Bądź sobą. Zainspiruj się i dostosuj dom do swoich potrzeb
Przestrzeń jest jak pusta kartka, którą można dowolnie aranżować. Ważne, by nie podążać ślepo za modą, ale zajrzeć w głąb siebie, przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. To trendy powinniśmy dostosować do siebie, a nie odwrotnie. Wśród tych najbardziej aktualnych jest co najmniej kilka, które mogą nas zainspirować i otworzyć na ciekawe rozwiązania.
Dawniej mieszkania Polaków wyglądały identycznie. Meblościanka i ława na wysoki połysk, rozkładana wersalka, dywan w tureckie wzory, pralka "Frania" w łazience i boazeria w przedpokoju. Nikt się wówczas nie zastanawiał, czy towar, który właśnie "rzucili" do sklepu, będzie pasował do jego wnętrza. Brało się to, co było, a w każdym sklepie było dokładnie to samo. Na szczęście – PRL to czasy słusznie minione.
Dziś na dostęp do produktów, które trafiają w najróżniejsze, nawet najbardziej wysublimowane gusta, nie możemy narzekać. Wystarczy wsłuchać się w siebie i swoje potrzeby, by zaaranżować wnętrze, które będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom. Co ważne, poszczególne pomieszczenia powinny odzwierciedlać charakter i osobowość każdego z domowników.
Jarosław Pietrzak
Myślę, że pierwszym krokiem w ruchu wellness jest zdefiniowanie swoich potrzeb: czego ja jako człowiek tak naprawdę potrzebuję? Czy znam siebie i wiem, co pozwala mi odpocząć, zregenerować się, zadbać o siebie, co daje mi szczęście? Jeżeli znamy odpowiedzi na te pytania, pozostaje nam wybrać kierunek, w którym chcemy się rozwijać i zadbać o siebie. Możliwości jest wiele.
Jarosław Pietrzak obserwator trendów oraz Lider ds. Krajowych Kampanii Komercyjnych w IKEA
Warto przy tym zadać sobie kilka pytań. Czy lepiej czujemy się w jasnych, odbijających światło barwach, czy może wolimy otaczać się ciemniejszymi kolorami? Gdzie spędzamy najwięcej czasu i w jaki sposób? Czy większy komfort odczuwamy, gotując w kuchni otwartej czy zamkniętej? A jeśli otwartej, to jak chcielibyśmy oddzielić ją od salonu: wyspą, stołem, a może kanapą? Jakie światło bardziej sprawdzi się przy naszym stylu życia: ogólne czy miejscowe/punktowe?
Aranżacja przestrzeni to wypadkowa kilku elementów. Duże znaczenie odgrywa przy tym wielkość pomieszczeń, która często determinuje nasze wybory. Przy projektowaniu wnętrz warto też przyjrzeć się aktualnym trendom, wykorzystując jednak te, które trafiają w nasze potrzeby i gust: Trendy - IKEA.
Jakie trendy towarzyszą nam w 2022 roku? Wielu z nas utożsamia dom z komfortem, miejscem, w którym odzyskujemy spokój. A ten zapewniają m.in. ciepłe, delikatne kolory, które doskonale łączą się z meblami wykonanymi z naturalnych materiałów oraz miękkimi, przyjemnymi w dotyku tekstyliami, sprawiającymi, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Zwrot w stronę minimalizmu lub natury to trendy, który od pewnego czasu coraz bardziej zyskują na znaczeniu.
Współczesny człowiek jest coraz bardziej otaczany "sztucznymi" tworzonymi przez niego elementami, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich, w których nadal brakuje natury, roślinności, ciszy i spokoju. Skoro nie możemy natury znaleźć na zewnątrz – wprowadzamy ją do wewnątrz – do naszych osobistych przestrzeni, w których chcemy odpoczywać i ładować baterie na swój własny sposób. Dla niektórych z nas będą to rośliny, dla innych lite drewno w regale ściennym albo naturalne poszewki z lnu uszyte na kursie szycia – komentuje Jarosław Pietrzak, obserwator trendów oraz Lider ds. Krajowych Kampanii Komercyjnych w IKEA.
Kolory czerpiące z natury to m.in. zieleń w różnych odsłonach (szmaragdu, mięty, oliwki), , szarości, beże, brązy, ale też karmel czy ochra. Co więcej, szare ściany nie męczą wzroku, mniej niż białe kontrastują też z innymi kolorami i doskonale eksponują wyraziste barwy.
Kontakt z przyrodą sprawia, że jesteśmy spokojniejsi, bardziej szczęśliwi i pełni energii. Dlatego też rośliny to najlepszy dodatek każdego wnętrza: salonu, sypialni, kuchni, a nawet łazienki. Wypełnione roślinami przestrzenie są przyjemniejsze do życia.
