. Jeśli mówić o modzie na hygge, to uważam że jest to bardzo dobra moda, która dodatkowo celnie wpisuje się w wartości związane z klimatem, ekologią i zrównoważonym życiem.

Kolorystyka – jasne, zgaszone kolory sprzyjają wypoczynkowi

Przytulny klimat – kanapa, która zachęca do relaksu, miękkie poduszki, ulubione ozdoby – to wszystko sprawia, że czujemy się dobrze

Podział domu na przestrzenie – wyznacz strefę pracy, odpoczynku, spotkań rodzinnych i towarzyskich – dzięki temu twój dom będzie dobrze i harmonijnie zorganizowany

Światło – odpowiednie oświetlenie buduje klimat w mieszkaniu i – w zależności od potrzeb – może pobudzać umysł do pracy lub wyciszać nas po całym dniu

Przestrzeń – odpowiednio zaaranżowane wnętrza, w których znajduje się wolna przestrzeń, to miejsca sprzyjające dobrostanowi psychicznemu – pobudzają kreatywność, sprawiają, że czujemy się komfortowo

Kolorystyka
Można stworzyć sobie przytulny dom bez przeprowadzania wielkich rewolucji?

O tym chyba każdy po cichu marzy – jak nie wydać fortuny, a cieszyć się komfortem. Wyzwaniem są dodatki i właśnie takie drobne rzeczy, które wiele mogą zdziałać. Przy czym tutaj też z łatwością popaść można w przesadę i dysonans – oferta jest ogromna, więc umiar i rozsądek rodem z hygge mogą być nieocenione. Myślę, że warto popatrzeć na tworzenie przytulnego domu jako na stopniowy proces dopasowania przestrzeni do nas – cierpliwość i czas pomogą nam stopniowo zbliżać się do tego punktu.

Dom to najważniejsze miejsce na świecie i wszyscy zasługujemy na dom, w którym możemy czuć się bezpiecznie.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.