Trend roślin zielonych stał się bardzo modny wśród młodych ludzi (generacji Z). W 2021 roku w wyszukiwarce Googla hasła „jak przeprowadzić się z roślinami” szukano częściej niż przeprowadzki z dziećmi czy zwierzętami – to tylko obrazuje nam zmiany pokoleniowe jakie zachodzą w społeczeństwach. Do tego wszystkiego na mapie targów czy eventów w miastach pojawiły się tematy dedykowane bezpośrednio roślinom zielonym, egzotycznym czy lokalnym hodowcom – a spotkania typu „plant swapping”, czyli wymiana roślin, są często typowym punktem na agendzie weekendowej_ – mówi Jarosław Pietrzak z IKEA.
Pozwalają zwolnić, zredukować stres, odzyskać wewnętrzną harmonię. Co ważne, rośliny można dowolnie ze sobą zestawiać, ustawiać na półkach, wieszać w makramach, umieszczać w kwietnikach czy gablotach. Design biofilny, inspirowany naturą i jej energią to silny trend, z którego warto czerpać pełnymi garściami.
Kolejny interesujący i wpisujący się w ekologię kierunek to naturalne materiały, z którymi wszechobecna zieleń doskonale się komponuje. Mówimy tu o meblach wykonanych z surowego drewna, wikliny, rattanu czy kamienia. O lnianych i bawełnianych poduszkach IKEA – wykonanych z surówców pochodzących z bardziej zrównoważonych źródeł, narzutach oraz zasłonach, a także dodatkach wykonanych z gliny.
Trend naturalnych materiałów wywodzi się tak naprawdę ze zmiany zachowań konsumentów, ich świadomości oraz oczekiwań. Wielu z nas oczekuje zrównoważonego rozwoju od firm produkcyjnych. Dlatego marki, a tak naprawdę projektanci musieli zmienić podejście do projektowania, tworzyć ze znanych już naturalnych materiałów oraz zacząć poszukiwanie nowych, które nie mają wpływu na środowisko czy są odnawialne. Popularnością cieszą się lokalne polskie marki, które tworzą produkty tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów: lniane zasłony czy poszewki, ceramika funkcjonalna, doniczki, kosze, dywany – kończąc na ogromnej liczbie mebli – dodaje ekspert IKEA.
Obcując z naturalnymi fakturami, wzorami i kształtami również odczuwamy spokój. Do wnętrz pełnych naturalnych materiałów i barw pasują też meble oraz akcesoria z drugiej ręki, pochodzące z odzysku czy takie, którym możemy dać drugie życie.
Dom to miejsce, w którym odzyskujemy spokój. A ten zapewniają m.in. ciepłe, delikatne kolory, które łączą się z meblami wykonanymi z naturalnych materiałów oraz tekstyliami.
Doskonale czujemy się też we wnętrzach pełnych zieleni. Dlatego też rośliny to najlepszy dodatek każdej przestrzeni i trend, który zostanie z nami na długo.
Wszechobecna zieleń świetnie pasuje do mebli wykonanych z surowego drewna, wikliny, rattanu czy kamienia, a także lnianych i bawełnianych poduszek czy dodatków z gliny.
Pozostając przy meblach, nie można zapomnieć o multifunkcjonalności, która sprawdza się w domach, gdzie każdy chce realizować swoje potrzeby i pasje. Nie mówimy tu oczywiście o wspomnianych już meblościankach czy niewygodnych, rozkładanych wersalkach. Nowoczesne rozwiązania w estetyczny sposób łączą w sobie kilka funkcji i ułatwiają organizację przestrzeni.
Jarosław Pietrzak zaznacza Multifunkcjonalność wchodzi do kategorii megatrendów – czyli takich, które zostaną z nami na dłużej niż kilka lat. Trend ten rozwijany jest wraz ze zmianami naszego życia oraz nowych potrzeb, jakie pojawiają się w domach. Idealnym przykładem jest pandemia COVID-19, która pokazała jak ważnym miejscem są dla nas własne cztery kąty i jak wiele różnych funkcji muszą one spełniać. Małe metraże naszych mieszkań, sprawiły że np. pokój dzienny musiał pełnić funkcje nie tylko odpoczynku czy miejsca spotkań z przyjaciółmi, ale również służył do pracy, nauki czy zabawy z dziećmi. Rynek designu meblowego ma co robić – musi bardzo szybko reagować na potrzeby konsumentów. Potrzebujemy miejsca do wykonywania obowiązków zawodowych, więc może przydałoby się łóżko składane, zmieniające się w biurko. Czy fotel, który służhy nie tylko do odpoczynku czy czytania książki, ale również zamienia się w wygodną przestrzeń do pracy z laptopem, ma wbudowane wyjścia USB czy bezprzewodową ładowarkę do telefonu. Multifunckjonalnosć to trend długoterminowy, o którym jeszcze wiele usłyszymy.
I tak rozkładany blat z IKEA może pełnić rolę stołu czy biurka, a złożony zajmuje mało miejsca. Przy mniejszych powierzchniach ciekawym rozwiązaniem są stoliki kawowe, które – w zależności od potrzeb – można postawić obok siebie lub schować jeden pod drugi. Z kolei składane krzesła pozwalają na szybkie przearanżowanie przestrzeni w zależności od potrzeb: w salę fitness lub miejsce spotkań z przyjaciółmi. Ci, którzy lubią się zaszyć z książką, na pewno docenią też rozkładany fotel LYCKSELE LÖVÅS, w którym wygodnie spędzimy czas przy lekturze lub podczas drzemki.
Podobną funkcję pełnią meble modułowe, które w zależności od potrzeb i metrażu można dowolnie ze sobą łączyć. Co ważne, zyskujemy pewność, że wszystko do siebie pasuje i tworzy spójny wystrój. Multifunkcjonalność to także sztuka przechowywania akcesoriów, pościeli czy dziecięcych zabawek. W każdym mieszkaniu sprawdzą się szuflady czy schowki w łóżkach, narożnikach oraz pufach.
Jeden mebel, wiele możliwości
W mieszkaniach, gdzie każdy chce i może realizować swoje potrzeby oraz pasje doskonale sprawdza się multifunkcjonalność. Postawcie na rozwiązania, które łączą w sobie kilka funkcji.
Gdy potrzebny jest stół lub biurko
Zestaw stolików i stołków IKEA Fridnäs w zależności od potrzeb można postawić obok siebie lub schować jeden pod drugi. Przy takim stole z przyjemnością zjemy posiłek.
Kącik spotkań
Zestaw pozwala na szybkie przearanżowanie przestrzeni. Odpowiednie zestawienie ze sobą blatów sprawia, że zyskujemy wygodny kącik do spotkań z przyjaciółmi.
Przytulności wnętrzom, na czym wielu z nas bardzo zależy, dodają zaokrąglone kształty mebli i dodatków. Co ważne, ten trend zapewnia w domu uczucie komfortu, niezależnie od gustu i metrażu. Krąg kojarzy się bowiem z poczuciem bezpieczeństwa, wspólnoty, działa kojąco. Warto więc poznać kilka trików, które sprawią, że w naszym domu zrobi się jeszcze przyjemniej. W wypadku tego trendu, można wybierać takie produkty, które pasują do naszego domu i wpadają nam w oko. Jedno okrągłe lustro czy owalny stolik kawowy – wprowadzą już sporą różnice. Czasami niektórym to wystarcza a czasami nie – i tutaj bardzo ważny jest balans i zdrowy rozsądek.
Wystarczy udekorować ściany lustrami, owalnymi ramkami i różnymi dodatkami, postawić lampę o okrągłym kształcie oraz ciepłym świetle. Wybierając kanapę, warto zdecydować się na delikatne i miękkie wykończenia, które sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przyjazne. Obłe kształty pasują też do żywych kolorów, jak zieleń, granat czy fiolet lub wzorzystych tkanin. Zasadniczo fale, owale, łuki są uniwersalne i stwarzają dużo możliwości w aranżowaniu przestrzeni.
I ostatnia rzecz warta uwagi – trend wellness. To jak spożywamy posiłki, czy jesteśmy aktywni fizycznie, ile czasu poświęcamy swoim pasjom przekłada się na nasze dobre samopoczucie. Dbałość o przestrzeń, w której możemy się zregenerować, to także dbałość o siebie. Warto więc pomyśleć o rozproszonym świetle o ciepłej barwie, poduszkach, kocach czy pachnących świecach.
Każdy z nas ma inne potrzeby i inaczej będzie podchodził do tematu wellnes, czyli zadbania o siebie – o swoje zdrowie fizyczne jak i psychiczne. I w tym miejscu znów powołam się na raport wyszukiwania Google 2021, gdzie hasło „jak zadbać o zdrowie psychiczne” było dużo częściej wpisywane niż kiedykolwiek. Myślę, że tak naprawdę pierwszym krokiem w ruchu wellness jest zdefiniowanie swoich potrzeb: czego ja, jako człowiek, tak naprawdę potrzebuje. Czy znam siebie i wiem co pozwala mi odpocząć, zregenerować się, zadbać o siebie – co daje mi szczęście? Jeżeli znamy odpowiedzi na te pytania pozostaje nam wybrać kierunek, w którym chcemy się rozwijać i zadbać o siebie, a możliwości jest wiele – podsumowuje obserwator trendów IKEA.
W tak urządzonych wnętrzach jeszcze łatwiej przyjdzie nam wsłuchać się w swoje potrzeby i zajrzeć w głąb siebie. A to podstawa do tego, by móc swobodnie kreować, tworzyć i organizować przestrzeń. Tak jak lubimy.
Rozwiązań, które pomogą nam urządzić dom w zgodzie ze swoją naturą, szukać można na IKEA.pl, w Aplikacji Mobilnej IKEA i sklepach stacjonarnych marki.